Zavrieť

Porady

Daňový bonus na deti pri odpočítávaní straty

Ahojte poraďáci,
chcela by som sa opýtať na Váš názor: prebrala som účto SZČO, prezerala som minulé roky a podnikateľ mal v r.2010 a r.2011 zisk a odpočítával stratu z r.2009. Neuplatnil si daňový bonus na deti. Napriek tomu, že bol v zisku a odpočítal si stratu z minulého obdobia(na zdanenie nula) mal nárok na tento daňový bonus? Skúšala som to namodelovať v daňovom priznaní B na stránkach finančnej správy a daňový bonus to vypočítalo.
Vie mi niekto poradiť, ako je to v takýchto prípadoch? Pri strate nie je nárok na bonus, ale ako je to v prípade keď je zisk a strata sa iba odpočítavá.

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Ak mal príjem z § 6/1a2 väčší, ako 6 násobok MM a vykázal kladný základ dane, mal nárok na DB, bez ohľadu na to, či si zo svojho aktuálne vykázaného daňového základu uplatnil daňové straty za predch. odobia. Za rok 2010 sa to dá ešte stihnúť do konca roka 2016 podaním DDP.

    Ak si z kladného základu dane podľa § 6/1 a 2 uplatní daňovú stratu, tak potom je to už znížený základ dane - tento sa na účely DB neposudzuje. Posudzuje sa základ dane. Nárok na DB MÁ. Netreba ho oň pripraviť ešte 2x.
    Naposledy upravil JankaO : 16.11.16 at 11:44

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    v tomto je daňové tlačivo nedokonalé, lebo prepočítava všetko možné, ale na to že nie je možnosť daňového bonusu, na to neupozorní..
    ale k otázke.. to že si odpočitaval stratu nie je problém ak by mu ostala požadovaná výška zdaniteľného príjmu, ale keď mal na zdanenie 0, ako píšeš, problém je.. lebo pri nároku na daňový bonus musí byť vykázaný kladný ZD..
    pre rok 2016 platilo:
    Nárok na daňový bonus si môže daňovník uplatniť, ak bude mať v zdaňovacom období roka 2016 zdaniteľné príjmy z podnikania aspoň vo výške 6 násobku minimálnej mzdy, t. j. vo výške 2 430 eur a vykázal základ dane, alebo čiastkový základ dane.
    https://podpora.financnasprava.sk/28...v%C3%BD-bonus-
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    OlgaM no škoda, ale radšej som sa opýtala, lebo tie daňové priznania za r.2010 a 2011 boli vypisované predchodkyňou ručne - perom, tak som so kontrolovala, ďakujem
    OlgaM radšej si nemal odpočítavať tú stratu, lebo má 4 deti a bonus bol dosť peňazí - no čo už - mám správny názor?
    JankaO Ak si z kladného základu dane podľa § 6/1 a 2 uplatní daňovú stratu, tak potom je to už znížený základ dane - tento sa na účely DB neposudzuje. Posudzuje sa základ dane, Nárok na DB MÁ. Netreba ho oň pripraviť ešte 2x.
    OlgaM tak myslíte, že to mám skúsiť? asi si zavolám na DÚ - ešte overím, za tie dva roky je to okolo 1 900 € - 4 deti študujúce
    JankaO Jasné, že uplatniť. Ja uplatňujem takto DB roky a ani by ma nenapadlo, že by DB nemohol byť uplatnený. Zákon je jasne napísaný s jasnou terminológiou.
    OlgaM Ďakujem pekne, potešilo ma to a ešte viac poteší rodinku :-)
      zbaliť

    Daňový bonus na deti pri odpočítávaní straty

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.