Zavrieť

Porady

musím vrátiť mzdu za prečerpanu dovolenku?

V roku 2012 a 2013 som mala navyšenú dovolenku z 30 na35 dní pre nepedagogických zamestnancov. Po rozviazaní prac. pomeru, bývalý zamestnávateľ požaduje vrátiť mzdu za 5 dní.Musím vrariť požadovanú sumu za dovolenku? Je nejaká premlčacia doba? Ako mám postupovať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Nie, nič nemusíš vrátiť. Ak si v týchto rokoch mala zákonný nárok na takú výmeru D a nič si neprečerpala naviac, zamestnáv. nemôže žiadať vrátenie náhrady.
    starina V žiadosti, ktorú som dostala na vrátenie fin.prost. je § 117 zak pr. a podľa vyš kol zml. nep,zam. nárok ma len na 30dní .
    Tweety potom na akom základe si mala zvýšenú?

    Zuzanka_ba je offline (nepripojený) Zuzanka_ba

    Zuzanka_ba
    Otázka je, na základe čoho ti zamestnávateľ navýšil a umožnil čerpať dovolenku 35 dní? A prečo si až teraz všimol, že si taký nárok /asi/ nemala?

    Kolektívna zmluva vyššieho stupňa pre zamestnávateľov, ktorí pri odmeňovaní postupujú podľa zákona č. 553/2003 Z.z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme na rok 2012; 2013; 2014
    tu: http://www.sloves.sk/dokumenty/kolek...eho_stupna.htm

    Ak si v tom čase mala dosiahnutý vek 33 rokov, podľa KZVS pre rok 2012 aj 2013 by som povedala, že ako nepedagogický zamestnanec máš nárok na 6 týždňov t.j. 30 dní.
    Avšak, konkrétne tvoj zamestnávateľ mohol mať uzavretú kolektívnu zmluvu, kde boli dohodnuté pre zamestnanca výhodnejšie podmienky ako v KZVS, napríklad tých 35 dní dovolenky, treba si to overiť - či u bývalého zamestnávateľa taká zmluva alebo zmluvy boli a čo je v nich napísané ohľadom dovolenky.
    Rozviazaním pracovného pomeru nemôže nijak spätne zaniknúť takéto právo vyplývajúce z kolektívnej zmluvy.

    Čo sa týka premlčania, zákonník práce - je otázne, či si vedela alebo musela z okolností predpokladať, že si na ďalších 5 dní dovolenky nemala nárok.
    Tým, že ti umožnil dovolenku čerpať, a to nielen jeden, ale hneď dva roky, dalo by sa povedať, že ťa zamestnávateľ utvrdil v tom že taký nárok máš (možno ti to dal aj písomne).
    Ak odmietneš vrátiť žiadanú sumu, v najhoršom prípade môže dať exzamestnávateľ podanie na súd, a následne bude musieť vedieť dokázať, že si o neoprávnenosti vedela alebo musela predpokladať. Nakoľko sa 35 dní dovolenky vyskytuje aj na výplatných páskach, chyba bola v podstate na strane zamestnávateľa

    § 222
    Bezdôvodné obohatenie
    (6) Vrátenie neprávom vyplatených súm môže zamestnávateľ od zamestnanca požadovať, ak zamestnanec vedel alebo musel z okolností predpokladať, že ide o sumy nesprávne určené alebo omylom vyplatené, a to v lehote do troch rokov od ich výplaty.
    Naposledy upravil Zuzanka_ba : 22.08.14 at 12:37

    musím vrátiť mzdu za prečerpanu dovolenku?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.