Zavrieť

Porady

Je potrebné sa zaregistrovať na daňovom úrade ak budú žiť v mojom byte priatelia a budú platiť šeky za byt s tým že ja na tom nebudem zarábať ani cent ?

Dobrý deň, chcem sa informovať. Presťahovala som sa a nechcem predávať byt, tak som sa dohodla s priateľmi, že budú u mňa bývať s tým že im dám šeky, ktoré sú potrebné uhrádzať za byt a budú si ich platiť. Ja nechcem na tom zarábať, mne je teraz byt naobtiaž, ale zase ho chcem ponechať ako zábespeku do budúcna. Ďakujem za Vaše rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Ak od nich nebudeš vyberať nájomné, tak nevidím v tom zárobkovú činnosť. Jednoducho kamaráti budú bývať u teba (a je jedno, či ty s nimi bývaš alebo nie). Myslím, že neide o prenájom - podstatou prenájmu je odplatné užívanie bytu.

    To, že budú prispievať na energie a ostatné náklady nie je nič nezvyčajné. Aj keby si si našla priateľa, ktorý by býval s tebou, nikto by sa nepozastavil nad tým, že ti dáva polovicu nákladov.

    Podľa mňa nemusíš sa registrovať. Nie je to síce úplne čisté, ale na druhej strane ty z toho nebudeš zarábať. Keby ťa aj niekto niekedy obvinil, že prenajímaš byt, musel by to najskôr dokázať. Tebe stačí tvrdiť, že oni len s tebou bývajú. Ak budú platiť náklady, nech to platia cez poštové poukážky, aby nebolo dokázateľné, že to platia oni.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pokial "šeky" sú na tvoje meno a uhradia ich za teba priatelia, je to tvoj príjem. Si povinná registrovať sa na DU a podať DP typu B - ak máš aj iné príjmy atvoj celkový príjem presiahne 1/2 NČZD. Aj keď - podľa toho čo píšeš - základ dane z prenájmu bude nula.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kopretinka aký príjem? veď tie šeky by inak platila ona.......zaplatia len zálohy za energie....tie peniaze neprídu na jej účet....
    veronikasad Myslím si, že by nájomníkom mala vystaviť príjmový pokl.doklad, pokial energie počas prenájmu nebudú prepísané na meno nájomníkov.
    kopretinka oni jej zaplatia napr.130 eur a ona zaplatí tých 130 eur za zálohy......to fakt sa treba prihlásiť na daňový úrad a nájomníkom vystaviť doklad? veď oni tam vlastne bývajú zadarmo...
    Katy a R tuším sa tomu hovorí "studené nájomné"
    kopretinka to som ešte nepočula,neprenajímam
    Katy a R aj tu na porade nájdeš ... aj rôzne linky sú poprikladané (to len ak by si mala záujem)
    Bibusa zaregistrovať sa na DU nebude taký problém, ale ako som sa dočítala na zaregistrovanie budem potrebovať zmluvu o prenájme a potom aký formát má mať takáto zmluva ???
      zbaliť

    Je potrebné sa zaregistrovať na daňovom úrade ak budú žiť v mojom byte priatelia a budú platiť šeky za byt s tým že ja na tom nebudem zarábať ani cent ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.