Zavrieť

Porady

ztp odvody

dobry vecer
chcel by som sa spytat na odvody ZTP - pracujem u jednejho majitela vo firme na dohodu presnejsie som makal u neho v novembri , som ztp ale neberiem nijake invalidne prispevky iba som mu to zabudol nahlasit , od noveho roku ma chce prijat na zmluvu a teraz zevraj som ho oklamal a bude platit pokutu ? co je na tom pravda a kolko vlastne za mna platil za november a kolko by platil keby som bol prijaty na zmluvu ?
8 komentárov     zbaliť
veronikasad čo rozumieš pod invalidnými príspevkami ? Poberáš invalidný dôchodok ? Si držitelom preukazu občana s ŤZP ?
peter08 nepoberam nic iba mam preukaz ZTP a dostavam prispevok 18 euro na vydavky spojene s chorobou
pavol54 Koľko % máš priznaných od sociálnej poisťovne?
peter08 mam uznane nieco nad 50 % ...
veronikasad Zo sociálnej poisťovne, alebo z úradu práce ? Poberáš aj invalidný dôchodok zo SP ?
pavol54 máš uznané nad 50% a nepoberáš invalidný? máš odpracované roky na jeho priznanie? tu niečo nepasuje. odvody za dohodára a za zamestnanca sú rovnaké, iné je s daňou
Peggynka peter08 si si istý,že máš nad 50% od sociálnej poisťovne ? Nie je to od ÚPSVaR-u ?Pozri si rozhodnutie,od koho to je.
peter08 ja ma posudok z UPSVaD kde je pisane 50 % a povazuju ma tym za obcana s tazkam zdravotnym postihnutim ...ako kompenzacia su preukaz ZTP a pripevok na osatenie atd nic vice
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    mal si zamestnávateľovi oznámiť, že si ŤZP (preukaz) .
    zamestnávateľ a aj ty platíš polovičné odvody do ZP . (mohol ušetriť)
    do SP normálne, ako všetci ostatní.
    ale nemyslím, žeby zamestnávateľ platil pokutu za to, že ty si si nesplnil povinnosť
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    pavol54 zľavu na čiastočného invalida má zamestnávateľ nie zamestnanec, alebo že by mi niečo uniklo a aj pracovníkom upsvar ktorým odovzdávam výkazy? prepáčte opravujem sa ozaj sa platí polovička v ZP
    veronikasad Palko, uniklo. Dohodári, poberatelia ID neplatia preddavky na zdr.poistenie. Zamestnanci, aj zamestnávatelia - pri práci na prac.zmluvu - platia preddavky na ZP v polovičnej výške. Zrejme nemá invaliditu nahlásenú ani v zdr.poisťovni, lebo by hlásilo chybu pri odosielaní výkazov.
    peter08 prepacte ale z tychto odpovedi som tak trosku zmateny ) tak ako to je presne kolko sa plati normalne a kolko v mojo pripade ? ...ked som bol mesiac na dohodu bez nahlasenia ZTP takze zamestnavatel neplati ziadnu pokutu ? musi len prerobit dohodu na zmluvu s inymi udajmi ? ja som ZTP uz niekolko rokov nic sa nezmenilo vobec som nemal info ze treba nieco taketo hlasit kedze som dlho robil v jednej nemenovanej firme a odisiel tento rok ...inak ma to zaraza ze kedze som uz dlhsi cas ZTP mal by som byt tak evidovany vo vsetkych databazach - zdravotka , socialka , urad prace nie ?
    avalik si "len" drzitel preukazu ZTP od UPSVaR alebo mas priznany aj invalidny dochodok od Soc. poistovne?
    veronikasad Začni v zdr.poisťovni, predlož rozhodnutie o priznaní invalidity. Rovnako u zamestnávatela+posledný výmer (sumu ID môžeš zamazať, je to len doklad o tom, že invalidita trvá). Zamestnávatel zbytočne za teba odviedol 10 % z odmeny, bude musieť urobiť opravný výkaz a žiadať o vrátenie. Pokutu môžeš dostať v ZP ty - za nesplnenie oznamovacej povinnosti.
    avalik veronikasad, mozno zadavatel ID nema priznany, je len drzitelom preukazu ZTP
    peter08 ale ja predsa nie som invalid neberiem nic ziadny invalidny dochodok nie som poloinvalid ani invalid ...mam len preukaz ZTP a dostavam tych 18 euro prispevok na osatenie atd.tak ?
    Katy a R Treba ukázať zamestnávateľovi preukaz ŤZP - platí to, čo už som napísala.
      zbaliť

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    A na spísanie žiadosti o invaliditu si nikdy nebol v Sociálnej poisťovni ?
    http://peniaze.pravda.sk/dochodok/cl...utie-a-naopak/
    Naposledy upravil Peggynka : 24.12.13 at 09:35
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    peter08 nie neviem ci by som uspel ..no mne sa teraz jedna hlavne o to co mam robit a co majitel ako je na tom ...co dalej ?
    Peggynka Zober rozhodnutie z ˇUPSVaR-u (mal by stačiť aj preukaz,rozhodnutie obsahuje tvoje údaje o zdrav. stave a po tom nikomu nič nie je) a choď do zdrav. poisťovne.Oni ťa už usmernia.Kópiu preukazu daj aj zamestnávateľovi,aby mal doklad,na akom základe odvádza za teba polovicu.Neboj,majiteľ nebude mať problém,bola to tvoja povinnosť,nie jeho.
    peter08 Peggynka ..mozem sa spytat ty v tom makas ci ked sa vyznas ci ?
    Peggynka Nemakám,tými všetkými tortúrami som si prešla a čo som si nenaštudovala,to nebolo,nikto z úradníkov ti neporadí nad rámec jeho agendy.Ťažkú dobu žijeme,drž sa.
    peter08 Peggynka ty sa v tom vyznas robis v tom fachu , diky ?
    peter08 aha dakujem
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.