Zavrieť

Porady

Účet 365-vysporiadanie

Viete mi prosím poradiť čo by som mohol urobiť v roku 2015 s vysokým zostatkom na účte 365 v súv.so zmenami v roku 2015 ak nemám voči spoločníkom žiadne pohľadávky na zápočet? Všetky pohyby na účte 365 boli pred rokom 2015 ako dotovanie pokladne. Vyplatiť v hotovosti - postupne alebo ...
1. Myslel som, že do apríla 2015 ponížim 365 cez pokladňu o 5 000 €ur.
a následne preúčtujem na základe zmluvy ako 365/479.
2. Len neviem či môžem vyplatiť 5 000 €ur. v hotovosti ak zmluvy boli na viac ako 5 000 €ur..
3. Tieto do apríla 2015 nebudú podliehať úročením a iným podmienkam platným od 29.04.2015?

Ďakujem.
Naposledy upravil Hyben Pavol : 19.06.16 at 10:57
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rexogazda je offline (nepripojený) rexogazda

    rexogazda
    Zostatok na 365 je fantastická vec. Však je to absolútne legálny kanál na vyvedenie peňazí z firmy. Novela zákona hovorí o zákaze poskytovania pôžičiek v hotovosti ale nie o existencii pôžičiek ako takých.

    Ja by som urobil nasledovné:

    1. v rámci inventarizácie záväzkov UZ 2015 k 31.12.2015 by som urobil písomné uznanie záväzku ako celku.
    2. urobil by som písomnú dohodu zmeny v obsahu záväzkov dohodou strán podľa §516 Obč.zákonníka a od 1.1.2016 by som nastavil úrok na hodnotu 10%
    3. spracoval by som jednoduchú transferovú dokumentáciu v skrátenom rozsahu, kde by som stanovil ten ročný úrok 10% na základe spotrebných úverov na trhu.
    4. znížil by som si príjmy zo závislej činnosti a zastavil vyplatenie zisku a používal by som 365 / 221

    takto vznikne ideálny prípad v daňovej optimalizácii, kedy úrok je vo firme daňovým výdavkom ale u FO je zdaniteľným príjmom až po prekročení 500EUR.

    Zamozrejme v prípade prepojených osôb je nutné ešte výšku daňových úrokov prepočítať podľa pravidla nízkej kapitalizácie §21a.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Hyben Pavol No, konateľ nechce žiadne úroky-transf.dokumentáciu a ani opravné položky k 311. Mám všetky drobné pohľadávky vysporiadať voči jeho 365. Dá sa to vôbec ak tie 311 nesúv.s ním?
    rexogazda aké 311-tky? to sú nejaké FA z obchodného styku?

    Ak áno, tak musíte najprv urobiť zmluvu o postúpení tých pohľadávok, následne oznámenie na dotknuté subjekty o postúpení a na záver zápočet pohľadávok voči 365.

    Napíšte podrobnosti.
    Hyben Pavol Ide o odberateľské faktúry. Odberatelia-firmy stále existujú, fungujú ale nereagujú na naše oznámenia a konateľ už má toho dosť a nechce sa naťahovať pri malých sumách / do 500 €ur. /. Preto sa rozhodol, že by to zaplatil zo svojej 365 /ide o konateľa s najvyšším podielom v sro /.
    rexogazda jasné.

    Zmluva o postúpení pohľadávok
    odpis pohľadávok 546 / 311
    výnos z postúpenia 355 / 646

    oznámenie doporučene na všetkých dotknutých odberateľov

    spoločník - firma dohoda o započítaní §580 alebo dohoda o urovnaní §585 Obč.zákonníka
    365 / 355
      zbaliť

    Účet 365-vysporiadanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.