Zavrieť

Porady

Zrušenie živnosti

ahojte, prosím o radu.
Už 4tý rok mám otvorenú živnosť. Doteraz som fungovala len na živnosti, avšak pred mesiacom sa naskytla ponuka na TPP ale živnosť som si nechala otvorenú. Nakoľko nastáva suchšie obdobie pre živnosť, uvažujem nad pozastavením alebo aj zrušením, len neviem čo je pre mňa lepšie.......ak napríklad za trištvrte roka sa opäť zväčšili zákazky na živnosť, ktorá varianta je lepšia?? a ako je to s odvodmi, napríklad ked by som teraz zrušila a za rok si ju znova otvorila...už hneď od nového otvorenia platí aj sociálka aj zdravotku?
ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pozastavenie živnosti môže byť najmenej na obdobie 6 mesiacov. Ak by si skôr získala zákazku, živnosť musíš zrušiť a založiť si novú.
    Pri odvodoch je jedno či živnosť zrušíš alebo prerušíš. Počas zrušenej alebo prerušenej živnosti odvody neplatíš. Či budeš platiť po obnovení závisí od dátumu novej živnosti a príjmoch za predch.kal.rok.
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    janulka88 do tých príjmov sa budú záratávať aj príjmy z TPP?
    veronikasad nie, iba zo živnosti (ak sa pýtaš na platenie odvodov zo živnosti)
    janulka88 teda ak by som nemala toho trištvrte roka príjmy a za tento rok by som neprekročila tých cca 4800,- eur, tak ak by som si na bud. rok v lete opäť otvorila živnosť, tak by som platila len zdravtoku??
    veronikasad Za rok 2014 si mala aké príjmy ? Živnosť budeš nanovo otvárať po 1.7.2016 ? Alebo skôr ?
    janulka88 za rok boli vysoké....to presiahli tých 4800.....ale za 2015 to bude tesne....
    Tak asi najrozumnejšie by bolo po tom 1.7.2016
    veronikasad Ak ju obnoví do 30,6.2016, bude platiť odvody do SP z príjmu roku 2014. K 30.6. odvodová povinnosť zanikne, ak príjem za rok 2015 nepresiahne 12*429€.

    Preddavky do ZP po obnovení živnosti (do konca roka 2016) nebudú z minima, ale z príjmu r.2014, vypočítané v RZZP za rok 2014.
    janulka88 ďakujem krásne za skoru odpoveď.....tak najrozumnejšie bude asi prerušiť a po tom 01072016 znova otvoriť, aby som nemala vysoké výdajé ked nebudú príjmy, že..
    veronikasad Obnovením živnosti po 1.7.2015 ušetríš na poistnom do SP. Aké preddavky na ZP má vypočítané v RZZP za rok 2014 ?
    janulka88 iba minimálne...a teraz pri súbehu TPP mi klesli na cca 37
    veronikasad ok
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.