Zavrieť

Porady

Vysporiadanie DPH

Prepáčte, dlhšie som tu nebol a akosi sa neviem zorientovať, tak neviem či som zadal vôbec otázku správne, ale potrebujem poradiť ohľadom DPH. V PÚ mám vytvorenú analytiku :
- 343 101 - daň na vstupe
-343 102 - daň na výstupe

Takže v denníku účtujem nákup tovaru napr. 343 101/211 001 a prijatú platbu ako 211 001 / 343 102. Neviem však čo ďalej, keď mi príde nadmerný odpočet od daňového úradu ako to zaúčtovať? Ďakujem

Kejka, ďakujem ešte raz, ale potrebujem ešte jednu radu - prepáčte, akosi sa tu neviem zorientovať v tejto novej porade a netuším, kde zadať otázku. Takže vytvoril som si analytiku tak ako si poradila, nemám ale ešte jasno v počiatočnom stave na účte 343 - keď som si vyhodil obratovú predvahu na tomto účte mám sumu + 338 € na strane MD, to bola daňová povinnosť firmy ku 31.12.2012. Je to správne? Nemala by táto čiastka byť na strane Dal? Ide o to, že ja len dorábam účto a potrebujem ho ku 31.5. odovzdať, všetky účty mi sedia, len na 343 mám akýsi zostatok a netuším ako si to skontrolovať. Ďakujem tisíckrát!
Naposledy upravil bazil : 24.06.13 at 14:32
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Vytvor si tretiu analytiku pre vysporiadanie DPH 343.103
    na konci zdaňovacieho obdobia preúčtuj 343.102/343.103
    a 343.103/343.101 a dostaneš tak výslednú daňovú povinnosť /alebo NO/ na tomto účte 343.103
    no a úhradu NO z DU zaúčtuješ potom 221/343.103
    Ja mám SW, ktorý automaticky vytvorí takéto preúčtovanie pri generovaní DP DPH a dokonca vždy na novú analytiku, takže ja mám evidenciu DPH za jednotlivé zdaňovacie obdobia v účtovníctve na viacerých účtoch. Ak klient preplatí, alebo nedoplatí, tak to vidím na zostatkoch.
    dopním na základe úpravy zadania.
    PS na strane MD je bud reálny NO z niektorého obdobia 2012, to si skontroluj podľa DP DPH za jednotlivé obdobia, porovnaj DP a platby, vratky
    alebo
    preplatok DPH - z nejakého dôvodu /napr. sa zaplatila DPH na základe riadneho DP DPH, neskôr sa podalo dodatočné DPH s nižšou DP a rozdiel DU nevráítil - firma nepožiadala.
    P.S. si daj na analytický účet 343.2012 /len ako príklad/, aby to to nezavadzalo pri odsúhlasovaní DPH 2013 za jednotlivé obdobia.
    skrátka, treba ísť do dokladov a do priznaní roku 2012 /ak nie ešete starších/.
    Naposledy upravil KEJKA : 24.06.13 at 15:05

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.