Zavrieť

Porady

Majú tuzemské závislé osoby povinnosť obhajovať metódu a cenu ?

Chcem si ujasniť, podľa náplne transferovej dokumentácie, skrátenej verzie - ktorá stačí v prípade tuzemských kontrolovaných transakcií, stačí popísať transakciu, ale nemusí sa voliť a obhajovať metóda, či ? Lebo to je predsa súčasť úplnej dokumentácie. Pri pôžičkách, nájmoch a obchodoch v tuzemsku medzi závislými osobami, navyše musia byť významné tie transakcie, sa vedie skrátená verzia. Či? A tým pádom nerozumiem, ako potom správca dane chce riešiť či bola cena privysoká, alebo prinízka a upravovať základ dane, keď od subjektu len chce, aby spravil skrátenú dok. a popísal transakcie, ale nežiada obhájenie cien na úrovni nezávislého vzťahu... Asi mi ešte niekde chýba nejaký kus vedomosti, lebo nezdá sa mi zas, že by si mohli závislé osoby medzi sebou fakturovať akékoľvek ceny za čokoľvek. Prosím a ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    nedá mi vyjadriť sa ku všetkým týmto zákonom, ktoré sa prijímajú ....
    dnes sa už vedú KV DPH, TD a ďalšie nezmyselné papiere a keď príde daňová kontrola, tak si zgustne na malých firmách, ktoré nemajú šancu viesť účtovnú evidenciu tak dokonale....
    je to lobizmus veľkých ekonomických spoločností? začína mi to pripadať presne tak.... dnes bývalý samostatný účtovníci začínajú mať problém viesť účtovníctvo v takýchto menších firmách, pretože nedokážu obsiahnuť všetky požiadavky štátu a podnikatelia musia platiť za vedenie účtovníctva čím ďalej, tým vyššie peniaze..... Ak tak nespravia, pri kontrole si na nich zgustnú jedna radosť .....
    a čo je najhoršie, tie firmy, kvôli ktorým sú tie zákony prijímané sa z toho vedia vysekať znovu a znovu .... a "nestranné" súdy vyvoleným zrušia akékoľvek trestné stíhanie z dôvodu, že sa nič nestalo a podobne ......
    začínam mať pocit, že by boli jednoduchšie zákony, ktoré by presne pomenovali, čo môžu podnikatelia robiť a ak to nebudú robiť tak ako to prikazuje zákon, tak budú postihnutí.... dnes sa dá vyvliecť z toho, že to zákon nezakazuje a pritom je to jasný podvod alebo amorálny čin ...... veď sme sa z dôvodu zabránenia podvodov zamotali už tak, že ak chceme robiť niečo podľa zákona, tak vlastne nevieme čo je správne ......

    1maaja je offline (nepripojený) 1maaja

    1maaja
    Odpovedal si si sam na konci tvojej otazky. Tiez nerozumiem, preco neuvadzat v TD popis pouzitej metody , ked obhajit upravovany ZD mam ja. Takze z dovodu opatrnosti uvediem aj metodu, ktoru pouzijem v uctovnictve, aby som vedela obhajit cenu, o ktoru zvysim ZD.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    AdamC A moze nastat aj situacia ze nebude ziadny vyplyv na ZD? Jednoducho obhajim metodu aj ceny ktore som pouzil a nebudem vobec upravovat ZD. (by ma zaujimalo ci aj v pripade ze ja prenajmem nehnutelnost mojej sro za cenu nizsiu ako trhovu, lebo proste nechcem mat sro v strate, ci ma donuti niekto znizit zaklad dane v sro a zvysit zaklad dane FO z prenajmu, alebo to funguje len tym represivnym smerom. A predsa ked sa najdu ceny primerane, podobne, na principe nezavisleho vztahu, a ze ich mam v poriadku, tak nemusim robit ziadne korekcie , ci ?
    1maaja AdamC ty sa pytas, ale zaroven si aj odpovies. Zrejme sa chces uistit, ci si dany zakon pochopil spravne. Niekde som citala, ze TD nemusis mat vypracovanu a zaroven nemusis upravovat ZD, ak pouzijes ceny obvykle na trhu. Vtedy neriesis. Ale ak sa ceny medzi spriaznenymi osobami lisia od cien obvyklych, potom musis vypracovat TD a upravit ZD.
    AdamC Ďakujem. Ja im s radostou tu skratenu TD vypracujem, len nech mam pokoj so zakladom dane. Ajtak, pri prenajme napriklad je to velmi subjektivne s obvyklou cenou. Lokalita, poschodie, prislusenstvo, parkovanie, pesia zona, komplikacie, mozu mat velky vplyv na obvyklu cenu a teda aj na tu ktora sa medzi zavislymi osobami pouzije. Úrok, to beriem, ajtak takmer všetci si dávajú bezúročnú.
      zbaliť

    Majú tuzemské závislé osoby povinnosť obhajovať metódu a cenu ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.