Zavrieť

Porady

aká je výška materskej?

Potrebovala by som poradiť ohľadom výšky materskej - som zamestnaná u toho istého zamestnávateľa 4 roky, ale mzdu mám cez pásku len 400 € v hrubom. Je možnosť sa prípadne zamestnať v inej firme - kde by mi dali vyššiu mzdu cez pásku a potom poberať vyššiu materskú? Aké je obdobie za ktoré sa mi vyráta potom materská?
Je možné nejako dosiahnuť, aby som mala materskú aspoň trošku vyššiu?
13 komentárov     zbaliť
veronikasad Už si tehotná ? A ano, kedy máš termín pôrodu ?
macinka135 nie, ešte nie som......
macinka135 len potrebujem vedieť aká je výška......
veronikasad Aby sa ti mterská počítala z nového zamestnania, nem. poistenie musí trvať (bez PN-ky) min. 90 dní. Najlacnejší spôsob ako získať zvýšenú materskú je uzatvoriť nový pracovný pomer pár dní pred koncom kal.roku. Ak tehotenstvo bude aktuálne - ozvi sa na Porade
veronikasad Materské je 65 % denného vymer.základu, vypláca sa za kal. dni.
macinka135 takže ak zistím, že som tehotná, zamestnám sa (v šéfovej druhej firme, čo nebude problém) a tam by mi dali vyššiu mzdu a len z tej vyššej sa bude potom rátať materská?
veronikasad Skôr než sa zamestnáš, napíš na Poradu ...
macinka135 lebo kolegyni to tak urobili, ale to bolo ešte v roku 2010, tak som nevedela, či to ešte platí....... ďakujem mooc krásne za pomoc!!!!
macinka135 takže v tej novej firme by som musela byť zametnaná aspoň 90 dni? a ráta sa potom teda tá materská len z toho nového zamestnania?
veronikasad Od roku 2010 sa podstatne zmenili podmienky pre výpočet materského. Vtedy stačil jeden deň poistenia z vysokého VZ - čo už dnes neplatí ...
macinka135 takže dnes stačí byť nemocensky poistený 90 dni - ak by som teda menila zamestnávateľa?
veronikasad Ano, potrebuješ 90 kal.dní nového nem.poistenia (bez PN-ky). Ale na konci roka sa to dá urobiť lacnejšie, závisí od toho, kedy sa ti podarí otehotnieť.
macinka135 no veď jasné, uvidíme ďakujem ešte raz moooc!!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    aká je výška materskej?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.