Zavrieť

Porady

Použitie vozidla na podnikanie -nevyužívané

Stále mi nie je jasné- máme vozidlo v evidencii- pokazené, celý rok stojí, platí sa naň iba PZP - DP podávam, to áno, ale máme aj zaň uhradiť daň? Nemohla by som do riadku 19 napísať že 0 mesiacov?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    https://www.financnasprava.sk/sk/pod..._na_podnikanie

    Čo sa na účely zákona rozumie pod pojmom „používane vozidla na podnikanie“

    V zmysle § 2 ods. 1 Obchodného zákonníka sa podnikaním rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku. Podľa tohto ustanovenia jedným z významných pojmových znakov podnikania je sústavnosť, teda úmysel podnikateľa vykonávať túto činnosť opakovane, pričom kritérium sústavnosti spĺňa aj sezónna činnosť, prípadne činnosť, ktorú podnikateľ na určitý čas preruší, napr. z dôvodu práceneschopnosti, nedostatku pracovných príležitostí, voľných dní, a pod. Na základe uvedeného, aj keď počas prerušenia činnosti sú vozidlá nevyužité, je naplnený predmet dane z motorových vozidiel. Skutočnosť, že podnikateľ nepoužíva vozidlo každý deň, nespôsobí prerušenie samotnej podnikateľskej činnosti, z čoho vyplýva, že vozidlo je predmetom dane naďalej.

    Príklad:

    Z dôvodu opravy vozidla, ktorá trvala tri mesiace, došlo u podnikateľa k prerušeniu používania vozidla, ktoré je evidované v Slovenskej republike.

    Nakoľko nepoužívanie vozidla nespôsobí prerušenie samotnej podnikateľskej činnosti, vozidlo evidované v Slovenskej republike je predmetom dane počas celého zdaňovacieho obdobia.
    valeriam Ďakujem, mám to už všetko prečítané hádam aj odzadu :-( asi si zle vykladám pojem-predmet dane...
    týmto vozidlom prejdeme o pár Eur do povinnosti preddaqvkov :-(
    ďakujem však za tvoj čas a ochotu

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Ak je vozidlo dlhodobo nepojazdne a nemieniete ho v blizkej buducnosti dat do prevadzkyschopneho stavu, mali by ste ho odhlasit z evidencie vozidiel ... tym by nastal zanik danovej povinnosti a aj povinnost platit PZP.
    valeriam sú to klienti a hovoria o tom už rok- kebyže som im povedala, že budú musieť platiť daň z MV aj za toto vozidlo, tak by konali rýchlejšie- preto sa cítim vinná a mrzí ma moja neznalosť :-(
    Ďakujem dievčatá, aspoň už viem, ako to je správne, lebo pôvodne som mala riadok 19 vyplnený na 0 mesiacov
    avalik ty si danovy poradca alebo uctovnik? ak nie si danovy poradca, nemas si co robit vycitky, konatel je zodpovedny za odbornu starostlivost - ak si nezabezpeci danove poradenstvo externe, tak ma sam sledovat zakony

    Použitie vozidla na podnikanie -nevyužívané

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.