Zavrieť

Porady

Kam z konopí, alebo ako sa vyhrabať ...

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Prosím poraďte, prišiel za mnou známy, jeho ekonómka ochorela a nie prvý raz, ale Bohužiaľ totálne, nevedel, že je schizofrenička s kombináciou depresií a fóbií. Šiel za ňou, či je podané DP DPH, ale žena sa len prechádzala v teplákoch okolo stola, nezrozumiteľne mrmlala... nevedel ani čo. Čo u nej našiel zo svojich dokladov, to zobral, ale - DP PO za rok 2005 je podané, avšak nemám možnosť zistiť nič, čo sa týka ZS r.2006, ani čo je v pohľadávkach, ani čo je v záväzkoch,majetku ... atď. Zo súvahy - je tam len rok 2005, nie minulé obdobie, samozrejme v tis.Sk. Aj keď mi priniesol všetky doklady, nemám šancu zistiť, čo je čo, lebo je z toho - no proste to, čo dokáže urobiť len chorý človek, ktorý o tom nevie.
Odmietla som mu to urobiť, ale chlap v rokoch sa mi rozplakal, že on si s tým nevie rady, ju aj napriek tomu, že má živnosť nemôže stíhať z uvedeného dôvodu. Ale ani on mi nevie poradiť, čo je v záväzkoch. V majetku som zistila aspoň podľa LZ z leasingovou spoločnosťou zistila voľačo, ale ani to nie je všetko. Som bezmocná, neviem sa v niektorých veciach pohnúť, poraďte, čo mám urobiť, hlavnú knihu nemám, keď pozerám do výkazov DPH minulý rok, ako doklady sú tam rukou napísané sumy, ani jedna došlá faktúra nie je očíslovaná, ani jeden pokl.doklad, a to ani za roky predošlé. Bol dnes za správkyňou dane, tá mu sľúbila po vypočutí jeho problémov, že môže DP DPH priniesť do 3.mája a zoberie mu ho s dátumom 25.apríla, lenže čo mám urobiť? - zaúčtovať len 1.štvrťrok 2006 a potom sa hrabať v roku 2005 a aj hlbšie, aby som sa k niečomu dopátrala? Ale ako, keď sú nie žiadne zostavy, žiadne výstupy - proste nič, len doklady a výkazy a DP PO za roky 2003,2004,2005. Poraďte mi prosím, čo by ste vy urobili na mojom mieste, že som z toho všetkého zúfala a bezmocná, to ani nemusím písať. Za akúkoľvek radu všetkým vopred ďakujem. Čo by v takomto príapde urobila kontrola, keď on mal zodpovednú osobu, ale samozrejme len za zaúčtovanie? On ako technik účtovníctvu vôbec nerozumie.
Usporiadat
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Vlasta,
jedine čo Ti zatiaľ zostáva je ponáhravať veci z nového roka čo sa týka DPH. A potom postupne to ostatné. Poprípade tá ekonómka nerobila v nejakom softe? A odtadiaľ čerpať nejaké info?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Tak to vidím, aby sa ešte nepodávali opravné DPH za minulé obdobia. 2005...
No kontrola asi nebude brať ohľad, mal si vybrať lepšiu ekonómku, skôr na to prísť aká je skutočnosť. On je majiteľ, mal sa zaujímať o výsledky v účte.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
On mal o nej referencie, že je šikovná, myslel si, že keď má podané DP DPH a DP PO, že asi je všetko v poriadku. On vôbec nevie v akom softe robila, nemám z čoho čerpať. A zisťovať všetko až do roku 2003 sa mi vôbec nepozdáva, veď to je robota pre vraha!
0 0
Laura1 Laura1

Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac
Vlasti, úprimnú sústrasť.
Ja Ti poradiť neviem, ale držím Ti palce.
Betka
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Však nech ide za ňou a domáha sa aspoň toho softu. Keď nemáš všetky podklady, ty čarovať nevieš. Nemáš z čoho. Aspoň má všetky doklady?
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
lenkak
Však nech ide za ňou a domáha sa aspoň toho softu. Keď nemáš všetky podklady, ty čarovať nevieš. Nemáš z čoho. Aspoň má všetky doklady?
Veď on za ňou bol, ale čo z toho, keď ona ani nevie, kto je on?! Ona je sama doma, rozvedená pani, chorá a nik ani nevolal k nej lekára, tak ona nevie ani len to, že vôbec existuje, myslí si, že je niekto úplne iný... On lekára nevolal, lebo nevedel, čo urobiť, aby nebolo ešte horšie, ja ju nepoznám, a už ani neviem, čo by som mu poradila, ale lekára by som určite volala. Avšak, to nie je problém, ktorý som zadala, to je problém ľudského pohľadu.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Vlasta,
tak Ti poprajem aspoň veľa nervov a trpezlivosti. Tu sa moc radiť nedá.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
No ak sa do toho pustím, asi skončím na psychiatrii aj ja...
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
ondrejvla
Veď on za ňou bol, ale čo z toho, keď ona ani nevie, kto je on?! Ona je sama doma, rozvedená pani, chorá a nik ani nevolal k nej lekára, tak ona nevie ani len to, že vôbec existuje, myslí si, že je niekto úplne iný... On lekára nevolal, lebo nevedel, čo urobiť, aby nebolo ešte horšie, ja ju nepoznám, a už ani neviem, čo by som mu poradila, ale lekára by som určite volala. Avšak, to nie je problém, ktorý som zadala, to je problém ľudského pohľadu.
Vlasti, ja by som doporučila tomu podnikateľovi, aby s niekým k nej zašiel a snáď nájde šanón so svojimi dokladmi!!! Iné sa tu nedá robiť. Je mi jej ľúto, asi si toho nabrala veľa a tu je výsledok. A nechápem, ak jej nosil doklady, že si nevšiml skôr v akom je stave. Aj počítač ak má sa dá pozrieť a zistiť, alebo vytlačit si zostavy. Poviem Ti, že je to celé nejaké čudné, teda tak sa mi to zdá.
Naposledy upravil ALDA : 24.04.06 at 19:45
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Ja viem, že to, čo teraz napíšm, asi šokuje mnohých z vás, ale čo keby ju udal na polícii? Za stratu dokladov. Ju, ak je naozaj chorá, stíhať nebudú a on sa dostane z tej najhoršej šlamastiky .- rovnako ako pri krádeži alebo požiari nebude zodpovedný. Viem, že je to dosť drastické, ale ak sa nedá dostať k jeho dokladom, nemáš čo vymyslieť v účtovníctve. Iba si naberieš kopec roboty, nervy v kýbli, a aj tak to nebude dobre. A nakoniec za to bude obviňovať Teba.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
to udanie... aby si zachránil kožu, nie je zlý nápad... vraj sa má podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, kvôli vylúčeniu stíhania za krivé obvinenie.
Ale zároveň vyslovujem hlbokú ľútosť nad osudom tej ženy... súbežne by mohol aj jej pomôcť, alebo aspoň skúsiť zabezpečiť pomoc. Ak sa jej ujmú odborníci, časom sa jej stav zlepší (aspoň dúfajme).
No a ked sa bude zaoberať jej osudom, hádam nájde aj stopy kde a ako robila účto...
Vlasti, tebe pevné nervy, rieš DPH, v prípade pochybností nezaškodí radšej zaplatiť viac, dodatočnému sa zrejme nevyhneš, aspoň kým postupom času nezískaš prehľad o firme.
No a robotu pre vraha... tak ju treba oceniť a nechať si zaplatiť. Ty si jeho situáciu nespôsobila.
Bude to aj poučenie pre neho.
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

V principe suhlasim s Mariannou, je to riesenie. Ale otazne je, ci mu to pomoze pri danovej kontrole...

Vlasticka - uprimnu sustrast, ine sa povedat neda. Ale kocky maju pravdu, nespiskala si to Ty, a predsa nemozes byt zodpovedna za cely svet. Aj ked viem pochopit ludsku stranku tej Tvojej dilemy. Drzim palce.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Lida
to udanie... aby si zachránil kožu, nie je zlý nápad... vraj sa má podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, kvôli vylúčeniu stíhania za krivé obvinenie.
Ale zároveň vyslovujem hlbokú ľútosť nad osudom tej ženy... súbežne by mohol aj jej pomôcť, alebo aspoň skúsiť zabezpečiť pomoc. Ak sa jej ujmú odborníci, časom sa jej stav zlepší (aspoň dúfajme).
No a ked sa bude zaoberať jej osudom, hádam nájde aj stopy kde a ako robila účto...
Vlasti, tebe pevné nervy, rieš DPH, v prípade pochybností nezaškodí radšej zaplatiť viac, dodatočnému sa zrejme nevyhneš, aspoň kým postupom času nezískaš prehľad o firme.
No a robotu pre vraha... tak ju treba oceniť a nechať si zaplatiť. Ty si jeho situáciu nespôsobila.
Bude to aj poučenie pre neho.
Ano, je strašné, ak sa podobná vec niekomu stane. A ešte chúďa nemá nikoho, kto by jej naozaj pomohol...
Môžme jej len držať palce, aby sa jej to zlepšilo...
Vlasti, veľa síl a pevné nervy.... Toto bude zrejme "skúška kvality" alebo "krst ohňom". Rozhodne nie prechádzka "ružovým sadom".
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Napad s policiou sa aj mne pozdava, este by som policajtom posepla, ze by bolo dobre poslat tam aj lekara. Chudera pani asi nema ani ponatia, co ma spravit a takto by sa jej pomohlo. A co sa tyka uctovnictva, asi by som skusila ist na danovy urad (myslim tym to, aby tam zasiel podnikatel), aby mi poradili nejakeho znalca, ktory by spravil rekonstrukciu uctovnictva. Nemam s tym ziadnu skusenost, ale myslim, ze danovi uradnici sa uz dnes spravaju dost ohladuplne a situaciu by asi pochopili a pomohli riesit.
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Vlasti - jednoznacne nahrat do pocitaca, co mate k dispozicii a urobit dph...Az potom pozerat stare roky ... Nepamatam si to presne ale: danovnik musi podat dodatocne danove priznanie do konca mesiaca nasledujuceho po tom, v ktorom mesiaci na to prisiel. Takze ak by ste zistili cojaviem 2. maja, ze danova povinnost bola nizsia, ako vykazana - do konca juna by bolo treba podat dodatocne a v tom termine aj DzP doplatit.
Myslim, ze tu ide hlavne o to, aby mu medzitym neprisli na kontrolu - ale aj danovaci su iba ludia. Keby sa mu podarilo nejak ziskat dokaz o tom, ze ta pani je chora ... myslim, ze by to pre neho bolo dobre.
No a potom - mal by chodit k tebe, ak sa rozhodnes mu to prepracovat - ako na husle - pravidelne aspon trikrat do tyzdna... aby ti kedykolvek vedel odpovedat na otazky. Myslim, ze sa najskor budete moc opriet o vypisy z banky. Aj z danaku si moze opatrne vyziadat kopie odovzdanych danovych priznani.
No... drzim palce, hlavne jemu ... a ak sa to rozhodnes vziat - potom aj tebe
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Vlasti, s tou políciou opatrne,pretože okamžite pôjde
na daňovú kontrolu a tomu sa chcete vyhnúť,kým to
nebude v poriadku.!?
Nie je pravda,že za stratu dokladov nebude zodpovedný
dokonca ani pri požiari ./ skúsenosť z r.1998/.

A keď som v niektorom príspevku písala,že priťahujem
samé hororové účta ,neklamala som, vlani som totiž
robila podobné účto za r.2004 ,ale dotyčný účtovník zomrel.
Majiteľ mi v nádeji,že mi pomôže,priniesol celý PC.
Bohužiaľ v ňom boli 3 účtovné zápisy a faktúry,kde
si fakturoval svoju odmenu do poslednej chvíle-nič viac.

Moja rada: vyzbroj sa pevnými nervami a urob si všetko
-ak mu to chceš urobiť - po svojom.
moja skúsenosť:keď som pritvrdila, našlo sa kopu "stratených"
dokladov.

A poznatok tohoto roku,keď mi je svedkom aj Simonka/Simonab/
never všetkým,ktorí plačú.

Aj tak Ti želám veľa pevných nervov a času pri riešení
toho problému.
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
ondrejvla
No ak sa do toho pustím, asi skončím na psychiatrii aj ja...
Neboj sa neskončíš. Viem, že je to ťažký oriešok, čo oriešok orešisko, ale uvidíš, keď sa do toho pustíš, bude to ťažké, ale dáš to dokopy. Mala som podobný prípad. Stálo ma to veľa úsilia, času a nervov, ale už mám dá sa povedať poriadok. A bola to právnická osoba. Počiastočné stavy som dostala o rok a pol neskôr ako mali byť a aj to nie všetky dobré. Daňové priznanie sme podávali až v júni. Bola som celá hotová, ale stálo to za to. Ak mu to budeš robiť v budúcnosti, tak postupne budeš vedieť, že to máš všetko v poriadku. Ale pravdupovediac za staré roky sme podávali dodatočné daňové, tak ako DPH, tak aj daň z príjmov. Na začiatok by som ti poradila urobiť si inventúru záväzkov a pohľadávok. Budeš si pripadať ako blbec, keď ti z každej strany budú rozprávať, že im to nesedí, ale postupne to dáš dokopy. V spolupráci s DÚ, odsúhlas si stavy na daňovom úrade, sociálnej poisťovni a zdravotnej poisťovni. Postupne sa ti chyby začnú objavovať aj sami. Nie všetky samozrejme, ale na spústu prídeš sama, ale upozornila by som na každý problém, ktorý nastane šéfa. Prejdi si majetok, či je dobre zaradený atď. No je toho veľa. Úprimne ti prajem veľa veľa veľa pevného zdravíčka, šťastíčka a dobrých chápavých ľudí vôkol teba.
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
Vlasta,
ja by som len poradila, aby sa poriadne a jednoznačne "zmluvne ošetrilo" odkedy si prebrala všetky doklady a v akom stave a množstve, aby si potom niekedy v budúcnosti z toho nemala problémy.
Asi je to dosť ťažké , keď sú v takom zlom stave, neočíslované a tak... ale kvôli zodpovednosti by som to odporúčala.

držím palce.

dana
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Kočky, keď si predstavím, že to mohla byť naša kolegyňka z porady, je mi z toho veľmi úzko
0 0
Cila Cila

Cila je offline (nepripojený) Cila

účtovníčka
Vlasti, nemám z toho dobrý pocit čo si písala. Ja by som si na Tvojom mieste veľmi rozmyslela či sa do tej práce pustím. Tú ekonomku nepoznáš a nevieš čo sa jej stalo, podnikateľa poznáš aký je to človek? Veľakrát sa nedá ľudí odhadnúť možno aj s ním budeš mať problémy. Želám Ti pevné nervy a uváž prosím Ťa či Ti to stojí zato.
Cila
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať