Zavrieť

Porady

Minimálna mzda 6500,-Sk od 01.10.2004

Hoci to tu už bolo niekoľko krát spomínané od avizovania až po schválenie, zaraďujem túto tému aj medzi aktuality.

Od 01.10.2004 je platná nová minimálna mzda 6500,-Sk.

Tým sa zároveň zvyšuje nová minimálna hranica vymeriavacieho základu na odvody sociálneho poistenia, ktorá je naviazaná na aktuálnu výšku minimálnej mzdy, čiže od 01.10.2004 to je 6500,-Sk

Zmena výšky minimálnej mzdy mení zároveň aj sumu na posúdenie vzniku a zániku povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činných osôb. Ide o 12-násobok minimálnej mzdy, t. j. 12 x 6 500 Sk = 78 000 Sk.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Miro77 je offline (nepripojený) Miro77

    Miro77
    Tomu 12 násobku poriadne nerozumiem. Od kial sa tých 78-tis. berie ? Ak som samozamestnávateľ z daň. priznania ako zisk, ako príjem, ako základ dane alebo odkial ?
    Znamená to že ak mám pod túto sumu príjem neplatím povinné poistenie ?

    ricij je offline (nepripojený) ricij

    Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac ricij
    Áno, za minulý rok. Ak máš príjem v zmysle TRŽIEB vyšší ako 78 tis. za minulý rok, platíš od 1.7. odvody do SP.

    Richard je offline (nepripojený) Richard

    admin Richard
    Upresním ešte ricij odpoveď.
    Ak príjem (príjem znamená suma zdaniteľných príjmov, nie zisku, ktorý je rozdielom príjmov a výdavkov) za rok 2004 bude vyšší ako 78000,-, vznikne mu od 01.07.2005 povinné nemoc. a dôchodkové poistenie.

    deha je offline (nepripojený) deha

    deha
    A nemala by byt ta hranica 9*6080+3*6500 t.j. podla tiho ake MM platili pre rok 2004, z ktorého sa vypočitava hranica prijmov za rok 2004?

    suhela je offline (nepripojený) suhela

    suhela
    undefined
    Zdravim Vás som na tejto stránke prvýkrát a zaujala ma Vaša debata .
    Ak dobre rozumiem, príjem znamena sumu zdaniteľných príjmov nie zisk.
    Takže ak nakupím tovar za 62900,- Sk a predám ho za 78500,- mojím
    príjmom bude 78500 Sk pri hrubom zisku 15600 Sk , to znamená že mi vzniká
    povinnosť platiť odvody do SP.

    hron je offline (nepripojený) hron

    hron
    Zas som dopleteny. Tak ako s (fackovanym) SZCO ? Raz 24 nasobok, raz 12.
    Ja sa postavim na hlavu a budem ratat 24 krat 6500. A z vyslednej polovicky odvadzat 14 %. Najmenej z 12x 6500.
    No a hranica medzi povinnym a nepovinnym platenim do SP ako tak hrabem v pamati je 19 nasobok zivminima. Okolo 88 tisic?

    Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

    Bea Š.
    A ja som z toho teraz už max. dopletená. To mi hádam nechcete povedať, že ak má FO príjem - tržbu za min. rok 20 mil. Sk músí platiť odvody z čoho ? Hádam nie max.vym. základ...3x priem.mesačnej mzdy ( z r.2003 3x14365=43095,-?)

    Potešte ma, že nie.

    ricij je offline (nepripojený) ricij

    Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac ricij
    Nie, pravdaže nie. Tržba sa sleduje na to, či má platiť odvody. Ale platí sa z polovice základu dane, teda polovica zo zisku, to je tzv. vymeriavací základ. A z neho sa počítajú percentá.

    janulka je offline (nepripojený) janulka

    28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac janulka
    deha
    A nemala by byt ta hranica 9*6080+3*6500 t.j. podla tiho ake MM platili pre rok 2004, z ktorého sa vypočitava hranica prijmov za rok 2004?
    Zdravím Vás,
    som na tomto fóre po prvý krát a chcela by som sa spýtať, či ten výpočet od "dehy" predsa len nie je ten najsprávnejší, ved skutočne tak sa MM menila v priebehu roka 2004, tak by to teda malo byť podľa jej výpočtu správne nie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.