Zavrieť

Porady

Ako zaradiť do účtovníctva príjem fyzickej osoby, ktorá vás zaskakuje, u živnostníka?

Dobrý deň,
som živnostník a ako každý človek občas potrebujem záskok, keď idem na dovolenku, atď. Preto si chcem dať platenie za svoj záskok ako náklad pri vypĺňaní daňového priznania.
Účtovník mi poradil, aby som náš "pracovný vzťah" zazmluvnila príkaznou zmluvou.
Odmena je za odpracovanú hodinu a platba v hotovosti alebo na účet.
Chcem sa opýtať, v prípade takejto spolupráce, môže to môj záskok považovať za príležitostný príjem, kedže nejde o pravidelnú pracovnú činnosť, ale napr. týždeň v mesiaci? Prii vykazovaní príjmu záskoku potrebujem aj doklad o zaplatení.
Môžem použiť ako doklad o príjme záskoku výkaz odpracovaných hodín?
A môže byť napr. môj záskok počas výkonu záskoku aj na úrade práce a nevykazovať im tento príjem, kedže pôjde o príležitostný príjem preňho?
Ďakujem za pomoc a odpoveď.
7 komentárov     zbaliť
jslancik a vhodným druhom Dohody to nechceš riešiť, pretože?
veronikasad Riešis rok 2016 (zníženie základu dane) alebo rok 2017?
shynini rok 2016
veronikasad Kto je osoba, ktorá ťa zastupovala? Je rodinný príslušník, ktorý je študentom, dôchodcom alebo inak dôchodkovo poistený?
shynini rok 2016
shynini ide o známeho, fyzickú osobu, ktorý nemá iné zamestnanie
shynini rok 2016 riesim
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    ak účtovník poradil zazmluvniť "pracovný vzťah" príkaznou zmluvou, mal by vedieť odpovedať aj na tvoje otázky....

    ak chceš o tom vedieť viacej, tak

    o tom, či ide ale nejde o pravidelný/nepravidelný príjem, sa dočítaš napr. tu:
    http://www.mzdovecentrum.sk/aktualit...-prijem-10.htm

    a pre výber formy dohody napr. tu:
    https://www.podnikajte.sk/pravo-a-le...ace-2016.xhtml

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Príjem z príkazných zmlúv daňový úrad klasifikuje ako príjem zo závislej činnosti podľa § 5 DZP. Charakter príkaznej zmluvy v zmysle OZ je taký, že vykazuje jednoznačne znaky závislej činnosti. Vzhľadom k tomu treba v tejto súvislosti posúdiť aj preddavky na daň a odvody.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ale to riešiš po funuse, pretože len tak zaskakovať bez zmluvy nemôže hocikto. Ak neide o rod. príslušníka, ktorý je už z inéhzo dôvodu poistený , potom je to nelegálne zamestnávanie a porušenie Zákona. Takýto prípad treba riešiť pred začiatkom prác.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jslancik píše niekde, že to je minulosť? ja som to z jej otázky nepochopil. ale jedine v tom prípade to asi dáva zmysel...
    shynini ide o to, že si chcem len potvrdit, ze fyzicky osoba, ktora je na urade prace a vykonavala prilezitostnu pracu pre mna, ci to moze povazovat a dokladovat ako prilezitostny prijem. Aby aj ten dotycny, nemal nejake problemy potom s tym...preto sa pytam.
    veronikasad Fyzická osoba evidovaná na Úrade práce nemôže mať príležitostný príjem na základe príkaznej zmluvy. Navyše nepredkladala potvrdenie o prijme, preto by ju spätné vyradili z evidencie
    JankaO Veronika, mám za to, že v zmysle § 6/2d 5/2004 môže mať príjem aj z príkaznej zmluvy... odkaz 13a je na ObčZ a ObchZ
    shynini zazmluvnene to mam na zaklade prikaznej zmluvy a vykazu odpracovanych hodin.
      zbaliť
    ivka70 21.12.16 13:48 priradil do Porady

    Ako zaradiť do účtovníctva príjem fyzickej osoby, ktorá vás zaskakuje, u živnostníka?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.