Zavrieť

Porady

Ako zaúčtujem trojstranný zápočet s českou firmou.

Robím účtovníctvo SZČO, ktorý spolupracuje so slovenskou firmou V a s českou firmou G. Firma V dlhuje firme G pre zjednodusenie 100 EUR - nemá peniaze, ale má tovar, ktorý odkúpi SZČO (následne ho predá opať za 100 EUR, zúčtuje DPH) a vyplatí firme G peniaze. Majú uzatvorenú zmluvu o postúpení pohľadávok. Firma G faktúrovala svoje pohľadávky voči firme V na SZČO v sume 100 EUR. Ide mi o to, akú časť sumy 100 EUR si môže SZČO v jednoduchom účtovníctve uplatniť ako výdavok ovplyvňujúci daňový základ. Tovar kúpil od firmy V s DPH (ovplyňujúci výdavok bol 80 EUR) ale faktúru neuhrádzal firme V, ale českej firme G bez DPH, cize by mal ovplyvňujúci výdavok 100 EUR... a teraz neviem co s tym. Takto si vlastne zníži daňový základ o 20 EUR. Či mám tú úhradu na firmu G nejako interným dokladom prepojiť s faktúrou od firmy V, aby bol ovplyvňujúci výdavok len 80, alebo čo. Trocha zamotané, ale dúfam, že sa tu nájde niekto, kto mi poradí Ďakujem.
tictac7 ...troška to uprac:
1. v názve píšeš o trojstrannom zápočte - v texte o postúpení pohľadávok
2. postúpenie pohľadávky sa nefakturuje - postupca a postupník majú uzavretú medzi sebou zmluvu a len 3. strane oznamujú, že sa jeho pohľadávky postúpili a teda ich má uhradiť novému veriteľovi
3. definuj, kto je postupca, kto postupník, kto dlžník
renata3 Neviem presne, ktorý pojem je správny, ale podľa toho, čo píšeš pôjde o postúpenie pohľadávok. Aj ked na jednej strane uzavreli zmluvu o postúpení pohľadávok - postupitel G, postupník SZČO a dlžník V, ale na druhej strane mám aj faktúru od firmy G na SZČO, ktorá obsahuje zoznam všetkých dlžných faktúr a v prílohe aj ich originály a zmluvu o postúpení. Túto faktúru som dala ako nedaňový doklad, čiže aj úhrada tejto faktúry by bol nedaňový výdavok (100 EUR). Ako daňový výdavok mi vychádza, že by malo byť započítanie faktúry od firmy V v sume 80.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Ako zaúčtujem trojstranný zápočet s českou firmou.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.