Zavrieť

Porady

Chovat na mlieko radsej kozy alebo ovce?

Ahojte poradaci
S manzelom uvazujeme (no.. mastal uz je skoro dokocena ) o chove nejakych mliekotvorov, kedze mame radi mliecko aj syry a jogurty a vieme si ich aj sami vyrobit.
Povodne sme boli pevne rozhodnuti pre kozu alebo dve aby sa sama nenudila.
Potom sme ale studovali odbornu literaturu kde sme nasli ze jedna koza zozerie tolko co kravicka a este je aj vyberava. Tak sme teraz nahlodani ci radsej nechceme 2 ovecky, tie vraj vyberave nie su a tolko nezjedia.
Chcem sa teda skusenych chovatelov spytat ako to vlastne je, a co by ste mi do nasich podmienok (okolie Galanty) odporucali.
Zvery sa budu past, budu mat kopec bazy, ,mensiu pasu ale inak im budeme kosit a jadra je tiez dost.
U kozy predpokladame ze by nadojila okolo 2 litrov denne, ale nikde som takyto udaj nenasla o ovci. Prosim kolko ovecka nadoji denne? chceme urcite mliekove plemeno, pripadne s mliekovym krizene. a najradsej nejake nase africke potvory ee .

Tiez ma este zaujima, ci tieto zvery zozeru aj pokosene kosackou (nezaparene samozrejme) alebo len kosou kosene.

na chuti a vlastnostiach mlieka ako takych nezalezi, tie pozname a oboje vyhovuju

velmi pekne dakujem

aja
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    habrina08 je offline (nepripojený) habrina08

    habrina08
    My chováme kozy už veľa rokov. Mali sme aj ovce, no tie skôr na mäso. Koza je naozaj vyberavá, najradšej má rôzne zeliny zo záhrady a kríčky a halúzky. Ak jej zo zásobníka niečo padne na zem, tak to už nezožerie. My chováme ešte poníkov, ktorým dávame trávu s kosačky a všetko čo kozám popadá na zem. Takto sa u nás doplňajú a nič nepríde nazmar. A čo sa týka mlieka, tak koza dáva omnoho viac mlieka ako ovca :-), ovce sa aj strihajú....tak želám príjemný chov :-)
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ajuschka dakujem velmi pekne za odpoved, eeste by som sa chcela spytat - aku mate v kozine podlahu? drevo? beton? len hlina?

    dakujem
    habrina08 majú drevenú dlážku, ktorá je na hranoloch a medzi nimi sú drobné kamene a rozbitý beton, ktorý sme potrebovali niekde zlikvidovať, takže sa to hodilo....:-)
    ajuschka nad niecim podobnym sme uvazovali aj my, ale chceli sme pouzit palety... budu im medtery medzi doskami vadit?
      zbaliť

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    Že mliekotvory ... milý novotvar...
    Ja to vidím na dve ovenky a dve kozenky ... aby sa nenudili... a Vy tiež...
    terezamaria Oliw a všetky stromy si musia obaliť drobným pletivom, lebo tie kozenky a ovenky budú jesť všetko, čo bude v ceste......:-)))
    Oliwa To hej, ale zase ušetria na kosačke... žiadna elektrina, žiadny benzín, žiadna údržba... čistá ekológia... A čo z nich vypadne, môže poslúžiť ako hnojivo... A čas predtým venovaný koseniu budú venovať dojeniu...
    Kamarát si kúpil... vlani sme sa stretli na parkovisku, a že pozri, čo mám v aute - dve malé kozičky rohaté strakaté... teda jeden asi capko... spravil im mobilnú ohrádku a kolujú po velikánskej záhrade... a už majú vraj aj prírastok - maličkú kozenku... Najväčšiu radosť má najmenšia ratolesť...

    Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

    Terezia13
    ešte by som zvážila aj to, že ovce treba strihať a kozy nie, koza dáva viac mlieka a dá sa piť ako normálne mlieko, ovčie je silnejšie, to treba spracovávať, koza je ozaj "koza pochabá", domáci miláčik, ktorý sa rád mojká, ovca nie, ale ovca skutočne nie je vyberavá, teda záleží od toho, aké pasienky chcete vypásať
    Anika61 Joooj veru aj ovečky sa rady mojkaju aj prasiatka veľmi.....preto už nechovam nič čo by som musela zabiť....

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Ovecka sice menej zozerie ako kozicka ale zas aj menej milecka vypusti, konkretne asi 0,6L.

    Ked chces dve tak si zadovaz ocecku a kozicku, a hned uvidis, ktorej sa v okoli Galanty lepsie dari. Budes moct robit kompozitne hybridne syry.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ja mam pocit, ze skor koza zozerie vsetko a bezne sa pouziva ako kosacka.
    Neviem o tom, ze by nejake zviera chcelo kosackou nakosenu travu.
    misomiso Sliepky zhltnu, ak je cerstva. Je ale pravda, ze davat nakosenu travu koze je ako zametat obyvacku a pchat to z lopatky do vysavaca.
    taiko
    chovám kozy 20 rokov. poznám i chov oviec, tak môžem porovnať.
    Jednoznačne odporúčam chov kozí , nie je pravda že koza je prieberčivá. Zožerie všetko , čo má okolo seba , okrem jedovatých rastlín, preto ich ľudia používajú ako kosačky v záhradách. Kríky poohrýza a o dva roky je záhrada alebo lúka čistá bez náletov. Čo sa týka stravy nežerie oveľa viac ako ovca , zato menej porozhadzuje pod seba. Dojivosť si porovnaj sama : ovca dá cca 0,5 litra mlieka -priemerná koza
    1,5 litra a viac na jeden pôdoj. Mám dve kozy a denne nadojím 6 až 7 litrov mlieka a z toho sa oplatí každý deň robiť i syr, ale z 1 litra nespravíš žiaden dobrý syr. Ak ju necháš ohrýzať krýčky a kôru zo stromov tak môžeš čakať že mlieko bude horké a bude zapáchať. Mlieko po kvalitnej strave je bez zápachu výbornej chuti a vône. Jednoznačne odporúčam kozy.

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Koza ze je vyberava??? Zozerie vsetko - aj muskaty, aj bodliaky, to ovca neda. Ale potom kozie mlieko aj tak chutna.

    Chovat na mlieko radsej kozy alebo ovce?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.