Zavrieť

Porady

Nárok na dovolenku počas materskej.

Dobrý deň.
Neviem ako je to s nárokom na riadnu dovolenku počas čerpania materskej dovolenky. V roku 2008 som v januári nastúpila na MD (dcéra sa narodila vo februári). V roku 2009 som sa vrátila do práce a priznali mi za dobu MD cca 8 dní riadnej dovolenku. V roku 2011 som v marci nastúpila na ďalšiu MD (syn sa narodil v máji). Teraz v roku 2014 som sa vrátila do práce. Na personálnom mi povedali, že za rok 2014 nemám nárok na dovolenku ani na alikvotnú časť počas MD, nakoľko som neodpracovala v roku 2011 60 dní. Pracujem stále u toho istého zamenstnávateľa. Neviem ako to je, raz mi priznali a raz nie, niečo sa menilo? Ďakujem

zukana (Dnes 20:05) Tak som to pozerala. V roku 2011 som nastúpila na MD 27.3.2011, ktorá trvala do 19.10.2011. Potom som čerpala RD až do 15.1.2014. Od vtedy pracujem. V roku 2011 som v marci čerpala 2 dni riadnej dovolenky. V roku 2011 som dovŕšila 31 rokov, teda asi na tento rok mám nárok na 20 dní. Viete mi napísať aj paragraf, ktorý hovorí o tom, že má žena nárok na dovolenku počas nástupu na MD? ďakujem

Na PN som nebola.
Naposledy upravil zukana : 02.12.14 at 07:10
veronikasad Doplň presné obdobie materskej a rodičovskej dovolenky pri prvom aj druhom dieťati. Kolko dní dovolenky si čerpala pred nástupom na MD (január 2008) a kolko v roku 2009
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Za dni na MD vzniká nárok na dovolenku, takže si spočítaj dni na MD, dni na RD, zvlášť po rokoch napíš kontrétne dátumy nástupu na M a RD a dostaneš správnu odpoveď. Ešte napíš tvoj celkový ročný nárok, či 4 alebo 5 týždňov. Len tak odoka, za rok 2008 vznkol ale mal byť krátený za dni na RD.
    Aj za rok 2011 vznikol, rovnako mal byť krátený o dni na RD. 2012-2013 nevznikol.
    ALe pre správnu odpoveď upresni dátumy.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    zukana Tak som to pozerala. V roku 2011 som nastúpila na MD 27.3.2011, ktorá trvala do 19.10.2011. Potom som čerpala RD až do 15.1.2014. Od vtedy pracujem. V roku 2011 som v marci čerpala 2 dni riadnej dovolenky. V roku 2011 som dovŕšila 31 rokov, teda asi na tento rok mám nárok na 20 dní. Viete mi napísať aj paragraf, ktorý hovorí o tom, že má žena nárok na dovolenku počas nástupu na MD? ďakujem
    veronikasad Pred nástupom na MD v roku 2011 si nebola na PN-ke ? Ak ano-doplň obdobie.
    zukana Nie na PN som nebola
    zukana Ešte by som potrebovala nejaký paragraf, kde sa píše, že MD sa považuje za výkon práce - teda ako by som odpracovala tie dni. Lebo mne mzdár tvrdí, že som neodpracovala skutočných 60 dní, tak nárok na dovolenku za kalendárny rok mi nevznikol.
    Tweety Zukana ešte napíš r.2008, ten si neuviedla. O krátení máš všetko v §109 ZP.
    veronikasad Mzdár by si mal doštudovať Zákonník práce - konkrétne § 109 odst. 2

    § 109
    Krátenie dovolenky

    (2) Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie dočasnej pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, a za obdobie materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1.
    zukana áno, ale on mi tvrdí, že citujem (včerajšia odpoveď):
    Vašu dovolenku za rok 2011 treba posudzovať nasledovne:

    1. Akú dovolenku ste získala? Prečítajte § 100 písmená a, b c Zákonníka práce..
    2. Ak by ste chcela mať dovolenku podľa § 100 písm. a) musela by ste skutočne odpracovať 60 dní (60 zmien). Tu neprichádza do úvahy žiadne náhradné plnenie.
    3. Keďže ste neodpracovala 60 dní „dovolenku za kalendárny rok“ ste nezískala a „dodatkovú dovolenku“ zamestnávateľ nedáva, ostáva Vám len „dovolenka za odpracované dni“ podľa § 105. To Vám bolo priznané
    4. Nedajte sa uniesť do omylu s § 109, lebo to sa vzťahuje len na zamestnancov, ktorý získali „dovolenku za kalendárny rok“, t.j. už splnili §101. To je povedané už v prvej vete odseku 1). Ďalšie odseky §109 pojednávajú mechanizmus krátenia „dovolenky za kalendárny rok“, ale Vy ste takú dovolenku za rok 2011 nezískala.
    S pozdravom
      zbaliť

    Nárok na dovolenku počas materskej.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.