Zavrieť

Porady

Dph a zariadenie do nehnuteľnosti

Milí poraďáci, mám k vám prosbu. Už dosť dlho hľadám odpoveď, či si môžeme uplatniť dph z dokladu o kúpe postelí a matracov, prípadne keby sa časom kúpilo ešte nejaké zariadenie do prenajímanej nehnuteľnosti, ak firma prenajíma zaradený rodinný dom momentálne fyzickej osobe. Podľa § 49 mi vychádza že nie, ale čo keď o 2 mesiace prenajme nehnuteľnosť nejakej firme? Môžem to zariadenie považovať za drobný hmotný majetok? ďakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Zase ... o až tak veľa nejde, ako by sa zdalo. Ak je tá fyzická osoba ako nepodnikateľ, tak nájomné musí byť oslobodené. Ale len nájomné stavby, nie plného ubytovacieho vybavenia. Poskytovanie plného ubytovacieho komfortu už nie je nájom, ale ubytovacie služby. A tie sú s DPH aj pre nepodnikateľa. Okrem toho u stavby treba meniť účel využitia podľa § 54 a uplatňovať koeficient krátenia odpočtu DPH. Ak dobre rozumiem, pýtaš sa, či aj drobné zariadenie možno zaradiť do odpisovania a úpravy účelu použitia podľa § 54. Áno, možno, iba podľa rozhodnutia firmy. V internej smernici, kde sa to stanoví. Ak Ti to pomôže ... ale s ohľadom na uvedené ... neviem, či by nebolo treba sa zaujímať o tie ubytovacie služby, vrátane živnosti.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Antonia Jendrišáková doplním: ubytovacie služby podliehajú DPH vždy, pričom sa posudzujú, ako ubytovanie na dobu kratšiu ako tri mesiace
    Antonia Jendrišáková doplním: ubytovacie služby sú ubytovanie na obdobie kratšie ako tri mesiace. Tito podliehajú DPH vždy.
    maša Ďakujem za reakciu, určite aj táto odpoveď mi pomohla. Prenajímateľom je s.r.o., išlo mi len o to, či môžem uplatniť dph z nákupu postelí a matracov k nim. Budem o nich teda účtovať ako drobnom hmotnom majetku na ú 501AE.
      zbaliť

    Dph a zariadenie do nehnuteľnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.