Zavrieť

Porady

Ako je to so študentskou bridádou a dávkami v hmotnej núdzi?

Viete mi niekto poradiť, všade je napísané všeobecne a neviem si to dať do súvisu konkrétne so mnou. Poberám dávku v hmotnej núdzi a príspevok na bývanie. je to cca 118 eur. som študent doktorandského štúdia a počas leta chcem na 3 mesiace brigádovať. zamestnávateľ mi potvrdí Oznámenie a čestné vyhlásenie k dohode o brigádnickej práci študentov na účely uplatnenia práva aby som neplatila odvody. Keďže nebudem platiť odvody, mení sa to nejako? je to len príležitostná práca a štát mi nezoberie dávky?
Vopred ďakujem za odpoveď.
Naposledy upravil lenulabr : 22.05.13 at 10:47
Mila123 koľko máš rokov?
lenulabr 26
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Doplnim Ruzenku. Vy ako pisete, uz mate 26 rokov. Zakonnik prace umoznuje zamestnavatelovi zamestnat studenta denneho studia (aj doktoranda) na dohodu o brig. praci studentov ale len vtedy, ak v okamihu podpisania dohody student este nema 26 rokov - a dohoda sa musi skoncit najneskor 31.12. toho roka, v ktorom student dovrsil 26 rokov. Keby ste napriklad mali mat 26.-te narodeniny povedzme v septembri 2013, tak dnes by zamestnavatel DoBPS este v Vami mohol uzavriet.
    lenulabr dakujem za odpoved a dovysvetlenie, hoci ste ma nepotesili
    lenulabr este sa predsa len opytam, ak by som chcela pracovaťpotom na dohodu, ako je to potom s odvodom, keď za mňa odvádza štát. to bude aj zamestnávateľ a budú obidvaja? a prišla by som o dávky aj keby som vypomáhala len pár dní mesačne?

    Ružena je offline (nepripojený) Ružena

    Ružena
    Ak máte 26 rokov, už nemôžete pracovať na dohodu o brigádnickej práci študentov a teda nemôžete si uplatniť právo na neplatenie odvodov. Inými slovami, odvody budete musieť platiť. Druhá vec je, že výška dávky sa vám zníži o 75% zárobku, takže ak zarobíte mesačne cca nad 160 eur, dávku vám úplne zoberú.
    lenulabr Nemozem pracovať na dohodu o brigádnickej práci študentov aj keď som študent a ešte budem ďalší akademický rok?..a čo sa týka uplatnenia práva na neplatenie odvodov, tak uvádzajú, že tento nárok mám do dovŕšenia 26 rokov a to až do konca kalendárneho roka, v ktorom som 26 dosiahla. to znamená, že do 31.12.2013. tak potom to už vôbec nechápem..

    Ako je to so študentskou bridádou a dávkami v hmotnej núdzi?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.