Zavrieť

Porady

Prenájom auta.

Dobrý deň,
len by som sa rada opýtala ak prenajímam auto za určitú odmenu. Musím sa hlásiť na daňový úrad? Alebo len príjem zahrniem v daňovom priznaní?
10 komentárov     zbaliť
veronikasad Si súkromná osoba? Ide o pravidelný alebo príležitostný príjem?
anonym123 Ide o pravidelný príjem, som súkromná osoba ale mám aj živnosť. V zmluve je uvedené že daň z motorových vozidiel uhradí nájomca.
Tweety máš živnosť na prenájom MV?
anonym123 nemám. Auto mam napísané ako súkromná osoba nie na živnosti.
anonym123 Alebo je lepšie uzatvoriť zmluvu o výpožičke?
anonym123 Nasla som len toto: Ak fyzická osoba – nepodnikateľ, prenajme svoje osobné vozidlo na podnikanie a prijme príjem z prenájmu, potom je to u fyzickej osoby – nepodnikateľa, príjem zdaniteľný a je súčasťou daňového priznania, ak mu to vyplýva z § 32 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. To znamená, ak má príjem zo závislej činnosti alebo iný zdaniteľný príjem, podá daňové priznanie, ak nebude príjem z prenájmu oslobodený.

Z toho mi vychádza že prenájom zahrniem do daňového priznania. Ale len by som rada vedela či to musím vopred nahlásiť na daňový úrad ako pri prenájme nehnuteľnosti.
ivka70 Ak ide o jednorazovy prijem ,mzoes takto postupovat, ak ide o opakovany pravidelny prijem, mala by na to uz byt zivnost (aby neslo o nedovolene podnikanie)
anonym123 takze najlepšie dať jednorazovo za prenájom? trebárs na rok? a potom ak by chceli dalej tak spraviť novú zmluvu?
Tweety to, ako píšeš, je už podnikanie, pretože máš pravidelný príjem, treba to riešiť živnosťou
anonym123 Ale nemá živnosť na prenájom, a nedá sa to akosi takto riešiť, túto možnosť vylučujem.
tak lepšie je to riešiť jednorázovým príjmom za prenájom? Alebo zmluva o výpožičke??
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.