Zavrieť

Porady

Zdravotné odvody: poistenec štátu a príjmy z prenájmu

Ahojte, mám špecifický prípad, ktorý neviem vyriešiť. Poistenec štátu (študent dennej formy VŠ) má príjmy z prenájmu bytu (dokopy 1920 eur ročne) a začal aj podnikať (SZČO) - nemá žiadne brigády a pod.
Podľa nového zákona o zdravotnom poistení doplatí zdravotné odvody, ak zarobí za rok viac ako 15x životného minima (cca 2900 eur). Počítajú sa tomuto študentovi do tohto príjmu aj príjmy z prenájmu alebo nie - teda koľko môže zarobiť ročne/mesačne ako SZČO, aby si nemusel platiť zdravotné odvody?

Doplnenie:
1. Ak poistenec štátu (študent) zarobí v mesiaci január 700 eur, v mesiaci február 0 eur, a v máji 400 eur, prestane byť poistencom štátu? Limit 15x životného minima sa berie za príjmy dosiahnuté v celom roku alebo to musí byť rozpočítané aj na mesiace?
2. Poistenec štátu sa v mesiaci december 2013 stane aj SZČO a zarobí 1000 eur. Ako to bude v jeho prípade?
Naposledy upravil matus7 : 25.12.13 at 10:36
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Príjem z prenájmu podľa § 6 ods. 3 Zák. o dani z príjmov nepodlieha zdravotnému odvodu.
    Od 1.1.2011 (novela 499/2010) : § 10b ods. 1 písm.b - príjem z prenájmu sa považoval za zárobkovú činnosť. Novelou 133/2011 od 1.5.2011 príjem z prenájmu podľa §6 ods.3 už bol vyňatý zo zárobkovej činnosti. Z toho dôvodu uvedený príjem nemôžeš nájsť ani v zákone pre rok 2013.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj Napísala si to úplne presne.
    matus7 Ďakujem za exaktnú odpoveď! Výsledok teda je, že ako poistenec štátu (celoročný) môžem mať príjmy v roku 2013 do 2920 eur + príjmy z prenájmu a nezaplatím žiadne odvody - tak je?

    Ešte mám 3 nejasnosti:
    1. Som poistenec štátu celý rok. Berie sa do úvahy aj časové hľadisko dosiahnutia príjmov alebo ako SZČO môžem 31.12.2013 vyfakturovať=prijať 2920 eur a stále neplatím zdravotné odvody?
    2. Som poistenec štátu. Čo ak v roku 2013 zarobím 3500 eur ako SZČO - aké odvody budem platiť, čo bude môj vymeriavaci základ? Čo ak som hranicu 2920 eur prekročil až v mesiaci september - berie sa do do úvahy?
    3. Aký bude vymeriavaci základ poistenca štátu v roku 2014, ak jeho príjem presiahne 15x živ. minima (narážam na novelu §13 ods. 16)?

    ďakujem ešte raz za skvelý komentár, mám sa od čoho "odraziť" pri komunikácii so ZP ;-)
    Andyke Ale Ty si zle vysvetluješ zákon. Tam nenájdeš takú definíciu, že pri príjme do 2918,70 Eur nebudeš platiť zdravotné poistenie.
    Pre Teba ako SZČO bude rozhodujúci dosiahnutý základ dane z podnikania. A z toho vypočítajú VZ pri RZZP. Ako poistenec štátu nemáš stanovený minimálny VZ. (393 mesačne).

    §11 ods.9 zák. o ZP: Osoby uvedené v odseku 7 sú povinné z príjmu zo zárobkovej činnosti podľa § 10b platiť poistné podľa § 13.“.
    matus7 Nevysvetľujem si ho zle, keď som poistenec štátu, ten za mňa platí z. odvody. Ako mi potom vysvetlíš §11 ods 8?
      zbaliť

    Simona123 je offline (nepripojený) Simona123

    študentka práva, 3.ročník Bc. ...viac Simona123
    Zdravím, keď si pozrieš zákon o zdravotnom poistení, je tam presne napísané čo všetko sa považuje za zárobkovú činnosť (§10b), takže aj keď sa jedná o pasívny príjem, zisk z prenájmu príjmom je - takže 2970-1920=1050/12= čiže max. 87,5 eura mesačne...

    Odpoveď na druhú otázku: ak si študent - neplatí pre teba vymeriavací základ, teda platíš odvod ZP z 1000 eur (vychádzam z článku)

    Ešte kalkulačka: http://www.dovera.sk/kalkulacka-preddavkov
    Naposledy upravil Simona123 : 25.12.13 at 12:55 Dôvod: l
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    matus7 Mihal na svojom blogu (http://blog.etrend.sk/mihalblog/smer...v-statu-2.html) uviedol, ze to plati len na aktivne prijmy - "ak nemajú svoj vlastný príjem v postavení zamestnanca alebo SZČO..."? Nie je tam nejaka vynimka? Lebo vela clankov sa popisalo o tom, ze prijmy z prenajmu by nemali podliehat zdravotnym odvodom....
    matus7 Prezerám zákon o ZP §10b, ale neviem tam nájsť časť o tom, že príjmy z prenájmu sa do toho limitu počítajú. Vieš mi poslať presný odstavec/písmeno?
    marjankaj Máš pravdu. V §10b sa príjmy z prenájmu nespomínajú.
    matus7 máš na mysli asi §10b... vieš mi poradiť aj v doplnených otázkach 1 a 2?
    matus7 ďakujem za odpoveď! Ale keď to tam nie je uvedené, mne je jedno či na to niekto myslel alebo nie. Vieš mi dať aj paragraf, ktorý bližšie určuje, že aj príjmy z prenájmu nehnuteľnosti spadajú pod zákon o ZP?
    Simona123 Teraz som našla, že sa od 1.1.2014 mení definícia SZČO podľa zákona o zdravotnom poistení - Od 01.01.2014 je samostatne zárobkovo činná osoba podľa zákona fyzická osoba, ktorá dovŕšila 18 rokov veku a ktorá je oprávnená na výkon alebo prevádzkovanie zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. b) a ods. 2 a 3, alebo má príjem z tejto činnosti. No bohvie ako to bude, ja si tu môžem niečo tvrdiť, ale ako to vezme poisťovňa je druhá vec, inak keď napíšeš mail priamo do svojej zdravotnej poisťovne, tak by ti mali normálne ako ľudia odpovedať.
    marjankaj Zdravotná poisťovňa môže konať iba v rámci ústavy a zákona. A nie ako si sama vymyslí.
    Simona123 samozrejme, ibaže neexistuje jednotný výklad toho zákona...
    marjankaj Pozri príspevok od ivky70.
    Máme sa riadiť zákonom a nie nejakými výkladmi.
    Tí čo vymýšľajú také diletantské zákony by sa mali venovať takej činnosti, na ktorú stačia.
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Paragraf 10b) odsek (1) b) dosahovanie príjmu z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu20) okrem príjmu z výkonu činnosti osobného asistenta, 21)

    - osobitny predpis 20) odkazuje na prijmy podla § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov.

    http://www.health.gov.sk/?clanok-2

    pozri si
    B i)
    Naposledy upravil ivka70 : 25.12.13 at 12:51
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj Ivka ten link, čo si priložila sa vzťahuje k daňovému priznaniu za rok 2010.
    ivka70 Neviem ,ten link je zo stranky ministerstva zdravotnictva a ja som tam rok nenasla ....
    marjankaj Ani ja nie, iba úplne dole je uvedený rok 2011
    A podla tohto
    Vymeriavací základ sa počíta ako podiel čiastkového základu dane z riadku 44 alebo 45 daňového priznania plus odvod na zdravotné positenie, celé deleno koeficient 2,14.

    Základ dane riadky 44 a 45 sú podľa daňového priznania za rok 2010.
    Zdá sa že bordel majú všade.
    matus7 Ďakujem! Osobitný predpis 20) odkazuje na § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov. Odstavec jedna hovorí o príjmoch z podnikania (čo príjem z prenájmu nie je) a z odstavcu 2 je možné spochybniť len b) - z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním.
    Predpis 28) uvádza: "Napríklad zákon č. 7/2005 Z. z...." a iné, ale nikde sa neuvádzajú príjmy z prenájmu. Čo však znamená "napríklad..."? To tam teraz bude spadať všetko, aj príjmy z predaja TV na inzerát?
    Simona123 áno, pokiaľ sa k ním priznáš a riadne si ich vyúčtuješ
    tictac7 nie! Pozri si aj §§ 5, 7 a 8 .... a nezabudni aj § 9 (tam patrí ten TV od FO, ktorá nemala tento TV v OM)
      zbaliť

    Zdravotné odvody: poistenec štátu a príjmy z prenájmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.