Zavrieť

Porady

Leasing - odpisy

Ahojte, včera som tu získavala info o tom, ako to je s leasingom v JÚ. Našla som si tabuľku robenú v exceli tu na Porade a urobila som to na môj prípad. Pekne mi všetko vyšlo, čo je zdaniteľné a čo nie a čo ako zaúčtovať. Len mi nie je jasné, čo s odpismi. Najprv som myslela, že rozdiel medzi nadobúdacou cenou a odpisom za daný rok je zostatková hodnota auta, ktorú dám do výkazu o majetku a záväzkoch k DP, ale potom som si uvedomila, že kým auto nesplatím, nie je mojim majetkom. Tak čo vlastne s odpismi? Prosím, poraďte.
Usporiadat
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

lenka397
Ahojte, včera som tu získavala info o tom, ako to je s leasingom v JÚ. Našla som si tabuľku robenú v exceli tu na Porade a urobila som to na môj prípad. Pekne mi všetko vyšlo, čo je zdaniteľné a čo nie a čo ako zaúčtovať. Len mi nie je jasné, čo s odpismi. Najprv som myslela, že rozdiel medzi nadobúdacou cenou a odpisom za daný rok je zostatková hodnota auta, ktorú dám do výkazu o majetku a záväzkoch k DP, ale potom som si uvedomila, že kým auto nesplatím, nie je mojim majetkom. Tak čo vlastne s odpismi? Prosím, poraďte.
Odpisuješ.... pozri priloženú tabuľku vpravo hore
0 0
lenka397 lenka397

lenka397 je offline (nepripojený) lenka397

Ahoj Dada, ďakujem ti, ale ja tú tabuľku už mám komplet urobenú. Len neviem, čo robiť v účtovníctve s odpismi. Čo si môžem uplatniť ako zdaniteľný náklad? Režijné náklady súvisiace s lízingom podľa tabuľky a čo z odpisov? Odpis za rok 2005 mi vyšiel 64.770 Sk,-. A je aj predmet lízingu majetkom firmy? Prosím, poraď mi konkrétne, ja som už zúfalá.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

lenka397
Ahoj Dada, ďakujem ti, ale ja tú tabuľku už mám komplet urobenú. Len neviem, čo robiť v účtovníctve s odpismi. Čo si môžem uplatniť ako zdaniteľný náklad? Režijné náklady súvisiace s lízingom podľa tabuľky a čo z odpisov? Odpis za rok 2005 mi vyšiel 64.770 Sk,-. A je aj predmet lízingu majetkom firmy? Prosím, poraď mi konkrétne, ja som už zúfalá.
Samozrejme, že ak predmet obstaraný formou leasingu využívaš v podnikaní, tak odpisy sú výdavkom ovplyvňujúcim základ dane
0 0
lenka397 lenka397

lenka397 je offline (nepripojený) lenka397

Takže to mám chápať tak, že do nákladov dám zdaniteľné nájomné+havarijné+DPH za jednotlivé mesiace a okrem toho celú čiastku odpisu za rok 2005 t.j. 64.770 Sk?

Behám po porade a našla som aj iné príspevky napr., že sa do výdavkov dáva rozdiel medzi nájomným a odpismi za daný rok. Ty v tom máš zrejme jasno ale ja vážne neviem, čo s tým.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

lenka397
Takže to mám chápať tak, že do nákladov dám zdaniteľné nájomné+havarijné+DPH za jednotlivé mesiace a okrem toho celú čiastku odpisu za rok 2005 t.j. 64.770 Sk?

Behám po porade a našla som aj iné príspevky napr., že sa do výdavkov dáva rozdiel medzi nájomným a odpismi za daný rok. Ty v tom máš zrejme jasno ale ja vážne neviem, čo s tým.
Vo výdavkoch ovplyvňujúcich základ dane máš Finančný výnos (úrok), poistenie, DPH (ak je to osobné auto) a odpisy.
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
Hodnotu odpisov za r.2005 /64770,- Sk/ zaúčtuješ v peň.denníku s dátumom 31.12.05 cez interný doklad ako uzávierkovú operáciu -VOZD, do réžie s analytikou odpis DM.
0 0
lenka397 lenka397

lenka397 je offline (nepripojený) lenka397

takže ako som napísala, do nákladov si dám úrok, poistenie a dph za jednotlivé mesiace. Plus odpisy za rok 2005 vo výške 64.770,- Sk. Áno?
ďakujem ti za trpezlivosť a ochotu, ja chápem, že niekomu, kto to vie, robí problém pochopiť, že niekto má z toho španielsku dedinu.
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
Áno, úrok, poistenie a DPH účtuješ mesačne - VOZD, réžia. Odpisy na konci roka interným dokladom ako uzávierkovú operáciu - VOZD.
0 0
lenka397 lenka397

lenka397 je offline (nepripojený) lenka397

Ďakujem vám veľmi pekne. Veľmi ste mi pomohli.
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

otázka
Áno, úrok, poistenie a DPH účtuješ mesačne - VOZD, réžia. Odpisy na konci roka interným dokladom ako uzávierkovú operáciu - VOZD.
V literatúre vidím popísané ešte ďalšie dve možnosti zaúčtovania. Napr. cez rok všetko do neodpočitateľných a potom v uzáv. operáciach to dám správne.
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

A ešte mi teda nie je jasné, ako to bude vo výkaze o majetku a záväzkoch?
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
DM a v záväzkoch suma, ktorú dlhujem voči lizingovke.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
pyton
V literatúre vidím popísané ešte ďalšie dve možnosti zaúčtovania. Napr. cez rok všetko do neodpočitateľných a potom v uzáv. operáciach to dám správne.

S týmto sa stotožňujem , počas roka všetko účtovať do výdavkov NZD a na konci roka cez ÚUO interným dokladom zaúčtovať príslušné odpisy za prislúchajúci rok a ďalším ID výdavky prevyšujúce odpisy .
0 0
psoky psoky

psoky je offline (nepripojený) psoky

Tabulka je vynikajuca, nasiel som podobnu od Maríny, ale mam problem s obstaravacou cenou, neviem ci som to spravne pochopil. Taktiez stlpce oznacene zdanitelne sa zauctuju v JU ako Najom a dph?

Som SZČO a nie som platca dph, vediem JU v ALFE. Mozes sa mi na to pozriet?

Dakujem
0 0
bazil bazil

bazil je offline (nepripojený) bazil

Vesely chlapak
Dada
Odpisuješ.... pozri priloženú tabuľku vpravo hore
Dada prosím som tu nový a tú tabuľku som si pozrel ale nemám predstavu ako ju použiť na svoje podmienky? Asi trápna otázka, ale mám tiež auto nákladné na leasing a neviem či si správne uplatňujem DPH na vstupe ( DPH uplatňujem aj z istiny aj z finan.služieb? )
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

bazil
Dada prosím som tu nový a tú tabuľku som si pozrel ale nemám predstavu ako ju použiť na svoje podmienky? Asi trápna otázka, ale mám tiež auto nákladné na leasing a neviem či si správne uplatňujem DPH na vstupe ( DPH uplatňujem aj z istiny aj z finan.služieb? )
Zostáva ti to rovnako ako u platcu DPH, lenže ty tú čiastku DPH dáš do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane.
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

Sme platcami DPH v PÚ.Poradili by ste mi,ako sa účtuje nákladný terénny automobil N1. Je to niečo podobné ako je vyššie spomínané, alebo je v tom nejaký rozdiel, čo sa týka DPH?
0 0
dodod dodod

dodod je offline (nepripojený) dodod

ako vypocitam leasingove odpisy
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Vypočítaš ich z OC. OC rozpočítaš na mesiace lízingových splátok. Napr. ak si MV obstaral v 5/2006, za rok 2006 odpíšeš 8 mesiacov,r.2007 12 mesiacov, r.2008 12 mesiacov, r.2009 4 mesiace. Spolu 36 mesiacov. 36 len v tom prípade, ak zmluvu s LZ máš uzatvorenú na 36 mesiacov.
Odtiaľto si stiahni tabuľku:
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=325
a tam to uvidíš pekne rozpísané. Máš tam aj účtovanie v PD a ZA.

Túto tabuľku som robila na 36 mesiacov. Ak budeš potrebovať napr. na 48 mesiacov, napíš, prerobím Ti ju.
0 0
alenad alenad

alenad je offline (nepripojený) alenad

K tejto téme mám otázku.

Na koľko mesiacov má byť odpisový plán na zdravotnícke zariadenie pri leasingu. Odpisová skupina je 2 ( predpokladám), počet leasingových splátok je 44.
V tomto prípade má byť odpisový plán na 44 mesiacov? V zákone o dani z príjmov som našla, že nájomca odpíše predmet leasingu do výšky 100% obst.ceny počas doby trvania prenájmu (§26 ods.8 ZDP).
0 0
Načítať ďalšie