Zavrieť

Porady

Práca v sobotu a voľno

Môj pracovný čas je nasledujúci: PO-PI od 9:00 do 17:00 a SO od 9:00 do 12:00
V zmluve mám napísane 40h týždenne.Ny výplatnej páske minimálnu mzdu do ruky dostávam hotovosť 500€.
Moja otázka znie ak pracujem stále každý týžden vkuse 6 dní.Mám právo na 2 po sebe nasledujúce dni voľna?Hlavne mi ide o tu sobotu či sa berie ako celý pracovný deň.Že ak pracujem v sobotu mal by som mať nárok na ďalší deň voľna.

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Práca počas dní nepretržitého odpočinku v týždni

    Zamestnávateľ je povinný pracovný čas rozvrhnúť tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň dva po sebe nasledujúce dni nepretržitého odpočinku, ktoré musia pripadať na sobotu a nedeľu alebo na nedeľu a pondelok. Takéto rozvrhnutie pracovného času sa používa najmä v režime rovnomerne rozvrhnutého pracovného času. Ak povaha práce a podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas, aby dva po sebe nasledujúce dni nepretržitého odpočinku pripadali na sobotu a nedeľu alebo na nedeľu a pondelok, zamestnávateľ je povinný rozvrhnúť dni nepretržitého odpočinku v týždni na ľubovoľné dva po sebe nasledujúce dni v týždni. Napríklad, ak ide o zamestnanca pracujúceho v režime nerovnomerne rozvrhnutého pracovného času (t.j. v nepretržitej prevádzke, príp. v 3-zmennej prevádzke) dňami jeho nepretržitého odpočinku v práci môže byť akýkoľvek bežný deň, hoci aj utorok a streda.

    Prácu v dňoch pracovného pokoja možno nariadiť len výnimočne, a to po prerokovaní so zástupcami zamestnancov. V deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni možno zamestnancovi nariadiť len tieto nevyhnutné práce, ktoré sa nemôžu vykonať v pracovných dňoch:

    naliehavé opravárenské práce
    nakladacie a vykladacie práce
    inventúrne a uzávierkové práce
    práce vykonávané v nepretržitej prevádzke zamestnanca, ktorý sa nedostavil na zmenu
    práce na odvrátenie nebezpečenstva ohrozujúceho život, zdravie alebo pri mimoriadnych udalostiach (prípady mimoriadnych udalostí definuje zákon o civilnej ochrane obyvateľstva)
    práce nevyhnutné na uspokojovanie životných, zdravotných a kultúrnych potrieb obyvateľstva
    kŕmenie a ošetrovanie hospodárskych zvierat
    naliehavé práce v poľnohospodárstve v rastlinnej výrobe pri zakladaní, ošetrovaní a zbere pestovaných plodín a pri spracovaní potravinárskych surovín

    Odmeňovanie za prácu počas dní nepretržitého odpočinku v týždni

    V prípade práce počas dní nepretržitého odpočinku v týždni zamestnancovi nepatrí mzdové zvýhodnenie, práca nad rámec určeného pracovného času sa posudzuje ako nadčas. Mzdové zvýhodnenie zamestnancovi patrí za prácu vykonávanú v čase nepretržitého odpočinku v týždni iba ak tento deň je aj sviatkom.

    Príklad 7:

    Zamestnanec vykonáva prácu 1.septembra, ktorý pripadá na nedeľu. Ustanovený pracovný čas tohto zamestnanca je 40 hod. a rovnomerne rozvrhnutý na päť po sebe nasledujúce dni tj. 8 hod. každý pracovný deň. V prípade tohto zamestnanca sobota a nedeľa je vždy dňom nepretržitého odpočinku.

    V tomto prípade zamestnancovi patrí:

    mzda za vykonanú prácu,
    nárok za mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok,
    mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas.

    Súbeh práce nadčas a práce vo sviatok sa posudzuje nezávisle od seba. Ide o dve rozdielne situácie, na jednej strane práca nadčas a na strane druhej práca vo sviatok. Pri čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas sa zamestnancovi zachováva nárok na mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok. V prípade čerpania náhradného voľna za prácu vo sviatok, v plnom rozsahu sa mu zachováva mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas v sume 25 % jeho priemerného zárobku.
    Martin Malý Ďakujem za odpoveď to všetko som čítal ale polopatisticky teda.
    Musím robiť 6 dni v týždni alebo mám nárok na voľno.Teda napríklad v pondelok?
    mondes Z vyššie uvedeného vyberám:
    Ak povaha práce a podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas, aby dva po sebe nasledujúce dni nepretržitého odpočinku pripadali na sobotu a nedeľu alebo na nedeľu a pondelok, zamestnávateľ je povinný rozvrhnúť dni nepretržitého odpočinku v týždni na ľubovoľné dva po sebe nasledujúce dni v týždni.
    Z toho mi vyplýva, že teoreticky by si nemusel. Ale na druhej strane, snáď máte medzi sebou uzatvorenú nejakú zmluvu, v ktorej sú dohodnuté určité podmienky, ktoré je potrebné dodržať, takže ak je tam uvedené, že pracuješ aj v sobotu, tak to by si mal, naakoľko pri podpise zmluvy si s tým súhlasil.

    Práca v sobotu a voľno

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.