Zavrieť

Porady

DPH pri držiteľovi motorového vozidla

Pridávam súvislú otázku, nakoľko mi nie je jasná jedna vec, a to:
V jednom článku som našla, že aké sú rozdiely medzi kúpou auta na úver a na leasing. A z neho vyberám:
Ak využijete úver, môžete ťažiť z nasledujúcich výhod:

vlastníctvo vozidla - stávate sa majiteľom automobilu okamžite, to prináša nasledovné výhody:

... ale, aj môj klient si zobral úver z ČSOB leasing, a.s. a teraz pozerám do techničáku a je tam uvedené, že vlastníkom vozidla nie je klient, ale ČSOB. Teraz už tomu fakt nerozumiem. DPH mu uplatňujem celé. Ako zistím, či ide o leasing, alebo o úver?
marjankaj Aké celé DPH uplatňuješ?Z akého dokladu? Aká je to zmluva?(malo by to tam byť uvedené.
mondes Klient bral auto na úver od čSOB leasing. Ja mám k dispozícii faktúru od čsob za spracovateľský poplatok vo výške cca. 2100 Eur a faktúru od predajcu spoločnosti vo výške cca. 35 000 Eur, s rozpisom DPH, ktorú som mu aj uplatnila. A teraz mám pred sebou techničák, kde je uvedené, že vlastníkom je čsob. Nemal tam byť uvedený klient?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ÁNo, nie je vlastníkom, pri finančnom lízingu vlastníkom bude vtedy, keď splatí lízing. Ako zistíš? Zo zmluvy.
    mondes Ale môj klient bral auto na úver, aspoň mi to takto tvrdil, mám fa. z ČSOB za spracovateľský poplatok spotrebného úveru. A v techničáku má uvedené, že nie je vlastníkom.
    14 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mondes Z vášho linku vyberám:

    Vlastníctvo obstarávaného predmetu – analyzovaním tohto faktora môžeme jednoznačne na prvé miesto postaviť obstaranie majetku prostredníctvom úveru. Dôvodom je, že v momente, keď banka poskytne dlžníkovi peňažné prostriedky, dlžník môže bezodkladne uskutočniť svoju investíciu a obstarať potrebný majetok. Majetok je tak obstaraný prostredníctvom kúpy, čím sa dlžník stáva vlastníkom obstaraného majetku v momente zaplatenia obstarávacej ceny.

    Teda pri úvere by mal byť vlastníkom nájomca. Či?

    Prosím Vás o ujasnenie. Keďže klient má zmluvu s ČSOB leasing o spotrebnom úvere, tak by nemal byť po správnosti vlastníkom auta klient? Pretože ja som si to takto vysvetlila a teraz som mimo. Vdaka.
    Tweety Pri úvere sa stáva majiteľom hneď pri prevzatí majetku. Veď o tom sa tu už písala viac ako dosť.
    mondes No veď o tom píšem. Klient bral auto na úver od čSOB leasing. Ja mám k dispozícii faktúru od čsob za spracovateľský poplatok vo výške cca. 2100 Eur a faktúru od predajcu spoločnosti vo výške cca. 35 000 Eur, s rozpisom DPH, ktorú som mu aj uplatnila. A teraz mám pred sebou techničák, kde je uvedené, že vlastníkom je čsob. Nemal tam byť uvedený klient?
    marjankaj Kto je na tej faktúre uvedený ako dodávateľ a odberateľ?
    Na základe čoho ti CSOB prenajíma to auto?
    mondes Na fa od čsob je dodávateľ čsob a odberateľ klient. Ale tu ide len o spracovateľský poplatok. Ale mám aj fa od predajcu auta, ktorý je uvedený na fa ako dodávateľ a odberateľ je môj klient. A DPH z tejto fa od predajcu som si uplatnila, resp. som chcela uplatniť, nakoľko pri úvere sa môže uplatniť celá DPH. Len ma mätie ten techničák, že vlastníkom auta je čsob. A na základe čoho čsob prenajíma auto, tak to presne neviem, tuším na základe nejakej zmluvy, ktorú ale nemám zatiaľ k dispozícii, musím volať. No aj tak nechápem, prečo je v TP uvedený ako vlastník čsob.
    mondes Takže dopĺňam svoju odpoveď. Klient má ešte u seba zmluvu s čsob o spotrebnom úvere, takže ide o úver, avšak trošku si ten úver čsob ošetrila a vlastníkom je ona až do splatenia tohto úveru, nakoľko to zákazníci to vlastníctvo využívali a autá predávali ešte počas splácania uverov. Takže sa opýtam pre istotu, na základe týchto dokladov, ktoré mám k dispozícii, môžem si uplatniť celú DPH, však? Ďakujem veľmi pekne.
    Tweety Podstatné je to, či máš faktúru na spoločnosť, SZČO, ak áno, uplatníš si odpočet na základe fa vystavenej na spoločnosť.
    mondes Aha, chápem, áno fa od predajcu áut je vystavená na szčo.
    A pri leasingu predajca áut vystavuje fa leasingovej spoločnosti? Pretože to som nevedela.
    Tweety Nie, tiež na spoločnosť, veď tá obstaráva MV.
    mondes Tak potom rozdiel je len vo formulke "spotrebný úver" alebo leasing?
    Tweety ÁNo, a lízing ešte môže byť finančný a operatívny.
    mondes No konečne som sa dopátrala k tomu, čo potrebujem. Ja som vedela, že ak sa kupuje auto na úver, je možné si uplatniť celú DPH, kdežto pri leasingu nie. A vedela som aj to, že pri úvere sa kupujúci stáva vlastníkom hne´d pri obstaraní, kdežto pri leasingu nie. Ale ten techničák ma zmiatol v tom, že som si bola istá, že auto je na úver, ale v TP bol uvedený vlastník čsob. Takže ak by v zmluve od čsob bol uvedený leasing, tak v tom prípade si nemôžem uplatniť celú dph naraz. Ok? A srdečná vďaka ti tweety.
    marjankaj Ak by tam bola uvedená CSOB a nie ty, tak si nemôžeš uplatniť žiadnu DPH z tej faktúry.
    mondes Myslíš na faktúre od predajcu áut, však?
      zbaliť

    DPH pri držiteľovi motorového vozidla

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.