Zavrieť

Porady

Preplatky/nedoplatky v zanedbateľnej hodnote na faktúrach

Ako riešite (ak vôbec) preplatky/nedoplatky na faktúrach v malých hodnotách (niekoľko centov, alebo do 1-2 EUR). Vyššie sumy zvyknem vracať, ale hocikedy platia zákaznáci a zaokrúhlia ceny na celé EUR a mne to potom lieta v úhradách. Chcela som to nechať tak a iba to nejakým IDčkom uhradiť a dokončiť, ale nebude problém napr. s DPH? Alebo mám to dať ako nejaký iný príjem? Nezdá sa mi to ekonomické vracať alebo naháňať napr. 20 centov...

V Jednoduchom účtovníctve.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Preplatky sú POZD, nedoplatky VOZD. Tieto rozdiely nemajú vplyv na dph.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    fortunka ďakujem
    marjankaj Ako môže byť nedoplatok(teda nie je to zaplatené) výdavkom alebo aj príjmom?
    fortunka A čo to tam ma lietať do nevidím....? Niekde sa to musí vyrovnať.. a keď sa môžu preplatky tak aj nedoplatky tu nejde o riešenie 100viek EUR ale dokopy možno pár eur Viem to vyrovnať aj iba IDčkom v rámci úhrad a teda nepotiahnuť to do ďalej do peňažného denníka (príjmy tam aj tak budú v plnej výške ako prišli aj s tým preplatkom). A teda to nebude už viac nič.. ani príjem ani výdavok. Ale napr. fa ktoré nie sú uhradené, nebudú sa vymáhať a chcem ich hneď zlikvidovať sa uhrádzajú do POZD... aj keď neboli zaplatené
    marjankaj Neuhradené pohľadávky(nedoplatky) idú do POZD, nie do VOZD. Ak by si ukončila živnosť, tak si povinná zvýšiť základ dane o neuhradené pohľadávky(okrem iného).
      zbaliť

    juzek691 je offline (nepripojený) juzek691

    juzek691
    ...niekedy sa to účtovalo ako halierové vyrovnanie do nákladov a vynosov - v podvojnom účtovníctve, v JÚ asi preplatok do POZD a nedoplatky asi do príjmov neovpl.zákl.dane, veď tie peniaze si nedostala.
    marjankaj Keď tie peniaze nedostala, tak ako môže o nich účtovať?

    Preplatky/nedoplatky v zanedbateľnej hodnote na faktúrach

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.