Zavrieť

Porady

strava zamestnancov

Poprosím o radu. prijal som jedného zamestnanca a dávame si nosiť obedy. Faktúru delím na moje a jeho obedy. Moje obedy zaúčtujem ako výdavky ovplyvňujúce daň, jeho delím na 55% tiež výdavky ovplyvňujúce daň a 45% výdavky neovplyvňujúce daň. Ale presne neviem ako je to v tomto prípade s DPH. Poradí mi niekto? Sám si musím robiť JÚ, lebo nejako mi to nevychádza s peniažkami. Ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    MgrJanka je offline (nepripojený) MgrJanka

    MgrJanka
    Čo sa týka DPH pre zamestnanca: na vstupe uplatniť DPH z celej čiastky (napr. z 3€ = 0,60 €); na výstupe odviesť DPH z čiastky, ktorú platí zamestnanec (napr. ak platí zamestnanec 1,35 €, tak potom z tejto čiastky = 0,27 €).
    Výdavky zamestnávateľ-živnostník: ak je cena stravy podľa zákona o cestovných náhradách (od 5-12 hod = nárok 4 €), tak celá čiastka v nákladoch (aj s DPH)
    kačura Ďakujem za radu, ešte sa spýtam, či dám všetko do výdavkov, resp.príjmov ovplyvňujúcich základ dane, alebo tých 45% dám do časti neovplyvňujúcich základ dane. Niekde som čítal, že to má byť tá druhá možnosť a nechcem niečo pokaziť. Inak moc mi pomáhate, za to ešte raz ďakujem.
    MgrJanka 45 % platí zamestnanec, v JÚ - nákup stravy - náklady neovplyvňujúce základ dane, úhrada od zamestnanca - príjmy neovplyvňujúce základ dane.

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Zo stravných lístkov nemáš nárok na odpočet DPH, len z provízie za predaj listkov.
    MgrJanka Kačura sa dopytoval na dodávanú stravu a nie stravné lístky. Áno, zo stravných lístkov nie je možné odpočítať DPH, ale iba z provízie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.