Zavrieť

Porady

Vypocet PN v skusobnej lehote

Dobry den,

vedel by mi niekto poradit s nasledujucim pripadom?

V roku 2012, do 30.11.2012 som pracoval v CR (kde som bol nemocensky poisteny). Od 1.12.2012 som zacal pracoval na Slovensku. Po dvoch mesiacoch som dal vypoved a od 1.2.2013 pracujem v terajsej firme, v ktorej som v skusobnej dobe.
Dna 26.3.2013 som mal uraz a som na PN. V Socialnej poistovni mi nemocenske davky vypocitali z minimalnej mzdy a nie z mojho prijmu od zamestnavatela, moze mi niekto poradit ci spravne postupovali? Nemala by byt davka vypocitana z mojho terajsieho prijmu u zamestnavatela?

Dakujem za pomoc
Martin
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Postupovali spravne, nakolko si nemal este 90 dni nemocenskeho poistenia ....
    maakso Takze to, ze som na Slovensku poisteny od 1.12.2012, co je viac ako 90dni na vypocet nema ziadny vplyv? Takisto som bol v CR poisteny, nema SR s CR zmluvu o socialnom zabezpeceni? Predsalen som od narodenia nemal jeden den kedy by som socialku neplatil.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    V tvojom prípade platí § 57 odst 1 b... nemáš ešte 90 dní v tomto novom zamestnaní a nemal si ani v predchádzajúcom zamestnaní (vlaňajšom) 90 dní.

    doplním: kuk §57 odst 3 ... správne vypočítali
    Naposledy upravil Katy a R : 27.05.13 at 17:15
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    maakso Nerozumiem, podla daneho paragrafu som 90dni nesplnil takze by sa mi mal vypocitat pravdepodobny vymeriavaci zaklad, je to tak?

    (1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak
    b) zamestnanec v rozhodujúcom období podľa § 54 ods. 3 nedosiahol 90 dní nemocenského poistenia zamestnanca, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie
    maakso Aby som vysvetlil, pytam sa preto lebo som dostal nemocensku davku vypocitanu z minimalnej mzdy a nie z mojho platu (niekolko nasobne vyssi ako minimalna mzda), z ktoreho som predchadzajuci mesiac zaplatil nemocenske odvody. Bol tym padom postup socialnej poistovne spravny alebo mala byt moja davka vypocitana z mojho platu?
    maakso Dakujem ze sa tejto teme venujete, nepytal by som sa tolko keby neslo o vacsie mnozstvo penazi

    Tam sa zase odvolavaju na § 138 ods. 5
    (5) Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, dobrovoľne dôchodkovo poistenej osoby a dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti je mesačne najmenej vo výške 50 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa platí poistné.

    Takze ide o rok 2011 ked spravne rozumiem. To som pracoval 9 mesiacov na Slovensku; pocita sa to tym padom z platov, ktore som mal v roku 2011.

    A dalsia vec, neplati v tomto pripade Zmluva o socialnom zabezpeceni medzi CR a SR kde je uvedene podla zakona c. 318/1994 Cast 1, Clanok 5
    "Ak je pobyt na území jedného zmluvného štátu
    podmienkou na nárok na dávky z dôchodkového zabezpečenia
    a nemocenského poistenia (zabezpečenia),
    nepovažuje sa pobyt na území druhého zmluvného
    štátu za pobyt v cudzine, ak táto zmluva neustanoví
    inak."
    Katy a R - máš dávku z min VZ (to je v tom § 138 odst 5) !! a máš to uvedené aj v rozhodnutí zo SP (či si ešte nedostal??)
    Samozrejme môžeš spochybniť, aj odvolať sa - ale máš to správne VZ Podľa §138 je to min VZ (nájdi si VVZ a z neho 50%)
    maakso Davku som dostal az dnes a rozhodnutie som nedostal vobec.
    Samozrejme aj keby som ho dostal tak ho mozem spochybnit a poziadat o presetrenie ked sa mi zda ze mi bolo ukrivdene.

    "50 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa platí poistné." - takze rok 2011, ci ako myslia "dva roky predchadza"?

    A co s tou Zmluvou medzi CR a SR? Neplati to v mojom pripade?
      zbaliť

    Vypocet PN v skusobnej lehote

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.