Zavrieť

Porady

Odovdy do socialnej poistovni

Pekny den prajem, nasla som na internete tento clanok a mam k tomu otazku. Som SZCO ale podnikanie nejde tak ako ma, tak si musim privirabat 4 hodiny denne v jednej firme ako asistentka a vsetko im fakturujem. Chcem sa opytat ci sa take prijmy zahrnaju do sumy 4830 eur. Ide o to, ze si platmt odvody so socialnej poistovne ale zarobim od 400 - 460 eur a odvody su ca 189 eur. Na zivot mi ostala len mala suma. Smutne je ze aj firmy trvaju na tom ze zamestanju len zivnostnika ale plat mu nedaju vacsi a nedaju mu moznost ani prace na 8 hodin. Ja si vsetko davam v danovom priznani do prijmov co sa moze stat ze ich mam o nieco vyssie ako je 4830 eur. Ale ak by som mohla tie prijmy odlisovat tym padom by som nepriesiahla sumu a nemusela platit odvody. Nerozumiem sa tomu velmi. Takisto ak sa tu najde aj nejaka uctovnicka, ktora by sa mi na to pozrela a pomohla pri danovom priznani bola by som rada.
Dakujem
http://ludskourecou.sk/2014/06/szco-...et-a-priklady/

Príjmy, nie základ dane. A aj to nie všetky
Pri čísle 4 830 EUR sa sledujú príjmy SZČO. Teda nie rozdiel medzi príjmami a výdavkami, resp. základ dane či zisk. Ale hrubé príjmy.
Ktoré príjmy sa do sumy 4 830 EUR zahŕňajú:
príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti, vrátane príjmov umelcov či autorov
Ktoré príjmy sa do sumy 4 830 EUR nezahŕňajú:

príjmy z prenájmu nehnuteľností
pasívne príjmy umelcov (príjmy z licenčných zmlúv, tantiémy)
príjmy zo zamestnania vrátane dohôd
ostatné príjmy (príležitostné príjmy, oslobodené príjmy, príjmy na základe zmluvy o dielo, výhry a pod.)
V prípade, ak ste svoje príjmy uviedli správne do daňového priznania, ide o sumu z riadku 37.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Hranica príjmu pre povinnú registráciu od 1.7.2015 je trošku viac ako 4830€ (tá platí pre rok 2014) = 12*412=4944€

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    keď chceš - aby tie príjmy nešli do príjmu podľa § 6 (živnosť) a následne aby nevzniklo povinné poistenie SZČO - tak nesmieš "fakturovať" - ale sa zamestnaj podľa ZP - bu´d dohoda, alebo nižší úväzok . ... aj by to bolo správnejšie, lebo podľa mňa ide o závislú činnosť (nuž ale ak sa nedá ... nič nenarobíš)
    ale pozri si lepšie hranicu príjmu

    Odovdy do socialnej poistovni

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.