Zavrieť

Porady

daň z nehnuteľnosti darovaného bytu, bez znaleckého posudku v čase darovania

Dobrý deň, mam prosím otázky týkajú sa zaplatenia dane z predaja nehnuteľnosti bytu, nehnuteľnosť som nadobudol darovaním od mojej matky, pričom zmluva bola podpísaná dňa 29.12.2010 a návrh do katastra podaný 29.12.2010, kataster urobil vklad a uviedol mňa ako vlastníka až 1.3.2011. V byte mam trvalý pobyt viac ako 5 rokov. Nehnuteľnosť by som chcel teraz predať.

Musím zaplatiť dan z predaja?
v zmluve nemám uvedený znalecky posudok, koľko nehnuteľnosť stala v čase darovania, takže predpokladám ze nemôžem použiť v prípade predaja, zaplatiť dan len z rozdielu medzi posudkom a predajnou sumou.
Musel by som zaplatiť dan z celej sumy predaja?
Je možne urobiť znalecky posudok spätne do dar. zmluvy za rok 2011 a následne zaplatiť dan iba z rozdielu posudku a predaja? alebo mi takýto posudok nikto nevystaví? a
ko mam najlepšie prosím postupovať?

Ďakujem
Naposledy upravil Mariana B. : 03.06.13 at 10:52
Kvaka Ako dlho mala matka byt vo vlastníctve? Kedy ho nadobudla? Podľa katastra.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Ak by mama v čase darovania byt predala a bol by tento príjem z predaja od dane oslobodený, tak vtedy si ty môžeš dať do výdavkov cenu bytu, zistenú v čase darovania. Ak nechceš znalcu, skús osloviť realitky, aká bola reálna hodnota bytu v decembri 2010. Ty musíš daňovákom preukázať, že hodnota bytu bola napríklad vyššia, ako cena, za ktorú byt predáš, vtedy uvedieš v daňovom priznaní výdavky (hodnotu bytu v čase darovania) len do výšky príjmu za predaj. Základ dane budeš mať z tohto príjmu nulu a nebudeš teda platiť ani odvody do ZP.

    Ak tvoja mama nemala v čase darovania v byte dva roky trvalý pobyt alebo nevlastnila byt 5 rokov, do výdavkov musíš uviesť cenu bytu, za ktorú byt obstarala mama.
    Naposledy upravil Kvaka : 03.06.13 at 11:03

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Prečo by si mal platiť daň z celej sumy, získanej predajom?
    ak nejde o oslobodený príjem - pri darovanej nehnuteľnosti sa vychádza z ceny zistenej podľa § 25 (zák o DzP)
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    butvoo môžeš mi to prosím viacej ozrejmiť na príklade? dajme tomu predám nehnuteľnosť za 45000euro, dan nebude 19% z 45000 euro? aká bude daň? žiadny iný príjem nemám na SK...
    draik Hodnotu nehnuteľnosti je možné určiť aj spätne. Okrem dane netreba zabúdať na zdravotný odvod zo zisku.
    butvoo Ako spätne? na koho sa mam obrátit aby mi vypracoval hodnotu nemovitosti spätne? zdravotný odvod koľko? takže tým pádom odpoveď číslo jedna je blbosť (podľa § 25 (zák o DzP) ?
    Katy a R to by si ale bolo treba ten § aj prečítať !
    butvoo ja som tu zadal určitú životnú situáciu s ktorou potrebujem poradiť, ale zatiaľ som sa nepohol z miesta... tomu § 25 a neviem kto by takúto cenu podla paragrafu mal zalistovať, takze ešte raz a normálne prosím o vysvetlenie ako mám postupovať ako laik...
    Kvaka Katy ti to dobre napísala, je to cena určená znalcom. Pozri si ten § 25. Preto nebudeš platiť daň z predajnej ceny, ale zo zisku.
      zbaliť

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvita...utelnosti.html prečítajte si tieto informácie zo stránky Finančného riaditeľstva .
    butvoo ďakujem, preštudoval som ale aj tak mi to moc nehovorí ktorým smerom sa uberať, ako najlepšie pokračovať... nejaký konkrétny názor?
    draik Zdvihnúť telefón a zavolať príslušnému znalcovi.

    daň z nehnuteľnosti darovaného bytu, bez znaleckého posudku v čase darovania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.