Zavrieť

Porady

Výpočet odvodov do ZP a vyska rocneho zuctovania podla prikladu

Ahojte, chcem sa opytat na vysku odvodov do ZP, ale najpr zakladne info:
V roku 2014 som pracoval od janura do februara (presne 2 mesiace) ako SZCO a zarobil som 4000 EUR. Do ZP som odviedol minimalne odvody (zaokruhlene pre lepsie pocitanie 2 x 55 EUR) 110 EUR.
Potom som od 1. marca pracoval do 31. jula pracoval na TPP a odvody za mna platil zamestnavatel.
Od zaciatku augusta do konca roka 2014 (spolu 5 mesiacov) som dobrovolne nezamestnany a som samoplatitel do ZP. Za kazdy uplynyly mesiac platim zaokruhlene 55 EUR. Teda v roku 2014 poslem do ZP 4x55 EUR (prva platba v sept. za august) spolu 220 EUR.

Zo zarobenych 4000 EUR ako SZCO by som mal zaplatit 14% odvody do ZP, co je spolu 560 EUR. Kedze som uz zaplatil minimalne odovdy 2x55 za januar a februar, odpocitane je to 450 EUR.
Otazka je:
Pride mi teda rocne zuctovanie s nedoplatkom 450 EUR alebo mi pride rozne zuctovanie s nedoplatkom 230 EUR, kedze som zaplatil aj ako samoplatitel dalsich 220 EUR do ZP?

Dakujem.
3 komentárov     zbaliť
veronikasad riešiš príklad do školy ?
jerkoM nie, normalne sa pytam.
veronikasad "zarobených" 4000€ sú tržby, alebo základ dane(zisk)? Vedieš účtovníctvo, alebo si budeš uplatňovať paušálne výdavky ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    určite ti príjde RZZP s nedoplatkom .... budeš to mať aj rozpísané
    SZČO si bol 2 mesiace, tak aj VZ zo SZČ ti priradia k tomuto obdobiu.
    presne nájdeš v §13 zák http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jerkoM OK. To mi je jasne, ze pride nedoplatok.
    Len som sa pytal, ci sa tam zohladnuju len odvody, ktore som platil ako SZCO alebo aj odvody, ktore som platil ako SZCO a aj ako samoplatitel.
    Katy a R samozrejme aj zaplatený preddavok na poistné len k príslušnému obdobiu - pozri si v zákone presne ..
    ak si neplatil povinne SP - si si mohol nechať živnosť aj popri zamestnaní ...
    veronikasad RZZP bude robiť ZP za celé obdobie roku 2014, ale nedoplatok ti vznikne z činnosti SZČO.
      zbaliť

    Výpočet odvodov do ZP a vyska rocneho zuctovania podla prikladu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.