Zavrieť

Porady

Priplatok za nadcas

Chcel by som sa opytat ci je normalne ked nam zamestnavatel plati za hodiny nadcas len 0,6€ na hodinu.Nemalo by to byt hodinova mzda co mam 1,94€ + priplatok za nadcas 0,6€ ??? Namiesto toho nam da len 0,6€ ...hodiny nadcas nam pocitaju tak,ze vsetky hodiny ktore su nad 161 hodin,alebo nad 167 hodin,podla toho aky je dlhy mesiac.
Priklad : bol kratky mesiac,odrobil som 181 hodin,kedze bol kratky mesiac tak vsetko nad 161 hodin bol nadcas,takze nadcasovich hodin som mal 20...pocital mi to len 20x0,6 namiesto 20x1,94 + 20x0,6 takze namiesto 50,8€ mi zaplatil len 12€...je to mozne??? Branil sa tym ze ten rozdiel ide na socialne a zdravotne?...ako to vlastne funguje???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Prácu nadčas upravuje § 121 ZP
    Za prácu nadčas vám zamestnávateľ okrem mzdy zaplatí aj príplatok vo výške 25 % vášho priemerného zárobku. V prípade, že vykonávate rizikové práce, patrí vám príplatok vo výške 35 % priemerného zárobku. Za prácu nadčas si môžete so zamestnávateľom dohodnúť náhradné voľno a v tom prípade vám mzdové zvýhodnenie už nepatrí. Náhradné voľno však musíte vyčerpať do troch mesiacov.

    Zuzanka_ba je offline (nepripojený) Zuzanka_ba

    Zuzanka_ba
    To je blbosť, že sociálne a zdravotné...
    Mal ti priznať (hodinová mzda + 25 % z priemerného zárobku) x počet nadčasových hodín.
    Toto malo byť uvedené ako súčasť hrubej mzdy, konkrétne položka nadčas.

    Samozrejme z tej hrubej mzdy by sa potom odviedli preddavky a poistné, a ešte prípadne aj preddavok na daň, takže v čistom na účet by ti prišlo menej. Ak sa strhne aj daň, bolo by to v čistom pre teba cca 70 % zo sumy v hrubom.
    Na výplatnej páske musí byť uvedené, aká je hrubá mzda, aj koľko odišlo na odvody atď a koľko ti nakoniec má byť vyplatené.

    Hodinovú mzdu nemôžeš mať 1,94 eur na hodinu. Súčasne platné minimum /pre úplne najnižší stupeň, najjednoduchšie práce../ je 2,023 eur na hodinu.
    Je možné, že prídeš k záveru, že máš nárok na vyšší stupeň, a teda vyššiu minimálnu mzdu ako je len 2,023, a to zo zákona. Prikladám prílohu k zákonu, prečítaj si.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Jarko Sakak A o kolko som tym padom ukrateny??..je s tym mozne nieco robit?...napriklad upozornit zamestnavatela...alebo nejako to riesit...On to robi zo vsetkymi zamestnancami s tymito hodinam...proste niekto ma odrobenych 40 hodin nadcas a on mu ich nasobi iba tymi 0,6€ ...v tom pripade su osklbany cca o 75€ ....keby vam dam vsetky moje udaje z vyplatnej pasky tak mi viete niekto presne povedat o kolko som osklbany???...moze sa to vobec robit???
    avalik pridaj do zadania scan/foto vyplatnej pasky (osobne udaje zakry/vymaz)
    Zuzanka_ba Môžeš ho vyzvať písomne, aby ti doplatil sumy na ktoré máš nárok. A potom ho môžeš dať aj na súd, čo sa týka nevyplatenej mzdy, povedala by som že bez problémov máš šancu na úspech. Akurát že týmto si môžeš znepriateliť zamestnávateľa, rátaj s tým. Skús sa spojiť s kolegami, môžete to riešiť hromadne, máte rovnaký problém. Lebo na jedného si zamestnávateľ trúfne, ale všetkých naraz vás asi nemôže vyhodiť, nemal by kto makať.
    Daj sem údaje z pásky, buď to oskenuj a zamaž názov firmy aj tvoje údaje, alebo prepíš všetky položky, názov položky a suma, všetko čo je tam napísané. My ti to prerátame za ten mesiac o akú sumu ide.
    Tá minimálna mzda 1,941 EUR za hodinu bola platná od 1.1.2013. A od 1.1.2014 to zvýšili na 2,023 EUR za hodinu. Zamestnávateľ je povinný ti doplatiť, okrem iného, zvýšenie od začiatku roka.
    Akú činnosť vykonávaš, čo konkrétne máš v náplni práce? Ak nerobíš totálne jednoduchú pomocnú činnosť bez potreby akejkoľvek kvalifikácie, asi máš nárok na 1,2-násobok alebo aj viac z minimálnej sadzby.
    Takéto "operácie" čo robí sa zamestnávateľ nie sú v súlade so zákonom, no ako vidíme aj tu na tejto stránke, bežne sa tak deje. Treba sa brániť.
      zbaliť

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    Postup zamestnávateľa je v rozpore so Zákonníkom práce, viď opodvede Mondes a Zuzanka_ba.
    Sumy, ktoré si napísal, je hrubá mzda alebo čistá mzda?
    Suma 0,60 EUR je na výplatných páskach vykázaná ako príplatok za prácu nadčas alebo ako odmena?
    Máš v pracovnej zmluve klauzulu, že mzda je dohodnutá už s prihliadnutím na prípadnú prácu nadčas? Ak nie si vedúci pracovník, je to v rozpore so Zákonníkom práce, ale môže to byť dôvod, prečo nemáte preplatené nadčasy.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.