Zavrieť

Porady

Dohoda o vykonaní práce mám nárok na príplatky?

Zdravím.
Od 15. júna do 30. septembra budem pracovať na dohodu - konkrétne dohoda o vykonaní práce - rozsah 350 hodín. Zamestnávateľ mi dal hodinovú odmenu + ma upozornil, že budem platiť (nie malé) odvody. Keď prišla otázka na príplatky (nakoľko budem robiť iba nočné) - dostal som odpoveď, že príplatky nebudú - vraj na ne nemám nárok. Ale podľa zákonníka práce od 1.1.2013 má aj zamestnanec, ktorý vykonáva prácu na základe dohody právo na príplatky. Ako to teda je? Zamestnávateľ je povinný vyplatiť mi aj príplatok za prácu v noci, alebo nie? Ďakujem.
Naposledy upravil Richard : 24.05.13 at 18:25
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    na dohodarov sa nevztahuje mzdove zvyhodnenie za pracu v noci (§ 123 ZP)

    § 223
    (2) Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa vzťahujú ustanovenia prvej časti, § 85 ods. 1 a 2, § 90 ods. 10, § 91 až 95, § 98, § 119 ods. 1 a šiestej časti. Pracovný čas zamestnancov, ktorí vykonávajú prácu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, v priebehu 24 hodín nesmie presiahnuť 12 hodín a u mladistvého zamestnanca v priebehu 24 hodín nesmie presiahnuť 8 hodín. Zamestnancom, ktorí vykonávajú prácu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, nemožno nariadiť ani s nimi dohodnúť pracovnú pohotovosť a prácu nadčas. Ak ide o dôvody neprítomnosti zamestnanca v práci uvedené v § 141 ods. 1 a ods. 2 písm. a) až g), ktoré zasiahli do času, na ktorý zamestnávateľ určil výkon práce, zamestnávateľ je povinný ospravedlniť túto neprítomnosť zamestnanca v práci. Za tento čas zamestnancovi náhrada odmeny nepatrí.

    § 226
    Dohoda o vykonaní práce

    (1) Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku. Do rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.

    (2) Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára písomne, inak je neplatná. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy. Písomná dohoda o vykonaní práce sa uzatvára najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce.

    (3) Pracovná úloha sa musí vykonať v dohodnutej dobe, inak môže zamestnávateľ od dohody odstúpiť. Zamestnanec môže od dohody odstúpiť, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať preto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky. Zamestnávateľ je povinný nahradiť škodu, ktorá mu tým vznikla.

    (4) Odmena za vykonanie pracovnej úlohy je splatná po dokončení a odovzdaní práce. Medzi účastníkmi možno dohodnúť, že časť odmeny bude splatná už po vykonaní určitej časti pracovnej úlohy. Zamestnávateľ môže odmenu po prerokovaní so zamestnancom primerane znížiť, ak vykonaná práca nezodpovedá dohodnutým podmienkam.

    (5) Ak zamestnanec zomrie pred splnením pracovnej úlohy a zamestnávateľ môže jej výsledky použiť, právo na odmenu primeranú vykonanej práci a právo na náhradu účelne vynaložených nákladov nezaniká a stáva sa súčasťou dedičstva.

    ------
    odkaz na uplatnenie §123 pre dohodara sa v zakone nenachadza - priestor na ohodnotenie prace v noci je v ramci dohody o odmene

    to co je publikovane v mediach, je treba brat s rezervou, podstatne je to, co je uvedene v zakonoch
    Naposledy upravil avalik : 25.05.13 at 18:04
    Martin Karas Ja som našiel toto.

    Na „dohodárov“ sa budú v zmysle nového Zákonníka práce vzťahovať aj nasledujúce ustanovenia, ktoré doteraz platili len pre trvalý pracovný pomer:

    ustanovenie o minimálnej mzde – od 1.1.2013 je minimálna mzda vo výške 337,70 Eur
    nárok na materskú a rodičovskú dovolenku
    príplatok za prácu v noci a cez sviatok
    právo na prestávku v práci – 30 minútová prestávka na jedlo (ak práca presahuje 6 hodín)
    nárok na nemocenské dávky
    ochrana pred neplatnou výpoveďou
    ospravedlnenie neprítomnosti v práci zo zdravotných dôvodov (za tento čas nepatrí dohodárovi náhrada odmeny)

    Dohodári aj naďalej nemajú nárok na dovolenku ani na stravné lístky.

    Podľa tohto mi vychádza, že dohodár má skoro rovnaké práva a povinnosti ako "normálny" zamestnanec.
    Som v pomykove
    Prečítal som si aj rôzne fóra a diskusie, kde sa vyjadrovali aj odborníci - jedny tvrdia, že príplatky áno, iní že nie.
    avalik doplnila som odpoved

    Dohoda o vykonaní práce mám nárok na príplatky?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.