Zavrieť

Porady

Zamestnat sa este aj na DVP na zvysenie dochodku?

Otec má 61 rokov, presne rok do dôchodkového veku. Pracuje od júna 1973. Aktuálne je od roku 2008 zamestnaný na pracovný pomer na dobu neurčitú s predpokladom, že ešte minimálne rok tam bude pracovať. Priemerná hrubá mesačná mzda je vo výške 700€. Vzhľadom na predchádzajúce obdobia (práca v štátnom podniku, ale najmä živnosť (1998 - 2007) kedy si platil minimálne odvody) má nízky osobný mzdový bod.

1. Oplatí sa mu na jeden rok zamestnať sa na dohodu popri zamestnaní, aby si zvýšil starobný dôchodok? Mala by to byt mesacna hruba mzda vo vyske 450€.
2. Je výhodnejšie dobrovoľne sa pripoistiť na dôchodok? Má to na rok zmysel?
3. V obdobi júl 2007 - február 2008 bol nezamestnaný, môže si spätne doplatiť pripoistenie a oplatí sa to?

Čo by ste mu poradili?
Ďakujem.
z.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Rok odchodu do dôchdodku (2016) sa mu počítať do výpočtu nebude. Zárobok roku 2015 sa mu bude pomerovať s priemerným zárobkom r. 2014. Na pomer sa vždy berie kalendárny rok - ked tak zvyšovať priemer vždy do januára, teda do konca posledného započítaného roka. Do priemerného bodu 1 (asi eho prípad) sa niečo pripočíta (20% v r. 2016 ).

    Zrejme je lepšie nadrábať - získa body navyže a za každý rok sa mu dôchodok zvýši o 6 % (za pol roka o 3 % dôchodku).
    Peggynka Akože nepoberať dôchodok a pracovať? To sa určite neoplatí.

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Výpočet je veľmi zložitý,tak ti napíšem svoju skúsenosť ohľadom dobrovoľného dôchodkového poistenia (riešila som to tu).Do dôchodku som išla XI/2013,pripoistenie som si platila v r. 2010+2011 (že vraj rok pred rokom odchodu do dôchodku,sa už nezapočítava ).Zaplatila som cca 2200 € a dôchodok mi zvýšili o cca 11€ ()to znamená,že mi to poisťovňa vráti za 17 rokov(!!!).Momentálne je tá suma 115,71€,ktorú by musel mesačne platiť (ale podľa mojich vedomostí už je na to neskoro).Takže by som si radšej tých 116€ každý mesiac ušetrila a tak si prilepšila na dôchodku

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ak bude mať aj dohodu popri zamestnaní - tak samozrejme si trošičku vylepší aj OMB. ale zase zázraky nečakaj
    a to dobrovoľné poistenie - je to možnosť - ale sám si musí zvážiť, či sa mu oplatí ?? aj z minima je to dosť veľa , na OMB veľmi nezíska - ale získa na dobe poistenia (to spätné doplatenie mám na mysli). - ja by som si ich inak vedela "uložiť"

    Zamestnat sa este aj na DVP na zvysenie dochodku?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.