Zavrieť

Porady

NČZD na manžela

môžem si uplatniť NČZD na manžela ak:
od 01. 01. 2016 do 31. 08. 2016 bol evidovaný na úrade práce (dávka v nezamestnanosti 865,80eur)
od 09 -11/2016 pracoval na dohodu o vykonaní práce ( príjem 204,88eur)
od 11 - 12/2016 pracoval na TPP ( príjem za rok 2016je 559,54 eur)
ja som celý rok pracovala, uplatňujem si daňový bonus na 2 vyživované deti (4 a 16 ročné)
bývame v jednej domácnosti
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Môžeš, v pomernej časti (8/12) za obdobie evidencie na ÚP vo výške rozdielu medzi ročnou NČZD a vlastným príjmom manžela.

    Do vlastného príjmu zahrnieš dávku v nezam. + odmenu z dohody, zníženú o poistné + príjem zo zamestnania, znížený o poistné

    Ročná NČZD - vlastný príjem/12*8
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vlčica2 ďakujem. manžel mal stiahnuté aj nejaké preddavky o tie prídeme však? mohol by si podať aj sám DP, ale mne sa potom kráti daňový bonus o moju daňovú povinnosť. snažím sa prísť na to, ako to bude pre nás čo najvýhodnejšie.
    veronikasad Prepáč, nerozumiem ti. Manželovo daňové priznanie a vrátenie preplatku dane nijako nesúvisí s NČZD na manžela, ktorú si uplatňuje manželka.
    kn-alka manžel si podá vlastné DP, v ktorom si uplatní preddavky. Podaním DP tvoje DP vôbec neovplyvní. Takisto si môžeš na neho odpočítať nezd.časť.
    vlčica2 a akú NČZD si odpočíta manžel? predpokladám, že 3803,33eur už nemôže. či už som sa domiešala?
    kn-alka domiešala - uplatní si aj manžel aj ty rozdiel medzi jeho príjmami

    logicky: ak má manžel príjmy 1000€, tak z nezd.časti si uplatní len 1000 €, ostatné si predsa uplatníš ty. - len s tým rozdielom, že medzi príjmy manžela musíš zarátať aj ostatné nezdaniteľné príjmy, ktoré on vo vlastnom DP neuvádza
    veronikasad Celoročnú, sumu 3803,33 uvedieš na r.37 a na r.41 len do výšky základu dane z r.36
    veronikasad NČZD na manžela (v tvojom DP) vypočítaš podľa vzorca, ktorý som uviedla vyššie a vlastný príjem napíšeš do r. 29, kde uvedieš aj počet mesiacov.

    Rozdiel medzi vlastným príjmom a ročnou NČZD uvedieš do r. 38 tvojho DP.
    vlčica2 jáááj, Ďakujem Vám krásne. domiešala som si to v tej svojej hlavičke :-)
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.