Zavrieť

Porady

V akej cene zaradiť auto do s.r.o.?

V 7/2011 bolo kúpené MV do súkromného vlastníctva v sume 19300 €. Počas roka sa dokúpili pneu a disky v hodnote 700 €. V 7/2013 bola založená s.r.o. a konateľ vložil svoje MV bezodplatne do majetku. V akej sume malo byť auto vložené? Daňovým poradcom nám bolo doporučené ho vložiť v sume 20000 € s tým, že sa začne odpisovať v 7/2013 4 roky /ukončené 6/2017/. Podľa nášho názoru by sa mala suma auta ponížiť o fiktívne odpisy za roky 2011,2012 a 1-6/2013. A odpisovalo by sa už len zvyšné 2 roky do 6/2015/.
Naposledy upravil Richard : 24.04.14 at 07:43
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    ja síce daňový poradca nie som... ale zdá sa mi na hlavu postavené, že dvojročné auto vkladať do podnikania v novej cene... keďže dané auto už danú hodnotu nemá nakoľko v prvom roku stráca auto z trhovej ceny asi najviac.. si dovolím pomaly ale isto tvrdiť, že daňový poradca vás navádza na podvod... keďže chcete z 20 000 € vozidla znížiť daňový základ odpismi o 10 000 € t.j. znížiť si daňovú povinnosť o 4 400 € (pri 22 % dani z príjomov FO....) podľa môjho názoru by malo byť vozidlo zaradené do majetku sro v znovunadobúdacej trhovej cene t.j. niekde na úrovni cca 60 - 65 % z pôvodných 20 000 € a odpisované 4 roky.. ale najistejšie je spraviť si znalecký posudok na hodnotu vozidla čo je cca 100 €
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mizu24 Ďakujem, sme podobného názoru, nie je asi poradca ako poradca
    Ice dive by ma zaujímalo, či si za túto konzultáciu niečo vyúčtoval...
    Ing. Ľubomír Janoška a mňa by zaujímalo, čo sa pod to podpísal
      zbaliť

    jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

    jajko50
    ja by som jednoznačne postupoval takto.:

    Oceniť vozidlo pred vkladom do s.r.o. znalcom a potom v tej cene ho zaradiť do majetku s.r.o.
    mizu24 Z FS mi odpísali, že je to potrebné mať uvedené v spol.zmluve, zakl.listine alebo v zakl.zmluve, že chcem urobiť vklad majetku ale že inak mi poradiť nevedia, že sa mám obrátiť na daňového poradcu!!! Takže sa asi nevyhnem znaleckému posudku, a auto budem odpisovať 4 roky z tejto sumy. Neviem prečo, ale myslela som si, že len 2 roky, keďže 2 roky bolo auto v súkromnom vlastníctve konateľa. Ďakujem veľmi pekne za rady.

    EvaB je offline (nepripojený) EvaB

    EvaB
    Treba presne napísať, aký cieľ touto operáciou sledujete. Založili ste sro a vklad do ZI chcete splatiť autom? Ak je to tak, tak, to všetko sa ale dá oveľa jednoduchšie.
    Môj názor:
    1. Založená sro, ZI 5000€ ( normálne nebýva nutné vyťahovať ZI nad min. hranicu)
    2. Fyzická osoba odpredá auto sro hoci aj za 20 000€ (prečo nie, ak sa predávajúci a kupujúci dohodnú, pre FO to nemá vplyv na daň, nemá z toho zisk, predané za obstarávaciu cenu)
    3.Sro vyplatí FO peniaze za kúpu MV a z toho FO splatí záväzok z vkladu do ZI (5000€).
    Tak ste dostali auto do majetku a budete si môcť odpísať do daňových nákladov celú obstarávaciu hodnotu. A o to zrejme ide, znížiť legálne daňový základ a mať možnosť dostať peniaze zo sro inak než len zo zisku a platením odvodu do ZP.
    To, že ste mali vozidlo v súkromnom vlastníctve 2 roky nie je dôvod k uplatňovaniu nejakých fiktívnych odpisov. Dôležitá je kúpna cena a z nej sa vychádza pri odpisoch a tie u MV sú 4 roky.
    Ice dive hmm no a na finančnom riaditeľstve sú všetci padnutí na hlavu, že toto zožerú aj s navijákom... ak by to takto fungovalo, že sa dohodnú na cene niečoho čo tú cenu už nemá a znižovali tak základ dane a okrádali de facto štát na dani z príjmu tak by väčšina sročiek bola v strate... asi pri daňovej kontrole by konateľ ťažko vysvetlil, že kúpil auto za 20 000 € od majiteľa SRO (pravdepodobne jeden a ten istý človek), že prečo za 20 000 keď v AAA aute mohol kúpiť obdobné auto za 10 000 €... jeden taký s dvoma kufríkami a hotovosťou čo ju prekladal z jedného do druhého a pritom pásol lykožrútov tu už bol...

    V akej cene zaradiť auto do s.r.o.?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.