Zavrieť

Porady

Ukončenie pracovného pomeru počas PN

Dobry den,
chcela by som sa spytat ako to je s ukoncenim pracovneho pomeru pocas trvania PN. Mala som pracovny pomer na dobu neurcitu a bola mi dana vypoved zo strany zamestnavatela 29.2.2016 podla §63 odst. pism.b) nadbytočnosť, vo vypovedi sa pise, ze pracovny pomer mi skonci uplynutim vypovednej lehoty t.j. 31.3.3016, ale ja som 31.3.2016 nastupila na PN, ktoru som dorucila zamestnavatelovi. V zakonniku prace sa pise, ze pracovny pomer ak je dany podla tohto paragrafu zo strany zamestnavatela sa skonci az uplynutim ochrannej doby, t.j. ukoncenim PN ak na tom zamestnanec netrva. Lenze mne bol doruceny doporucene zapoctovy list s ukoncenim pracovneho pomeru k 31.3.2016 a ze PN bude vyplatena za marec a postupena socialnej poistovni na jej vyplacanie. Ako mi moze zamestnavatel ukoncit pracovny pomer pocas ochrannej doby, ked mi bola dana vypoved podla §63 ods.1 pism.b)???? Zamestnavatel by mi mal pokial viem doplatit este PN aj v aprili zvysnych 9 dni a az potom plati socialna poistovna. A nadalej by som mala by som mala byt poistena aj ked sa pocas PN odvody do poistovne neplatia. A pracovny pomer by mal nadalej trvat a skoncit az ukoncenim PN a kedze som nastupila na PN 31.3.2016, tak mi tam zostava este 1 pracovny den z vypovednej lehoty o ktory by sa mal predlzit pracovny pomer. Je to tak? Ak to je tak, tak co mam robit? Oznamit zamestnavatelovi, ze pracovny pomer trva???
5 komentárov     zbaliť
veronikasad Kedy ti bola doručená výpoveď zamestnávatela ? Pracovný pomer si končila po uplynutí výpovednej doby alebo dohodou k 31.3. z dôvodov uvedených v § 63 odst. 2 písm. c( ZP ?
AVRIL Bola mi dorucena k 29.2.2016 VYPOVEDOU, od 1.3. zacala plynut vypovedna lehota a mala skoncit 31.3 a podla zmluvy aj pracovny pomer, ale 31.3.2016 som nastupila na PN a dorucila zamestnavatelovi.
veronikasad Odkedy trval pracovný pomer ?
AVRIL A je to podla § 63 ods. 1 pism.b) nadbytocnost.
AVRIL Od 13.11 do 29.2.2016 a potom cely marec vypovedna lehota. Vypoved bola dana podla §63 ods. 1 pism. b) nadbytocnost zo strany zamestnavatela.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak si nepodpísala Dohodu o skončení prac.pomeru a prac.pomer trval viac ako rok , ukončenie prac.pomeru je neplatné, nebola dodržaná výpovedná doba, ktorá
    ...
    (3) Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, je najmenej
    a) dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok a menej ako päť rokov,
    b) tri mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej päť rokov.

    kn-alka je teraz online kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    pri výpovedi neplatné





    Ak bola dohoda o skončení PP, alebo výpoveď podpísaná ešte pred začatím PN, tak PP končí dohodnutým dňom. Zamestnávateľ ti nemôže dať výpoveď počas PN, t.j. nastúpiš na PN a počas nej obdržíš výpoveď - to sa nesmie. Ak však vola výpoveď spísaná pred nástupom na PN, je platná a PP končí uvedeným dňom. PN ti bude vyplácať SP.

    Naposledy upravil kn-alka : 06.04.16 at 18:30
    26 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivka70 Nesuhlasim. Staci, ze ten jeden den vypovednej doby plynie pocas ochrannej doby, ak je posledny ...

    Zákaz výpovede
    § 64
    ....
    (2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.
    kn-alka Už som mala takýto prípad, v pondelok ukončenie PP dohodou k piatku, v stredu zam. nastúpil na PN. Nabehla som do SP po radu a bolo to takto: koniec PP a odhláška zamestnanca k piatku s tým, že zamestnávateľ preplatil 3 dni PN, ostatné SP. V ZP takisto.
    ivka70 Ale ona neskoncila dohodou, PP skoncil VYPOVEDOU. Pri dohode plati dohodnuty den, suhlasim, ale pri vypovedi zo strany zamestnavatela plati to, co som napisala.
    AVRIL No mne sa to nezda, lebo som uz googlila vsade a vsade sa pise, ze aj ked bola dana vypoved podla § 63 odst. 1 pism. b) este pred nastupom PN a pocas vypovednej lehoty, PRACOVNY POMER KONCI AZ UKONCENIM OCHRANNEJ DOBY. TO, ZE BOLA PODPISANA VYPOVED ESTE PRED NASTUPOM NA PN PODLA TOHOT PARAGRAFU NA TO NEMA VPLYV, IBA V PRIPADE, ZE BY DOSLO K VYPOVEDI ZO STRANY ZAMESTNANCA.
    AVRIL PRESNEEEE. SKONCIL VYPOVEDOU NIE DOHODOU!!!!
    AVRIL A teraz ako dalej postupovat? Oznamit zamestnavatelovi, ucotovnicke, za sa kopli????
    ivka70 AVRIL, nekric, pouzivanie velkych pismen sa na internete povazuje za kricanie. Na nas netreba kricat.
    Citala si, co som ti napisala?
    AVRIL Prepac, to som nevedela, to som len na zdvoraznenie davala, tak som to nemyslela. Mam aj depresie, kvoli comu som aj na PN tak sa ospravedlnujem, ak som niekoho urazila. Prepacte. Ano citala som si to.
    AVRIL Len sa este spytam zamestnavatel by mi mal este podla vsetkeho vyplatit aj tych zvysnych 9 dni?
    ivka70 A mozes skusit predtym, nez napises oficialne list, zavolat a vysvetlit im to, nech to daju do poriadku.
    PNku ano, plati prvych 10 dni, ale ved to vyplati az v termine aprilovej vyplaty ...len storno odhlaseni z poistovni musi stihnut skor.
    AVRIL Dobre. Dakujem Ivka, ja som chcela sa najprv uistit, aby som nenarobila bubu, kym ich upozornim na to, ze je to tak, podla toho, co si mi napisala vidim, ze som mala pravda, je to tak ako pises. Zavolam tam. Dakujem za radu.
    veronikasad odkedy trval pracovný pomer ?
    AVRIL Veronika uz som napisala vyssie. Od 13.11.2015 do 29.2.216 a cely marec plynula vypovedna lehota. Vypoved bola dana zo strany zamestnavatela podla ! 63 ods. 1 pism.b) nadbytočnosť. Na PN som nastupila pocas trvania vypovednej lehoty 31.3.2016.
    veronikasad Nebol tam uvedený rok, ak PP trval menej ako rok, jednomesačná výpovedná doba je OK.

    Oznám písomne zamestnávatelovi, že trváš na ukončení prac.pomeru výpoveďou, ktorá končí až po uplynutí ochrannej doby ako píše Ivka.

    Pôjde o dlhodobú PN-ku ?
    AVRIL Ano. POjde, lebo sa jedna o uzkostno - depresivnu poruchu a mam na to aj polovicny invalidny.
    veronikasad Ak máš priznaný ID, má zamestnávatel súhlas UPSVaR s výpoveďou ?
    V podstate, naťahovaním trvania prac.pomeru nič nezískaš, lebo počas PN-ky ti bude nemocenské vyplácať sociálna poisťovňa, ktorá ti doplatí aj 9 dní náhrady príjmu. Zdravotné poistenie za teba platí štát, počas poberania nemocenského ťa na UP nezaevidujú.
    AVRIL Mam ID ale nemam priznany ZTP, tak ma moze prepustit. Viem, ze mi bude doplacat SP zvysok, ale niekto to tu na Porade spominal, ze ak nastupim na PN pocas este trvania PP a nie v ochrannej dobe, cize 7 dni po ukoncenom Soc. poisteni, tak by sa mi to malo aj ked sa nebudu platit odvody do poistovne zaratavat do dochodku ako odpracovane roky.
    veronikasad Na dôchodok to nemá žiadny vplyv, doba dôch.poistenia ti bola zohladnená už pri výpočte ID až do dovršenia dôch.veku. Môže to mať vplyv len na dobu poistenia v nezamestnanosti, ak máš splnenú podmienku 730 dní PvN v posledných 3 rokoch. Doba PN - ak prac.pomer trvá - sa ti do 730 dní započítava, aj keď pre výpočet vymer.základu je vylučitelná doba.
    AVRIL Aha, ale ja mam plovicny invalidny, to je jedno ako pri celom, ze to nema vplyv? No ked ratam dni poistenia v nezamestnanosti, tak by mi to nevyslo ani keby som bola PN cely rok, lebo 730 dni by mi nevyslo. Tak sa pytam, ci ma zmysel trvat na tom trvani PP.
    veronikasad Nema
    AVRIL Nema ako co? Vplyv na ten dochodok ci trvat na trvani pracovneho pomeru?
    ivka70 Nema velky zmysel trvat na tom predlzeni PP, ak nemas narok na podporu , nic naviac tym neziskas.
    AVRIL Aha. Ja len, ze ak by sa mi potom podarilo zasa zamestnat, tak by sa mi to zaratalo z tohoto zamestnania aj toho dalsieho ak by mi znova dali vypoved a musela by som poziadat o davky v nezamestnanosti. Mozno by sa mi naratalo tych 730 dni, lebo viem, ze kedysi, neviem ci to este teraz plati podla Zakona o soc. poisteni, narok na vyplatennie davky v nezamestnanosti sa ratal ak bol poistenec poisteny v nezamestnanosti za posledne 4 roky aspon 3 roky, to sa vyplacalo 6 mesiacov alebo 740 dni a vyplacala sa davka 4 mesiace, ale uz som s tym velmi dlho nerobila, tak neviem, ci su tam zmeny nejake.
    veronikasad 730 dni v poslednych troch rokoch
    AVRIL Aha. Tak tym lepsie.
    veronikasad Ešte dodatok k tomu dôch.poisteniu - píšeš že už máš ID, tak u teba je nepodstatné, lebo doba dôch.poistenia ti už bola zhodnotená pri výpočte ID až do dovršenia dôch.veku. V hre je len poistenie v nezamestnanosti ...
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Nemoze ti ukoncit PP, ak ste si mu neoznamila, ze na zamestnavani dalej netrvas.
    Ale pracovny pomer po PN uz trvat nebude, ziadny jeden den z vypovednej doby ti neostal.
    Oznam mu pisomne, ze PP neskoncil, vzhladom na PN a skonci az poslednym dnom PN.
    Vrat mu zapoctovy list a ziadaj od neho, aby dal do poriadku odhlasenie v poistovniach aj PNku.
    Mozes kopiu toho listu poslat aj na Socialnu a zdravotnu poistovnu.
    A napis mu, komu posielas kopiu,.
    Naposledy upravil ivka70 : 06.04.16 at 16:05
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    AVRIL Dakujem velmi pekne. A tych 9 zvysnych dni bude platit naozaj SP aj ked PP konci az po skonceni PN-ky???
    ivka70 prvych 10 dni pocas trvania zamestnania musi platit zamestnavatel
    AVRIL Sorry, ze odpisujem neskoro, ale po liekoch ma strasne bralo do spania a musela som si oddychnut. K tej PN oni mi v sprievodnom liste napisali, kedze to povazuju ukoncene k 31.3., ze postupuju PN soc. poistovni a vyplatia mi len ten posledny marcovy den. Aby som mala v tom definitivne jasno, ak by som nastupila pocas plynutia vypovednej lehoty na PN napr. 15. marca, tak po skonceni PN, cize ochrannej doby by mi rovnako nezostal ziadny den z vypovednej lehoty (tych zvysnych 15 dni?) ako ked som nastupila na PN 31.3.?. Toto je mozne, iba keby vznikla PN pred podpisanim vypovede? Napr. ak by som nastupila 29.2. na PN cize este pred plynutim vypovednej lehoty, tak po ukonceni PN, by som musela este odpracovat 1 mesiac, cize celu vypovednu lehotu??? Pytam sa, aby som ak by som niekedy v buducnosti musela riesit znova tento problem sa vedela v tom zorientovat.
    ivka70 Nie, cele to pleties.
    Pri takej vypovedi bud skonci PP poslednym dnom vypovednej doby alebo. -ak si vtedy na PN, ktora moze trvat den aj mesiac, tak sa o tu PN posuva posledny den PP a PP skonci potom poslednym dnom PN.
    AVRIL Ok vdaka. Mala som v tom chaos, tak preto som sa pytala ako to je. Pekny vecer.
    AVRIL Ja len dodam, mozno to pomoze aj inym ak budu mat takyto problem. Bola som v soc. poistovni sa spytat, kedy ma zamestnavatel odhlasil. Povedali mi, ze k 31.3. som odhlasena. 1 den mi nemocenske zaplati zamestnavatel a uz od 1.4. soc. poistovna a zaratavalo by sa sa mi ak by ma zametnavatel neodhlasil a neukoncil PP k 31.3. nielen poistenie v nezamestnanosti, ale aj dochodkove do odprc. rokov, lebo som si platila odvody. Dokonca som tam mala zaplatene aj invalidne a to nechapali preco, ked som na polovicnom ID. Povedali mi, ze nahlasit ma moze spatne znova len zamestnavatel, oni s tym nic nemozu urobit a mam sa obratit na Inspektorat prace, ze nie som jediny pripad, ze vacsinou to robia takto male firmy, ukoncuju "s porusenim zakona" PP a odhlasuju zo soc. poist. Ja som to uz aj riesila so zamestnavatelom a zamestnavatel trva na tom, ze je vsetko v poriadku, ze PP bol ukonceny, lebo som nastupila na PN po podpisani vypovede pocas plynutia vypovednej lehoty. Zrejme § 64 ods. 2 im nic nehovori. Tak ja neviem ci mi stoji za to to tahat aj na Inspektorat. Som v rozpakoch.
    veronikasad Samozrejme aj dôchodkové poistenie ...
    Sťažnosť na IP ti v tomto prípade už nepomôže. O neplatnom skončení prac.pomeru môže rozhodnúť len súd.
    Katy a R ja by som povedala - že záleží od toho, či sa cítiš na to ..?? Ak si naozaj pravdivo popísala všetko - tak by si aj mohla dosiahnuť, že by PP trval do skončenia DPN. ale v podstate tým nič nezískaš, len dobu poistenia. pre dôchodok ti je to v podstate nanič, možno keby ti chýbali nejaké dni v budúcnosti pre dávku v nezamestnanosti ? - tak by sa ti to mohlo zísť. ale veronika ti už napísala všetko
    AVRIL No vsak prave. Tuto otazku si kladiem stale, ci mi to stoji za to. Ked mam uzkostno-depresivnu poruchu a nechcela by som si takymito tahanicami zbytocne psychiku nicit este viac. A ano, napisala som to vsetko tak ako to je, mam to aj vsetko na papieri.
    Katy a R len preto som reagovala . ale ber to len ako môj názor - že nestojí to zato
    AVRIL Ano, ved to som aj tak pochopila. Ja som robila predtym na sude a viem ake boli tahanice s tym, ked sa ludia sudili s o neplatnost vypovede a nechcela by som tym prechadzat, ked ziadne peniaze tym ani neziskam. A este platit aj sudne poplatky, tak to teda kaslem na to...
      zbaliť

    Ukončenie pracovného pomeru počas PN

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.