Zavrieť

Porady

Výpoveď zo strany zamestnanca v prípade neustále meškajúcej mzdy a neplatenia odvodov.

Dobrý deň, chcem dať výpoveď u zamestnávateľa, u ktorého mám zmluvu od 21.3.2012. Za celý rok 2013 som nedostala žiadnu výplatu, nemám ani výplatné pásky. Zostala som tam len kvôli tomu, že je to rodina a bezomňa by nemohli podnikať (hlúpe ja viem!). Teraz mi neustále mešká výplata, štandardne 10 dní a tento mesiac som ju nedostala v plnej výške, neplatia za mňa ani odvody samozrejme. Cítim sa teraz ako zbitý pes, a chcem dať okamžitú výpoveď. Môžem to urobiť, aj keď ešte neuplynulo 15 dní od posledného výplatného termínu? Uplynulo 10, ale už teraz neviem ako by som vydržala ešte 5 dní. Mám v takom prípade nárok na podporu v nezamestnanosti?
veronikasad Spôsob skončenia prac.pomeru nemá vplyv na dávku v nezamestnanosti, ak je splnená podmienka 730 dní poist. v nezam. v posledných troch rokoch.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Neide o výpoveď, ale okamžité skončenie prac.pomeru v zmysle § 69 Zákonníka práce, pričom musia byť splnené stanovené podmienky, dokedy si tento nárok môže uplatniť (viď odst. 3 cit.§)


    § 69
    Na začiatok

    (1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

    a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
    b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
    c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

    (2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

    (3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

    (4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Simona Števulová tomu rozumiem, len neviem či môžem vzhľadom k roku 2013 ukončiť PP už teraz alebo musím počkať ešte tých 5 dní?
    veronikasad Uplatňovať si okamžité ukončenie prac.pomeru z dôvodu nevyplatenej mzdy za rok 2013 nie je v súlade s § 69 odst. 3 ZP. Skončenie PP by bolo neplatné. Musia byť splnené aktuálne podmienky podľa odst. 1 písm. b). Kedy máš v pracovnej zmluve výplatný termín ?
    ivka70 Musis pockat, lebo:

    Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.
    Simona Števulová 20teho, takže predpokladám, že musím počkať do 5teho.
    veronikasad Ano, ak celú výplatu za mesiac máj nedostaneš do 5. júla, môžeš zamestnávatelovi oznámiť Okamžité zrušenie prac.pomeru v zmysle § 69 odst.1 písm. b) Zákonníka práce.
    Simona Števulová Ďakujem, nejak sa cez tých 5 dní prekúšem.
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Nemozes okamzite skoncit PP z dovodu nevyplatenia mzdy, lebo zo zakona to budes moct urobit az po tych 15 dnoch od vyplatneho terminu.
    Teraz mozes akurat uzavriet dohodu o skonceni PP, ak tvoj zamestnavatel bude suhlasit, mozes skoncit aj dnes.

    To, ze si rok 2013 neriesila, zial, dnes uz asi nevyriesis, lebo to vyzera na pracu nacierno .... a este bez vyplaty ...
    Neplatenie odvodov je zalezitost poistovna-zamestnavatel, nema to vplyv na nejake tvoje naroky.

    Narok na podporu v nezamestnanosti nezavisi od sposobu skoncenia PP.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Simona Števulová Akým spôsobom práca na čierno, ak som mala zmluvu?
    ivka70 A bola si prihlasena v poisotvniach a odvadzal iza teba odvody?
    Ako to, ze si nedostala ziadnu mzdu?? To si nepotrebovala na zivobytie?
    evuš A bola si prihlásená aj do SP a ZP ?
    Simona Števulová prihlásená som bola, odvody sa ale neplatili, a ja som pracovala na dohody na iných miestach.
    evuš Tak nešlo o čiernu prácu /nakoľko si prihlásená bola/.... dlh si budú vymáhať poisťovne od zamestnávateľa...
    Simona Števulová Ďakujem Vám za pomoc
      zbaliť
    Peggynka 30.06.15 11:24 odstránil(a) z Porady

    Výpoveď zo strany zamestnanca v prípade neustále meškajúcej mzdy a neplatenia odvodov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.