Zavrieť

Porady

Danove priznanie FO(B) 2013 - Vydavky + udaje danovnika o dan.evidencii

Dobry den, prosim o radu.
som SZCO ,sucasne zamestnanec + podnikam podla osobitnych predpisov ako viazany financny agent, pravidelne mesacne provizie.
Prijem podla par.6 : 7800e za 2013 , z toho zaplatene poistne (len SP) : 650e (130.27 x 5 v 2013) , zdravotnu som nemal platit v 2013, az od 01/2014

Samozrejme som zvolil pausalne vydavky.
1otazka: Do vydavkov (riadok 3) zadam 40% z 7800 + zaplatene poistne 650e?
(nepresiahne to 5040)
2.otazka : riadok : Preukazatelne zaplatene poistne z prijmov: vyplnim 650e ?

3.otazka : z novych 3 tabuliek o danovej evidencii , pre mna plati tabulka 1b podla par. 6 odsek 10 ? Pretoze ostatne dve mi podla zakona pripadaju ak pouzivam preukazatelne danove vydavky co nie je moj pripad.

4. otazka: Tabulka 1b , zasoby a pohladavky... mozem tam dat 0 resp nechat nevyplnene ? Ja ziadne zasoby a pohladavky nemam. dostavam len mesacny vypis o vyske provizii, ale nemam ziadnu pohladavku ani zasoby.

Dakujem velmi pekne !
Naposledy upravil Radovanko : 16.02.14 at 08:17 Dôvod: korekcia
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    Za predpokladu, že si bol celý rok VFA máš nárok na výdavky 40%-3120+651,35
    2. áno 651,35
    3. máš pravdu platí pre teba tab. 1 b
    4. môžeš tam dať 0 ako aj nechať prázdne
    Naposledy upravil Anik : 17.02.14 at 08:53
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Radovanko Dakujem..

    totizto pozeral som zakon a pise sa tam

    (10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 najviac do výšky 5 040 eur ročne. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 4, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov najviac do výšky 5 040 eur ročne. Ak daňovník získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie alebo začne vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu v priebehu zdaňovacieho obdobia, uplatňuje tieto výdavky najviac vo výške 420 eur mesačne, a to počnúc mesiacom, kedy nastali uvedené skutočnosti. Rovnako postupuje aj daňovník, ktorý skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť (§ 17 ods. 9) alebo prestal poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu, ktorý uplatní tieto výdavky najviac vo výške 420 eur mesačne, a to aj za mesiac, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť (§ 17 ods. 9) alebo prestal poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť v súvislosti s dosahovaním príjmov podľa odsekov 1 a 2, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

    Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu v rozsahu evidencie podľa § 6 ods. 11 písm. a) a d).

    prave bod d) je zavazky a pohladavky, cize ja som to vyrozumel ze tabulka B sa ma potom tyka, a teda ci tam mozem dat nuly
    Radovanko Prosim o radu... povodna otazka plati, akurat pridavam nasledujucu vec... uvedomil som si ze v 2013 som zaplatil aj nedoplatok do ZP 314.53e.

    takze k pausalnym vydavkom som si priratal SP 651.35e a aj ZP 314,53e lebo teda aj nedoplatok je danovym vydavkom v 2013.


    Kamen urazu priloha cislo 1. Nedoplatok je na vykaze nedoplatkov z poistovne rozdeleny ako 33.40E nedoplatok za zamestnanca, a 281.13E za SZCO

    v prilohe 1, riadok 15: Preukázateľne zaplatené poistné na zdravotné poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona

    mam tam dat 314.53 , alebo len ten ciastocny za SZCO 281.13e, alebo 0.00 ?
    Anik tých 33,4 by som pripočítala do r. 10 a 12
    Do riadku 15. dáš 281,18
    r. 16 - 0
    Radovanko ok ! Dakujem. A musim upravit aj tu vydavkovu cast alebo tam si mozem odpocitat celu sumu 314.53 ?
      zbaliť

    timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

    timejka200
    prosím Vás ak podnikatel doplatil poistné za rok 2013 v roku 2014 - môže si to dať už len do výdavkov za rok 2014 však?
    Anik áno bude to výdavok v roku 2014
    timejka200 dakujem

    Danove priznanie FO(B) 2013 - Vydavky + udaje danovnika o dan.evidencii

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.