Zavrieť

Porady

prenájom a energie

Dobrý deň, som platca dph a prenajímam budovu neplatcovi. v cene nájmu sú zahrnuté aj dodanie energií, čiže nefakturujem ich zvlášť. nájom fakturujem bez dph. Mám nárok na odpočet dph, ked mne ako prenajímateľovi príde faktúra za napr.elektriku zo ZSE? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    lotina prenajímam celú budovu. a nájomcovia sú aby som bol presný dvaja. Jeden je podnikateľ, neplatca dph a jeden je súkromná osoba.

    KOHE je offline (nepripojený) KOHE

    KOHE
    Ak uskutočňujete prenájom nehnuteľnosti ako dodanie služby oslobodenej od dane podľa § 38 zákona o DPH, nie je možné odpočítanie dane z prijatých plnení súvisiacich s touto oslobodenou službou, pretože ide o oslobodenie od dane bez nároku na odpočet dane
    Pritom pri prenájme nehnuteľnosti pre zdaniteľnú osobu sa môžete rozhodnúť nájom nehnuteľnosti zdaňovať, pre nezdaniteľnú osobu je v súlade s § 38 nájom oslobodený bez nároku na odpočet dane
    Myslím si, že služba nájmu nehnuteľnosti by nemala zahŕňať aj dodávky tovarov ako sú dodanie elektriny, vody plynu tepla (tovar podľa § 8 zákona o DPH) - toto sú samostatné dodávky a zdanené bez toho či sú poskytované osobe zdaniteľnej alebo nezdaniteľnej Ide o samostatné plnenia
    Ak už robíte tak, že v službše prenájmu nehnuteľnosti máte zahrnuté aj platby za energie, potom nie je nárok na odpočítanie dane ak dostanete faktúru od ZSE
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lotina Ďakujem aj som si myslel. A ako v prípade, ak nájomca je platca dph, nájom je fakturovaný aj s dph, ale tiež v službe prenájmu sú zahrnuté aj platby za energie. ide o inú budovu a v nej je nájomca a ja obaja platcovia dph. dakujem moc.
    Adiks V takomto prípade máš nárok na odpočítanie DPH z faktúry od ZSE v plnej výške.
    lotina Ďakujem
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.