Zavrieť

Porady

dôchodok dlhodobo nezamestnaného.

I am a man
Včera mi známy povedal toto.
Je na dôchodku, celý život pracoval, neskôr ako SZČO a vyšiel mu dôchodok okolo 250€. Privyrába si ako vodič sanitky. Vozí jedného róma do nemocnice, tiež dôchodcu, ktorý bol dlhodobo nezamestnaný a ten má vyšší dôchodok ako on. Vraj sa mu počíta z priemernej mzdy v hospodárstve SR.

Teda to čo tvrdí Richter, že živnostníci by mali platiť vyššie odvody, aby nemali nízke dôchodky je blbosť. Mali by zrušiť živnosti a dať sa zaevidovať na úrade práce a dôchodky budú mať vyššie.
A vraj cigáni sú sprostí.
Naposledy upravil marjankaj : 17.06.13 at 11:35
Usporiadat
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Za predchádzajúcej vlády bol menší "rozruch" v parlamente vďaka mladému invalidnému Rómovi pred tridsiatkou (asi 27), získal cca 700 eurový inv. dôchodok.
Určite to nebol ojedinelý prípad.
Zrejme aj to prispelo k odstráneniu dobrého úmyslu na pripoistenie k nemocenskej.
Že poznajú zákony, vedia na každom úrade ÚP a soc. vecí.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

bola som osobne na školení u J.Mihála, počítali sme dôchodky a nie je to také ružové.....
je veľa plusov a ešte viac mínusov.....
a nedá sa všetko do jedného vreca hádzať, i keď už ten, kt. je dnes nezamestnaný mu štát už neplatí na starobné poistenie......
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Veru Janko - nemáš celkom presné info... (známy zabudol doplniť niektoré dosť podstatné detaily)
Ale už sme to tu na porade niekoľkokrát rozoberali ... že čo sa oplatí a čo nie.
Počas evidencie na UPSVaR sa ti vôbec nepočíta ani len doba poistenia - nieto ešte nejaký VZ z priemernej mzdy !!!
Treba si zvážiť (a prepočítať) - čo je lepšie:
- či doba poistenia s malým VZ (v niektorých prípadoch si môže pokaziť OMB, ale zase sa počíta doba - má viac rokov poistenia) ,
- alebo doba bez poistenia (nepokazí si OMB, ale zase má menej rokov)
je to individuálne ..
Ale treba uznať, že naši spoluobčania sa vedia dopracovať k slušnejšiemu dôchodku - čo sa týka právnych predpisov - mali by sme si z nich brať príklad.

A podľa mňa je tiež dôležité - že príjem je vždy príjem (aj keď malý) ... a ktovie ako bude v budúcnosti s dôchodkami?? . A evidencia na UPSVaR - tfuj !! (neviem či si už skúšal ??? )
2 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Katy a R
Veru Janko - nemáš celkom presné info... (známy zabudol doplniť niektoré dosť podstatné detaily)
To nemám. Ja som sa s tým cigánom nerozprával. Vraj povedal, že sa mu neoplatilo pracovať(kto by mu aj dal nadštandardný plat), aby si nepokazil dôchodok. Neviem, kedy išiel do dôchodku. Možno za Tomanovej, možno ešte za Kaníka.
A evidenciu som trochu skúšal. Nevyzerá to najhoršie. Tuším nič mi nechýba. A ešte treba aj dožiť.
Naposledy upravil marjankaj : 17.06.13 at 14:32
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
To co pisete v prvom prispevku, nie je skutocny pribeh, ale bajka, ktora sa v roznych obmenach siri v mailoch a na webe. Starobny dochodok cloveka, ktory nikdy nepracoval, v ziadnom pripade nie je ani nikdy nebol vypocitany z priemernej mzdy a v ziadnom pripade nemoze byt vyssi ako 250 eur. To, ze system sa zneuziva, plati najma v oblasti invalidnych dochodkov, viac pisat nebudem, aby to nebodaj niekto nechapal ako poskytnutie navodu.
2 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

marjankaj
Katy a R
Veru Janko - nemáš celkom presné info... (známy zabudol doplniť niektoré dosť podstatné detaily)
To nemám. Ja som sa s tým cigánom nerozprával. Vraj povedal, že sa mu neoplatilo pracovať(kto by mu aj dal nadštandardný plat), aby si nepokazil dôchodok. Neviem, kedy išiel do dôchodku. Možno za Tomanovej, možno ešte za Kaníka.
A evidenciu som trochu skúšal. Nevyzerá to najhoršie. Tuším nič mi nechýba. A ešte treba aj dožiť.
Janko, určite neide o starobného dôchodcu, lebo ak nikdy nepracoval, nárok na SD mu vôbec nevznikol (nemá splnenú podmienku dôchodkového poistenia). U ID je to možné.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Jozef Mihál
To co pisete v prvom prispevku, nie je skutocny pribeh, ale bajka, ktora sa v roznych obmenach siri v mailoch a na webe. Starobny dochodok cloveka, ktory nikdy nepracoval, v ziadnom pripade nie je ani nikdy nebol vypocitany z priemernej mzdy a v ziadnom pripade nemoze byt vyssi ako 250 eur. To, ze system sa zneuziva, plati najma v oblasti invalidnych dochodkov, viac pisat nebudem, aby to nebodaj niekto nechapal ako poskytnutie navodu.
Nepísal som, že nikdy nepracoval. Za socializmu asi zamestnaný bol. A neviem prečo píšeš, že je to bájka. Ten známy si nevymýšľal. Možno to pri šoférovaní inak pochopil.
Ešte sa ho spýtam, keď s ním budem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Už som to tu viackrát vysvetľovala - do r.2001 doba na ÚP sa počíta ako doba zamestnania, pritom sa použije (zjednosušene) priemerný príjem, ktorý dotyčný zarobil, kým robil. Keďže za socializmu mali rómovia slušné príjmy a vzhľadom na to, že títo ľudia ešte získali aj nejaké roky do r.2001, mohli im vyjsť slušné dôchodky oproti tým, ktori do r.2001 robili s nízkou mzdou. Títo tiež získali roky, ale znížli si priemerný príjem. Je to "chyba" starého systému, ktorá by sa dala možno čiastočne odstrániť aj v súčasnosti, ale predpokaldám, že by to hrozilo protiústavnosťou.
Od r.2001 už doba na ÚP sa nepočíta ako doba zamestnania, čiže tento problém je odstránený. Ale ešte stále sa zohľadňujú a aj budú sa zohľadňovať roky pred rokom 2001.
1 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Takže sa chcem takto zjednodušene spýtať? Ten kto celý život pracuje ako SZČO a platí si minimálne odvody a nikdy nebol na ÚP, má šancu mať vyšší dôchodok ako 250 Eur?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

priložím kalkulačku .. http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na...dku-lhm/55347s
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ester plus
Takže sa chcem takto zjednodušene spýtať? Ten kto celý život pracuje ako SZČO a platí si minimálne odvody a nikdy nebol na ÚP, má šancu mať vyšší dôchodok ako 250 Eur?
Zjednodušene výpočet pri platbe z minimálneho VZ szčo približne : počet rokov poistenia x 0,5 x 10.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať