Zavrieť

Porady

Vklad hotovosti na účet.

Môže podnikateľ FO vložiť 10 000 Eur, svoje súkromné peniaze, priamo na podnikateľský účet, formou zmluvy o pôžičke? Je to v súlade so zákono o obmedzení platieb v hotovosti?
marjankaj A ako ich má vložiť na účet ak nie v hotovosti?
Poštovou poukážkou?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je teraz online kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    pri pohybe VLASTNÝCH peňazí, to jest, nie je zainteresovaná žiadna iná osoba, zákon o obmedzení platieb neplatí.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj No môžu byť zainteresované aj dve osoby.
    Manžel prinesie domov výplatu a odovzdá manželke. Určite raz presiahne sumu 15000€. Tento právny vzťah môže byť na základe sobášneho listu.
    kn-alka hihi - škoda, že pri osobnom vklade štát nerieši, z ktorého vrecka SZČO tie peniaze vytiahol - z vlastného, alebo manželinho(-kinho)
    marjankaj Ale aspoň ministrom klepli po prstoch.

    Pan minister, odkial beriete peniaze?
    Z nocneho stolika.
    A kto vam ich tam dava?
    Moja zena.
    A odkial ich ma vasa zena?
    Odo mna?
    A odkial ich mate vy?
    Ved hovorim, z nocneho stolika.
    kremienok76 krásne... kuknem aj ja dnes či niečo nevytiahnem z toho môjho )
      zbaliť

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    píšeš o vklade na účet - takže nie je čo riešiť....
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Ester plus Ja som nad tým uvažovala preto, lebo ak by som to zaúčtovala 221/491 bolo by to OK. Ale nemohol by to niekto spochybniť a povedať že najskôr predsa museli byť peniaze prijaté do pokladne a potom vložené na účet? A to už by bol problém.
    marjankaj Aký problém?
    Ester plus To že v hotovosti môžno prijať platbu len vo výške 5000 Eur? Alebo v čom marjankaj podľa teba zle uvažujem?
    marjankaj A od koho tú platbu ideš prijať?
    Vieš, čo je platba v hotovosti?
    Ester plus SZČO svoje vlastné peniaze chce vložiť na svoj podnikateľský účet - priamo vkladom na účet 10 000 Eur, ako som písala vyššie. A ja mám otázku, či tento vklad na účet nemôže niekto spochybniť, že by povedal, že najskôr mali byť tieto peniaze vložené v hotovosti do pokladne (10000 Eur) a až tak mohli byť na základe potvrdenia o vklade na účet zaúčtované ako prevod hotovosti na účet, takže nepriamo. Pri tomto nepriamom spôsobe by bol porušený zákon o obmedzení platieb v hotovosti.
    marjankaj A čítala si aj §2 zákona 394/2012?
    Ester plus Áno čítala, a kde je to rozuzlenie?
    marjankaj No potom ti asi bude jasné že ide o dve rôzne osoby. Odovzdávateľ a prijemca.
      zbaliť

    dodo1001 je offline (nepripojený) dodo1001

    dodo1001
    Predpokladám, že hovoríš o SZČO. Toto už bolo viackrát riešené na Porade. Vklad na účet - PNZD. Výber z účtu - osobná spotreba - VNZD. Nemusíš to riešiť formou zmluvy o pôžičke.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    ......a nechcem sa tu rozpisovať o tom, či osobný vklad (súkromné peniaze) zaevidovať, resp. nezaevidovať v evidencii záväzkov........lebo by to vyvolalo diskusiu ako mnohokrát predtým..........(všetko v JU)
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj No ak by podnikateľ ten osobný vklad nevrátil, tak ho budeš vymáhať súdnou cestou?
    ekopo skús si to premietnuť do výkazu o majetku a záväzkoch, nehovorím o vymáhaní.....bavme sa o účtovníctve...
    veronikasad Pozri predch. komentáre - účtuje v PU
    marjankaj Je to číslo, nič iné.
    A ak si FO vyberá hotovosť na osobnú spotrebu, tak to tiež účtuješ ako úhradu pohľadávky? Teda teraz hovorím o JU.
    Ester plus Takže z odpovedí som pochopila že podľa zákona o obmedzení platieb v hotovosti sa jedna a tá istá osoba v postavení SZČO a občana nemôže považovať za prijímateľa a odvádzateľa, takže z tohto pohľadu sa na ňu zákon o obmedzení platieb nevzťahuje? To znamená aj keby si táto osoba (v postavení občana) vložila súkromné peniaze v hotovosti do pokladnice (vo svojej firme kde je SZČO) tak to môže byť aj neobmedzená čiastka?
    kn-alka ÁNO !!! .... zákon o obmedzení platieb je na to, aby obchodný partneri medzi sebou udržiavali obchodné vzťahy cez banku... aby sa nedalo vyhovárať, že tie milióny EUR za 1 faktúru si platili na benzínke v hotovosti v kufríku
    Ester plus Kn-alka to by dávalo zmysel, ale akú mám istotu že tento výklad je správny. Alebo už je to všetkým jasné a ja som niečo premeškala?
    marjankaj Vieš, čo je to fyzická osoba? Vieš prečo FO podáva jedno daňové priznanie? Aj keď má príjmy zo závislej činnosti aj z podnikania?
    Ak to nie je jasné, tak kuk do občianskeho zákonníka.
    Ester plus Ďakujem všetkým za komentáre. Pochopila som už konečne prečo mi zákon o obmedzení platieb v hotovosti pri jednej a tej istej osobe (občanovi a SZČO) nedával zmysel.
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    § 8

    Zákaz podľa § 4 sa nevzťahuje na platby v hotovosti odovzdané alebo prijaté

    a) pri poskytovaní platobných služieb,1) poštových služieb2) a poštového platobného styku,2)

    teda vlozenie penazi na ucet je v poriadku, lebo nedochadza k odovzdaniu penazi "z rucky do rucky" ale z "rucky na ucet"

    v komentaroch spominane vlozenie sumy nad 5000 € do pokladne podnikatela by bolo porusenie zakona
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kn-alka § 2

    Na účely tohto zákona sa platbou v hotovosti rozumie odovzdanie bankoviek alebo mincí v hotovosti v mene euro alebo bankoviek alebo mincí v hotovosti v inej mene odovzdávajúcim a prijatie tejto hotovosti príjemcom.
    kn-alka Odovzdávajúci aj príjemca je tá istá osoba, takže pri osobnom vklade podnikateľa do vlastnej pokladne tento zákon neplatí..... podľa mňa, a ako vidím, nie len mňa, aj iný majú tento istý názor.
    kremienok76 A čo potom príklad: mám tržbu v ERP v sobotu 6000€, večer tieto peniaze vkladám do trezoru a teda urobím výber z ERP do poklade office, ktorou je trezor a na ďalší deň peniaze prevediem z pokladne office a vložím na BU ......teda som porušila zákon ..... myslím, že preto je to o "obmedzení platieb" lebo sa vzťahuje na platby ako také ............. je to celé postavené na hlavu
    kremienok76 kn-alka aj ja to tak chápem, predsa nemôže platiť takýto zákon na prevody medzi pokladňami a účtami PO alebo FO ako aj pri vkladoch a výberoch...
      zbaliť

    Vklad hotovosti na účet.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.