Zavrieť

Porady

sprostredkovateľ SDS a vedenie účtovníctva

Ahojte, prečítala som si od A po Z príspevky na túto tému, tak dúfam,že sa nebudem opakovať. Mám známu, za rok 2005 dosahovala príjmy len z činnosti sprostredkovateľa SDS. Je to príjem podľa §6, odst.2,pis.d. Dosiahla dosť vysoké príjmy, ale mala s tým spojené aj dosť vysoké náklady, keďže má pod sebou niekoľko spolupracovníkov, ktorým zo svojich výplat vypláca nejaké zmluvné percento. Čiže nemá zmysel, aby si uplatňovala výdavky percentom. Z toho mi vyplýva, že si uplatní skutočne vynaložené výdavky, ktoré však bude musieť preukázať a viesť účtovníctvo. Správne?
Ďakujem, ďakujem...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

    apsgroup
    A neviete ako je to v pripade odvodov do SP? Jedna známa mi tvrdi, že aj pri prekročení sumy prijmov z činnosti sprostredkovatela SDS pre povinnú registraciu do SP pracovnici SP pýtajú zmluvy o sprostredkovani a že z niektorých sa odvody neplatia?

    va1ke je offline (nepripojený) va1ke

    va1ke
    áno je povinnosť registrovať sa v SP ak je príjem väčší ako 12 násobok min. mzdy.

    apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

    apsgroup
    No to si myslim aj ja. Ale ona ma presviedčala, že pani v SP pýtala zmluvy o sprostredkovani/ona má dve zmluvy/ a pani v SP jej tvrdila, že je dôležité, podla akého § má uzavretú zmluvu. A že podla toho sa z týchto prijmov bud plati do SP alebo nie!!! A pritom má obidve zmluvy V DP v § 6 odst.2d. ,a že prijmy z jednej sa jej rátajú do SP a z druhej nie!

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    apsgroup
    No to si myslim aj ja. Ale ona ma presviedčala, že pani v SP pýtala zmluvy o sprostredkovani/ona má dve zmluvy/ a pani v SP jej tvrdila, že je dôležité, podla akého § má uzavretú zmluvu. A že podla toho sa z týchto prijmov bud plati do SP alebo nie!!! A pritom má obidve zmluvy V DP v § 6 odst.2d. ,a že prijmy z jednej sa jej rátajú do SP a z druhej nie!
    Presne tak. Ak je zmluva uzatvorená podľa § 642 - 651 OZ, vtedy povinnosť odvodu do SP nevzniká. Ak podľa § 652 a vyššie, vtedy povinnosť vzniká. V SP chcú vidieť zmluvy o sprostredkovaní SDS kvôli posúdeniu povinnosti platenia odvodov.
    Vyzerá to pekne komplikovane. Vzhľadom na to, koľko je na Slovensku takýchto sprostredkovateľov / niekoľko tisíc /, som zvedavá, koľkí z nich naozaj vedia všetko, čo sa týka ich činnosti z hľadiska daňového a odvodového. Predpokladám, že veľa z nich v tom má pekný zmätok alebo naopak - sú spokojní, ale vôbec netušia, čo všetko porušujú. To bude pokút !
    Evička

    sprostredkovateľ SDS a vedenie účtovníctva

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.