Zavrieť

Porady

Dohoda o splátkach od elektrárni /neuhradená/ a vyúčtovacia fa v plnej sume - ktoré sumy uviesť do KV?

Prosím o radu. Firma má od elektrární dohodu o platbách /opakované dodanie/, kde má mesačne uhrádzať tieto platby. Zároveň jej mesačne chodí aj vyúčtovacia fa od elektrární. Prišla aj za január 2014, ale na plnú sumu - skutočnú spotrebu, pretože sme nezaplatili pravidelnú mesačnú platbu podľa dohody o platbách. Preto musíme uhradiť plnú sumu za skutočné dodanie. Ale mám problém, či firma na doklade =vyúčtovacej fa uvedie plnú sumu za celkové dodanie alebo sumu po odpočítaní "zálohovej" mesačnej platby z dohody o platbách. Na vyúčtovacej fa je uvedená tabuľka - údaje pre DPH v troch položkách: dohodnuté preddavky suma základ, DPH, celkom /toto je suma z dohody o platbách/ , celkové dodanie základ, DPH, celkom a posledná položka "Doúčtovanie dodania - ŤARCHOPIS základ, DPH. Mám za to, že uvediem len doúčtovanú sumu nad pravidelnú zálohu - teda sumu z riadku Ťarchopis. Pretože už raz mám zaúčtovanú tú dohodu o platbách a tú mám zahrnutú v DPH a bude aj v KV. Ale v prípade, že ide o Ťarchopis/Dobropis, musím v KV uvádzať číslo dokladu, ktorého sa ťarchopis týka a tento údaj na vyúčtovacej fa absentuje - zrejme by som uviedla č. dohody o platbách, lebo toto č. poradové na dohode uvádzam pri uplatnení dohody.... Poradíte mi niekto prosím? Samozrejme som volala do elektrární, ale pani mi nevedela relevantne odpovedať, nakoniec sa radila a povedala mi, že mám uviesť na vyúčtovacej fa plnú sumu celkového dodania / teda bude duplicitne uvedená sumu v KV aj z vyúčtovacej fa aj z dohody o platbách.....mne sa to nevidí správne.....Ale ak doklad nahodím ako ťarchopis - doklad by mal ísť do C oddielu KV ako opravný doklad - zvýšenie ceny podľa §25 ods.1 c a doúčtovanie spotreby predsa nie je zvýšenie ceny..... . Mňa to "láka" dať však do A1 KV ako riadne dodanie. Ďakujem vopred za pomoc.
Naposledy upravil AdaMtiM : 17.02.14 at 13:46
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    cacka je offline (nepripojený) cacka

    účtovník, mzdár cacka
    1. Najskôr treba zaúčtovať cez ID splátkový kalendár do B2
    2. Z faktúry treba zaúčtovať už len ten rozdiel - dobropis alebo ťarchopis do C2, pôvodné číslo FA dávam poradové číslo FA, ktoré je uvedené na dohode o platbách (každý mesiac dávam rovnaké)
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    AdaMtiM Vďaka, už mám ale vyjadrenie od elektrární, že vyúčtovacia fa - ťarchopis/dobropis vlastne nie je ťarchopis/dobropis a treba ju dávať do KV ako riadnu faktúru v plusovej alebo teda mínusovej sume a nie do C2.... čo aj je pravda, lebo tu sa nemení cena ako pri ťarchopise ani to nie je oprava faktúry, preto ani neuvádzajú žiaden doklad, ktorého by sa to týkalo ako pri dobropise.......a je nutné zaúčtovať cez ID tú dohodu o platbách, tak to dávajú oni, máme to aj my tak dávať nech je to jednotné.....takže tak
    AdaMtiM myslím, že ešte bude kvôli KV veľa ľudí plakať, keď začnú pokutovať pri nespárovaných fakturach v systéme daňovákov..... to aby sme si s obchodnými partnermi spolu so zaslanou fa písali aj zhodný postup zadávania dokladov do KV...och....vážne ma prestáva baviť táto robota a to každým rokom menej a menej......
    cacka Ale veď do B2 sa nesmú dávať fa s mínusovou hodnotou...
    AdaMtiM no zatiaľ nám vždy vychádzal nedoplatok na elektrine a nie preplatok, tak to nejdem riešiť.....ale viem o tom, že mínusové by tam nemali ísť.....ale jasne to stanovislo od elektrárni tak hovorí, že oni to budú dávať do A1 +aj- a nie do dobropisov, tak už fakt neviem ako ...no
    cacka Teraz som si pozerala poslednú faktúru a dole pri tom rozdiely mám napísané: Doúčtovanie dodania - dobropis a našla som aj staršie, kde je napísané ťarchopis, takže jednoznačne do C2.
    Antonia Jendrišáková Ku komentáru AdaMtiM: presne si to popísala. Odsúhlasovala som postupy dodávateľov, ktorí uvádzajú rôzne čísla - číslo fa 134 SSE a splátkový VS: 722, VS 721 a p. SSE mi oznámili, že uvádzaju v KV 134. Je to jediný prípad o ďalších nehovorím. Pomaly z +é dokladov overovať s dodávateľmi 6. Robota do pos....
      zbaliť

    Dohoda o splátkach od elektrárni /neuhradená/ a vyúčtovacia fa v plnej sume - ktoré sumy uviesť do KV?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.