Zavrieť

Porady

Ako účtovať - tovar a práce na základe vykonaných prác a dodávok podľa súpisu..

Pekný deň...Chcem sa spýtať na jednu vec (účtovníčky, kt. účtujú pre realizačné stavebné firmy)... Nakoľko naša firma okrem predaja stavebného materiálu, resp. tovaru sa zaoberá aj sem tam realizáciou zákaziek (stavebné práce, zatepľovania atď.). Vystaví sa faktúra v znení, že "Faktúrujeme Vám za prácu podľa priloženého súpisu vykonaných prác a dodávok" napr. na
3 000,00 € s DPH.... neskôr mi vedúci dá k dispozícii skutočné dodacie listy, kde je reálne použitý tovar na danú zákazku kt. sa spotreboval (napr. hodnota dodadného tovaru 1 800,00€ a zbytok zákazky v hodnote
1 200,00€ je práca).
Účtovalo sa to
MD 311
D 604 - tržby za tovar
D 602- tržby za služby (hodnota za prácu)
D 343 - DPH
a vyskladnenie tovaru 504/132 a práca je práca na účte 602
Je toto účtovanie správne...?
alebo celú hodnotu zákazky treba zaúčtovať na 602 ako službu....??? Keď áno, vyskladnenie tovaru zaúčtovať ako...na 501....???
Ďakujem.
Naposledy upravil kampari : 27.11.16 at 17:34
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KloferHladny je offline (nepripojený) KloferHladny

    KloferHladny
    Vo firme máte dve činnosti. Jedna je predaj tovaru a druhá stavebná činnosť. Mali by ste to mať takto ošetrené aj účtovne. T.z. 604/504 a 602(601)/501

    Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

    Kristina27
    My to robíme tak, že tržby za predaj tovaru sa účtuje cez ERP a vyšlé faktúry na 604 a na tržby za práce vystavujeme faktúry s iným číslovaním a účtujeme na 602. Keď sa berie nejaký materiál na stavebné práce z tovaru, tak ho potom v skladových cenách preúčtujem ID z 504 na 501. Vyšlú faktúru účtujem 311/602, 343. Cena faktúry je za práce vrátane materiálu príp. iných režijných nákladov účtovaná jednotne na 602.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Kristina27 A ešte na jednu vec netreba zabudnúť, ak FA platiteľovi DPH, tak si overte, či vaša stavebná činnosť nespadá do sekcie F divízia 41-43 podľa CPA 2015, pretože ak áno, FA bude s prenesením DP na odberateľa, čiže bez DPH.
    kampari Dík... sú to aj činnosti spadajúce do tejto sekcie, ale zatiaľ to vždy bol neplatca dane....
    kampari Akože niežeby som nechápala, ale si zober...my kúpime napr. polystyren a ost. veci k zatepľovaniu alebo čo ja viem zámkovú dlažbu ako tovar ma sklad bez ohľadu na to, či si niekto objedná u nás zákayku... my sme to zákaznikovi predali ako tovar...nie ako materiál, máme tam maržu... 604-504... kt. sa vykáže vo Výkaze a Strát... keď celú faktúru (a bola aj faktúra na 25 000€ napr. ) zaúčtujem na 602 ... vyskladnenie na 501 nebude to skresľujúce?
    Keby sme v internej smernici uviedli, že všetko tovar, kt. pri prácach sa použije považujeme za tovar... a práca je práca...bol by to problém?ďakujem
    Kristina27 preúčtovanie z 504 na 501 robíš v skladových cenách, čiže v nákladoch máš vždy tú istú sumu, pri predaji tovaru je tvoj zisk marža, pri predaji služieb je tvoj zisk v prácach, čiste teoreticky môžeš FA tovar zvlášť a práce zvlášť, ale načo?
    kampari Ďakujem....jáj, tak uvidím, tento rok ešte môžem opraviť...minulý rok som ale robila tak že 311/604,602 (iba práca),343 ...už s tým nič nenarobím...
    Kristina27 ja to robím tak, ako som písala vyššie, lebo použitý materiál pri vykonaných prácach je súčasťou vykonaných prác, ale skús si to overiť ešte u ostatných, ako to robia iné firmy :-) Lebo logicky, keby ste nemali predajňu tovaru, tak by si nakupovala materiál na 501 a fakturovala na 602, nedelila by si výnosy na prácu a materiál, takže je to v podstate to isté, len tu si musíš preúčtovať tovar na materiál. Preto ja si číslujem vystavené FA na P16xxx ako predaj tovaru a 16xxx za práce.
    kampari Ďakujem veľmi pekne za informácie....predsa len to budem robiť tak ako píšeš....radšej...
    Kristina27 ja zvyknem ešte k FA za stavebné práce pripnúť dodací list, ktorý obsahuje všetok materiál, ktorý bol spotrebovaný na dané práce
      zbaliť

    Ako účtovať - tovar a práce na základe vykonaných prác a dodávok podľa súpisu..

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.