Zavrieť

Porady

Rychla vypoved

Dobry vecer.
prosim vas skusenych o radu.
Som zamestnana a uz nie som v skusobnej dobe. Mam ponuku prace s nastupom 1.9. Je nejaka realna moznost ukoncit co najskor prac.pomer? No dohodou to pravdepodobne nepojde.
Dakujem pekne
3 komentárov     zbaliť
Llívia Aký druh práce máš uvedený v prac. zmluve?
elizth administratívny pracovník. Mala by som mať za úlohu objednávanie tovaru, vystavovanie faktúr, prípravu dochádzok ale okrem toho robím X iných vecí ako aj predavačku atď...Bola som evidovaná na úrade práce a moj zamestnávetľ má podpísanú dohodu s UP ohľadom zamestnávania a dostáva za moje vytvorené prac.miesto príspevok z UP každý mesiac...
Llívia Presne toto som predpokladala. Je len veľmi málo pracovných pozícií, ktoré spĺňajú charakter prvého stupňa náročnosti práce, za ktorý jediný môže byť minimálna mzda. Vychcaní zamestnávatelia si myslia, že môžu dať minimálnu mzdu hocikomu.

Ako radí Zuzanka_ba nižšie, môžeš okamžite skončiť prac. pomer z dôvodu nevyplatenia časti mzdy.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Ing. Ľubomír Janoška
    logo
    Fair Mind s. r. o.
    Treba urobiť všetko pre dohodu. Ak porušíte pracovnú zmluvu, zamestnávateľ si môže u Vás uplatniť spôsobenú škodu.

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    elizth (Dnes 07:10) Najlepsie na tom vsetkom je to. Ze clovek ma zmluve ze odrobi 40hodin tyzdennr za min.mzdu ale robim 10hodin kazdy den cize za mesiac odrobim aj 200hodin nehovoriac o tom ze robim kopu inych veci nez mam v zmluve ako napriklad predavcaku, upratujem, zmyvam, proste vsetko co treba ale ked chcem odist do normalnej prace s normalnymi podmienkami tak sa jrdnoducho neda skoncit normalne a musim dodrzat 2mes.vyp.lehotu...bola som uz zamestnana ale tam sa taketo veci nediali ako v tejto praci....

    Ak si hodiny nadčasu nemala zaplatené (mzda + príplatok za prácu nadčas) a vieš dokázať, koľko si v skutočnosti odpracovala, môžeš okamžite skončiť prac. pomer z dôvodu nevyplatenia mzdy. Ak by si mala v prac. zmluve napísané, že mzda je dohodnutá už s prihliadnutím na prípadnú prácu nadša, pozri § 121 ods. 2 Zákonníka práce, v ktorom je presne vymenované, s kým možno toto dohodnúť.

    Alebo postraš zamestnávateľa, že ak sa s tebou nedohodne na ukončení prac. pomeru, tak podáš na neho sťažnosť na inšpektorát práce za neplatenie nadčasov, za preraďovanie na inú prácu bez tvojho súhlasu - ale tu je dôležité, aký druh práce a jej popis máš napísaný v prac. zmluve.

    Robíš aj predavačku? Pracuješ s potravinami? Máš zdravotný preukaz? Ak áno, áno, nie - aj z toho môže mať zamestnávateľ prúser.

    Aký druh práce máš uvedený v prac. zmluve?

    Hlasovalo 4 pouzivatelov

    Užitočné (4)
    Dáša_, Mária27, Ing. Ľubomír Janoška, kukučka
    4
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Llívia Citovaný komentár od Elizth je z odpovede, ktorá bola neviem prečo vymazaná.
    jslancik hezky, asi som si nielen ja myslel, že odpoveď nie je úplne kóšer. Ale až tak natvrdo ju vymazať, to bude asi omyl.
    Llívia V iných témach sú ďaleko horšie príspevky navádzajúce na porušenie zákona alebo ho aj porušujú a nikto ich nemaže. V komentároch k tomuto vymazanému mala zadávateľka témy vysvetlené, aké dôsledky by pre ňu mohlo mať, keby radu použila.
    Zuzanka_ba zmazaná bola odpoveď aj s komentárom z tejto témy, či z nejakej inej?
    Llívia Odpoveď v tejto téme, kde jej Karas radil v zmysle, aby jednoducho odišla, veď zápočtový list jej raz pošlú.
    elizth pracujem vo firme kde predávajú nabytok a bytové doplnky
    Llívia ASKO?
    elizth nie...
      zbaliť

    Zuzanka_ba je offline (nepripojený) Zuzanka_ba

    Zuzanka_ba
    Už dlhšie to riešiš, neviem prečo si už tú výpoveď nedala...

    § 62
    Výpovedná doba
    (8) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu najviac v sume, ktorá je súčinom priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca a dĺžky výpovednej doby, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

    Ak máte písomnú dohodu priamo v zmluve ako je hore uvedené, má právo na náhradu za nezotrvanie počas výpovednej doby a pravdepodobne ju aj uplatní.

    Okrem toho, za každý deň absencie ti môže byť krátená dovolenka o 1 až 2 dni zo zákona, takže s vyplatením v nevyčerpanej dovolenky v prípade svojvoľného odchodu nerátaj. V prípade dlhodobej absencie môže skončiť zamestnávateľ PP okamžite, t.j. PP by netrval do konca výpovednej doby.

    Škodu spôsobenú tvojím nezotrvaním by si musel uplatniť na súde, a musel by vedieť dokázať, že mu škoda vznikla práve tvojím svojvoľným odchodom. Mám taký pocit, že v prípade administratívnej pracovníčky, ak vlastne robí aj predavačku, a za podmienok aké popisuješ, by sa mu také niečo ťažko dokazovalo.

    A ešte doležitá otázka, tú minimálnu mzdu máš 2,023 na hodinu, resp. 352 mesačne?


    Ak áno, tak už len na základe tohto môžeš dať okamžité skončenie pracovného pomeru, lebo ustanovenie zmluvy kde máš danú takú mzdu je v podstate neplatné.

    Tým by si vyriešila svoj problém. Zároveň doplatok mzdy si môžeš vymáhať na súde ak sa ti bude chcieť. Ale nemusíš, nie je to nutné.
    Na základe toho že robíš administratívu - aspoň formálne podľa zmluvy - a máš teda nejakú zodpovednosť, konáš aj samostatne, atď, je to stanovené v prílohe k zákonu, máš nárok minimálne na 1,2 násobok tej sadzby 2,023 alebo 352 mesačne.

    Ak dáš okamžité skončenie PP, nie je vylúčené, že zamestnávateľ to napadne na súde, preto je potrebné aby si vedela dokázať, že to bolo oprávnené, napríklad tou sadzbou ako som vyššie uviedla.

    Hlavne sa nenechaj zastrašiť zamestnávateľom, oni určite vedia, že porušujú zákon na mnohých miestach.

    Dôležité - nech už odídeš akýmkoľvek spôsobom, zverené hodnoty typu počítač, hotovosť, papierovú agendu, pomôcky akéhokoľvek druhu odovzdaj pred svedkami, podpíš protokol o odovdzaní /však si ho sama vypracuj, keď si v administratíve/ aby ťa náhodou nepostihlo, že si akože niečo nevrátila.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Llívia Pochybujem, že sa zamestnávateľ bude chcieť s ňou súdiť
    elizth Nechcem odist v zlom preto sa snazim najst nejake dobre riesenie.
    v hrubom mam 405 a v cistom mam 344. Zamestnavatel mi na paske vykazuje cca 160 hodin/mes ale nie skutocnost. V skutocnosti za 200odp.hod. mi da 460eur na ruku
    Llívia Na výplatnej páske by si mala mať minimálne 422,40 EUR - 352 x koeficient pre 2. stupeň náročnosti práce.

    V dobrom asi neodídeš, keď zamestnávateľ nesúhlasí s dohodou o skončení prac. pomeru.
    elizth 422,40 € v hrubom? Je to niekde v zakone? Mozem sa na to odvolat niekde? Mozem dat z toho dovodu okamzite skoncenie? Ale to asi nie....
    jslancik no, každopádne na nepreplatené nadčasy sa sťažovať nemôžeš. akurát ti ich neprepláca oficiálne, s čím si voľky-nevoľky súhlasila. Za 40 hodín nadčasov dostaneš na ruku 116 eur (460-344). 2,9€ na hodinu.
    Llívia Elizth, je to v Zákonníku práce § 120 Minimálne mzdové nároky ods. 4. Na tvojom mieste by som do mzdy nerýpala. Časť z nej dostávaš bez toho, aby si z nej platilia dane, odvody a je to s tvojím vedomíma súhlasom.
    elizth Tak to je škoda. tak ústna dohoda iná mala som viacej dostavat ale jeho pomienka bola tato moja zmluva. Ja som to podpíssala ale on svoje slovo nedodržal. Ale to je jedno lebo s tým nič nezmôžem... Preto som myslela že sa bude dať nájsť nejaké rozumné a rýchle riešenie ako odísť. Lenže dohoda nepripadá do úvahy v jeho prípade .
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.