Zavrieť

Porady

Budem platiť daň z predaja auta, po ukončení živnosti ?

Ahojte,
Chcem ukončiť živnosť, teraz začiatkom roka a chcem predať auto, čo som využíval. Budú sa peniaze z predaja rátať ako zisk z ktorého musím zaplatiť daň ? Takisto budem mať v tomto roku, po ukončení živnosti, uhradené ešte dve faktúry. Bude to spolu s peniazmi z predaja auta príjem, ktorý budem musieť zdaniť ?

Dík za odpovede.

Vlado.
4 komentárov     zbaliť
veronikasad Predávať ho budeš za trvania živnosti, alebo po skončení ? Odkedy si mal auto v obch.majetku, má ešte nejakú zostatkovú cenu ?
snowden predávať ho budem po skončení živnosti, v majetku som ho mal od septembra 2010, nákupná cena 7500€, 3 roky som ho odpisoval. Potreboval by som poradiť, ako minimalizovať daň z predaja toho auta, keďže som bez práce a každý výdavok je momentálne nežiadúci :-/ ...a môžem si uplatňovať výdavky na to auto, aj keď už nebudem mať živnosť, ale budem stále majiteľom ? Ď.
veronikasad Nepredávaj ho drahšie ako je daňová zostatková cena
snowden ok...ale ja ho chcem predať drahšie, trhovú hodnotu má..ako na to ? ...nie je možné ho predať súkromnej osobe za daňovú zostatkovú cenu a tá ho potom predá za trhovú cenu...? vzniká potom tej súkromnej osobe daňová povinnosť, kedže to auto predá so ziskom ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Aby si si mohol uplatniť ročný daňový odpis, musí byť auto v majetku k 31.12. kal. roka. Pre teba bude výhodnejšie auto predať za trvania živnosti, napr. v januári 2014 a po predaji ukončiť živnosť, aby príjem z predaja bol zahrnutý do § 6.

    Ak ho predáš po ukončení živnosti, bude to príjem z § 8 (rovnako znížený o daňovú ZC) ale celý základ dane vstupuje do VZ pre odvody do zdr.poisťovne.
    Ak do konca roku 2015 nebudeš v živnosti pokračovať, pri predaji počas živnosti zaplatíš podstatne nižší odvod do ZP a výšku preddavkov v nasl. období ti to neovplyvní.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    snowden a ako je to s cestnou daňou, teraz do konca januára ? Keď auto do konca januára predám...a keď ho predám trebárs až vo februári ??
    veronikasad Do konca januára zaplatíš daň z mot.vozidiel za rok 2013 spolu s podaní DP k dani z MV. Auto odhlás, spätne k 1.1.2014 že ho nebudeš využívať na podnikanie a za rok 2014 už nebudeš podávať DP k DzMV, ani žiadnu daň platiť. DzMV za rok 2013 bude daňovým výdavkom roku 2014.
    snowden Ď.
    veronikasad Ten dátum odhlásenia bude lepší k 31.12.2013.
      zbaliť

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    A kvôli čomu si chceš uplatňovať výdavky na auto, ak už nemáš živnosť? Veď výdavky sa uplatńujú kvôli zniženiu základu dane, t.j. kvôli tomu, aby si platil čo najnižšiu daň. A áno, ak predáš auto do 5 rokov od ukončenia živnosti, musíš zaplatiť daň z príjmu z ceny, ktorú si zaňho dostal.
    A aj tie dve faktúry, ktoré vystavíš po ukončení živnosti musíš započítať do príjmu.
    14 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj Pozri §8/5c
    (5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom
    c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
    mondes No to je mi jasné, to by si uplatnil v prípade, ak by previedol auto z obch. majetku na súkr. osobu, ale živnosť by bežala ďalej. Lenže ak on ukončí živnosť, tak kvôli čomu si ako súkr. osoba má uplatňovať výdavky?
    marjankaj A podľa akého paragrafu bude zdaňovať ten príjem z predaja auta?
    marjankaj Mondes, predsa aby si znížil základ dane. Presne podľa zákona.
    snowden no ok...a nejaká rada ako auto predať za trhovú cenu tak, aby vznikla čo najmänšia daňová povinnosť ??? ...a tým pádom nemám ani ako znížiť základ dane na tých dvoch faktúrach ? ...keďže sú splatné po ukončení živnosti ?
    KEJKA to je čistá špekulácia, ved výdavky na dosiahnutie toho príjmu si už isto mal..............tak treba priznať aj príjem.
    snowden samozrejme, že je to špekulácia...chcem poznať všetky svoje možnosti, pretože sa mi nepáči možnosť, že budem niekoľko mesiacov bez príjmu, možno celý rok a na konci roka budem musieť zaplatiť daň niekoľko stoviek...a možno pár tisíc,,
    marjankaj V zákone o dani z príjmov je to dostatočne napísané.
    snowden tak mi to povedzte niekto po lopate...bolo by výhodnejšie zrušiť živnosť, všetko predať, na konci roka podať daňové a zaplatiť daň, alebo by bolo výhodnejšie živnosť podržať, platiť ďalej sociálku, ale uplatniť si ešte nejaké výdavky za tento rok a auto trebárs previesť na súkromnú osobu...?? ...a ako je to vlastne s tým prevodom auta na súkromnú osobu počas trvania živnosti ? môže ho ona potom predať za trhovú cenu bez toho, aby jej vznikla daňová povinnosť ?
    KEJKA vždy auto budeš musieť dodaniť - tých 5 rokov nepustí.
    marjankaj No môžeš ho podpáliť. Potom trhová cena klesne, a pri predaji nebudeš musieť platiť žiadnu daň.
    Ak ti ide hlavne o toto.
    snowden a čo tak spraviť zmluvu na 1500€ trebárs s bratom, normálne ho na neho prepísať a on ho potom ako súkromná osoba predá za 5000€, tie pôjdu mne do vačku, brat dostane flašu slivovice a štát dostane...vieš čo... ???
    veronikasad Takéto rady dostaneš v krčme pri pive. Odpovede na Porade nenavádzajú na porušenie zákonov ...
    snowden aha, takže sa to dá...a porušením by bolo auto predať a daň nezaplatiť...toto je len efektívne využitie zákona, bez jeho porušenia,, ja sa len snažím pomôcť si, ako sa dá. mne peniaze zadarmo nedá nikto, tak prečo by som ich mal rozdávať ja,, za auto som zaplatil, navrážal do neho prachy, teraz ho predám pod cenu a ešte z neho niekomu odovzdám 20 %...logické sa mi to nezdá. Porada by práveže mala poskytovať aj takéto rady.
      zbaliť

    Budem platiť daň z predaja auta, po ukončení živnosti ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.