Zavrieť

Porady

účet 431

potrebujem od vás radu, ako napraviť moju hlúpu chybu. Pri vyplácaní podielov na zisku za rok 2013 som spoločníkovi vyplatila sumu o 16 centov vyššiu, než sa v skutočnosti na účte 431 nachádza. Ide o to, že som pri vyplácaní nepozerala na hodnotu na účte, ale slepo opísala sumu, kt. bola uvedená v zápisnici z valného zhr. a bola bohužiaľ uvedená zle. Postup účtovania bol - 431/364, predpis poistného do ZP 364/336 a následne úhrady 364/221 a 336/221. Teraz však nemám na 431 nulu ale na MD mám 0,16 Eur. Môžem to len vrátiť cez pokladňu (211/431) či to je blbosť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    skovco je offline (nepripojený) skovco

    skovco
    logo
    Baker Tilly Slovakia Audit s.r.o.
    Hm asi najcistejsie je opravit zapisnicu z valneho zhromazdenia a opravit vsetky uctovne zapisy (teda opravit minusom a znovu vsetko zauctovat) - k uctovaniu si prilozis papier ze povodna, chybna zapisnica na zaklade ktorej sa povodne uctovalo bola opravena a nasledne sa opravilo aj uctovanie a nemusis to tahat cez roky a mat v uctvonictve nezmysel.
    zlatica76 súhlasím, toto je najčistejšie. Ja som len navrhovala, aby si to rok ponechala na 428 a na najbližšom "delení" to všetko vysporiadala naraz. Ale veľa záleží aj od "jej" spoločníkov - nakoľko sú uvedomelí a upravia zápisnicu.
    skovco To hej ide o 16 centov, takze je viac moznosti ako sa s tym vysporiadat a takato suma by nemala vadit ani pripadnej kontrole + v uctovnej zavierke sa uvadzaju vacsinou zaokruhlene cisla, takze v suvahe bude vidiet 0,- tak ci tak.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    a nemáš nič na 428-ke?
    Napadlo ma - ty si naozaj vyplácala, alebo účtovala?
    Vyplatili si oni = spoločníci, alebo ty robíš platobný príkaz?
    Pokiaľ mi predložia zápisnicu, kde je HV zo Súvahy, tak účtujem 431/364 podľa stavu v účtovníctve, teda s centami.
    Tým pádom 431 je nulový zostatok.
    Ak spoločníci vyplatia sumu zaokrúhlenú na EUR, tak rozdiel zostane na 364 a nie na 431. A centy na 364 sa už dajú vysporiadať jednoducho.
    Nedávam to ako radu, nie je to správne, lebo účtujem inú sumu, než je v zápisnici VZ, dávam len poznámku, že sumy v zápisnici sú matematicky zaokrúhlené.

    Prenasledovať spoločníkov kvôli centovým rozdielom a ešte k tomu do zahraničia mi pripadá scestné.
    Naposledy upravil KEJKA : 10.11.14 at 15:06
    katka.pal Nie, ten účet je nulový.

    zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

    zlatica76
    podľa zostatku preúčtuj na 428 alebo 429.
    Na budúce, ak budeš rozdeľovať zisk, tak sa budeš musieť pozrieť aj na tento účet.
    katka.pal Ale ja týchto dvoch účtoch nič nemám. Sú nulové.
    zlatica76 tak či tak - teraz by som to preúčtovala na 428/429 - lebo účet 431 musíš vynulovať.
    Na najbližšie valné zhromaždenie by som pripravila aj rozhodnutie o týchto 0,16 eur. Možno sa to majiteľom bude zdať ako blbosť, ale o vlastnom imaní (kam patria aj zisky) musia rozhodovať oni.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.