Zavrieť

Porady

Výkon práce konateľa vo vlastnej s.r.o. bez odmeny

Ahojte, účtujem jednoosobovú s.r.o., ktorá sa zaoberá predajom detského textilu. Môže tento konateľ predávať tovar vo vlastnom obchode bezodplatne? Myslím tým bez nejakej zmluvy o výkone, resp. pracovnej zmluvy. Má tam síce 2 dohodárky, ale aj tak je to časovo málo a zvyšné hodiny predáva sám. Je to vôbec legálne?

Ešte ma napadla otázka v súvislosti s týmto konateľom:
Môže konateľ s.r.o. byť zamestnaný v zahraničí? Príjem z potvrdenia o príjme sa v DPPO nikde neuvádza. Sú to dve rôzne veci. Však? Ďakujem veľmi pekne.
jslancik Riesilo sa to tu tento tyzden. Kolega Janoska dal dobru odpoved. Funkcia konatela nie je obmedzena iba na podpisovanie pravnych dokumentov.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    truch je offline (nepripojený) truch

    truch
    závislá práca to nie je, sám sebe nedá príkaz, tak si myslím, že môže fungovať aj bez zmluvy

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Podľa môjho názoru, ak konateľ predáva vo vlastnom obchode, mal by byť v pracovnom pomere, aspoň na polovičný úväzok. Lebo predaj v obchode už nie je výkonom konateľa, ale vykonávanie pracovnej činnosti. A čo sa týka zamestnania v zahraničí, môže byť konateľ zamestnaný v zahraničí, len treba dať pozor na súbeh s jeho firmou na Slovensku, aby tam neboli náklady, ktoré súvisia s jeho zamestnaním v zahraničí. Príjem zo zahraničia jeho ako osoby FO sa v DPPO samozrejme neuvádza. Ale mal by si robiť daňové priznanie typ A, kde prizná príjmy aj zo zahraničia.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mondes Ďakujem veľmi pekne. Takže čo sa týka príjmu zo závislej činnosti konateľa, tak na konci roka samozrejme podáva DPFO typ A a za s.r.o. sa podá DPPO. Sú to vlastne 2 nezávislé osoby. To mi je jasné.

    Avšak to, či sa musí vo vlastnej s.r.o. zamestnať, to nie som si istá. Našla som takýto článok, kde sa uvádza, že konateľ môže fungovať aj bez zmluvy a nároku na odmenu. Viď tu:

    http://ludskourecou.sk/2016/02/jedno...opar-starosti/

    Čo vy na to? Ďakujem.
    Ing. Ľubomír Janoška A sme doma, zlé zákony sa nedajú dobre aplikovať. Kde vidíš hranicu medzi tým, čo sa ešte môže v pozícii konateľa a čo už nie?
    Ing. Ľubomír Janoška To by ale každá sro musela mať aspoň jedného zamestnanca. Každá právnická osoba by musela byť zamestnávateľom.

    Skús kuk na
    http://www.porada.sk/t285557-praca-k...ml#post2864989
    či to považuješ za dostatočnú "obhajobu". Snažím sa čo najviac citovať zákony, tak som to robil aj v tomto prípade. Ak tam mám chybu, poteším sa, keď ju niekto nájde, lebo tak sa môžeme dopracovať k nepriestrelnému názoru.
    mondes Ďakujem veľmi pekne. Áno, čítala som to a myslím si že je to super napísané.
    Ing. Ľubomír Janoška ď za link na ludskourecou, teším sa, že niekto to vie povedať zrozumiteľnejšie než ja
      zbaliť

    Výkon práce konateľa vo vlastnej s.r.o. bez odmeny

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.