Zavrieť

Porady

Nadcasy,nerovnomerne roz.PC

Ahojte,
potrebovala by som poradiť či je niekde zákonom dané aký spôsob výpočtu musí firma používať pri výpočte nadčasov pri nerovnomerne rozvrhnutom pr. čase.

Konkrétne:
spôsob výpočtu:
zamestnanec má týždenný pracovný čas 37,5
v mesiaci február mal naplánovaných 13 pracovných zmien ( 11,25H)-146,25H
odpracoval ešte navyše 2 pracovné zmeny (22,5H)
časový fond na február bol 157,5 h.
má mať ako nadčas preplatených celých 22,5 hodiny? alebo dorátajú sa hodiny do časového fondu 157,5 a preplatený nadčas bude len 11,25 H?

Stretla som sa s názorom že je to na rozhodnutí zamestnávateľa.
Viete mi prosím vás poradiť, či to je niekde specifikované, aký prepočet musí zamestnávateľ zvoliť?

Dakujem velmi pekne za odpoved
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Hovori o tom Zakonnik prace vo viacerych paragrafoch.
    Pri nerovnomerne rozlozenom pracovnom case nemusi "sediet" pocet hodin kazdy mesiac - musi sediet len priemerne za 4 mesiace - a nadcas je to, co pracovnim odporacuje nasd ramec naplanovaneho pracovneho casu na prikaz alebo so suhlasom zamestnavatela.
    Takze postup, kde z nadcasov uberas kvoli tomu, ze si nenaplanovala zamestnancovi v danom mesiaci prace pocet hodin na dany mesiac, nie je spravny. V inom mesiaci totiz bude mat hodin naplanovanych viac a pritom nebude mat ziadny nadcas. Cele je to len o tom ako dobre ci zle robi zamestnavatel plan zmien.

    Zamestnanec ma mat zaplatenych 22,5 hodiny nadcasov.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ZRZ Dakujem velmi pekne za odpoved.
    Stretli ste sa už aj s názorom, že nemusí sa dodržať priemerne CF ani za 4 mesiace?

    JEdna právnička nám dala dokonca vyjadrenie, že ČF vôbec nemusí byť dodržaný počas roka ak to nie je možné naplánovať.

    Cize ak urobím ročný plán a vyjde mi, že
    1 zmena - bude mať na konci roka -18,75 h
    2 zmena bude mať presne splnený ročný časový fond
    3 zmena bude mať na konci roka + 7,5 h ( toto by sa im malo na konci roka preplatiť ako nadčas)

    Tak je to v poriadku?
    Velmi pekne dakujem za odpoved
    ivka70 Je to mozne robit aj na rocnej baze, ale musite to mat definovane v internom predpise. Pokial nic definovane nemate, tak plati to, co je v ZP.
    Ale stale plati to, ze ak nad ramec naplanovanych zmien v hociktorom mesiaci odpracuje niekto na prikaz zamestnavatela dalsie 2 zmeny, tak tieto zmeny su nadcasove. Ak si nevyberie za ne nahradne volno, musi ich mat zaplatene.
    Ak nejakej zmene nenaplanujete dost hodin a ma hodinovu mzdu, tak jej musite doplatit prekazku v praci na strane zamestnavatela. Pri mesacnej mzde to je jedno ,ide to na ukor zamestnavatela.
    ZRZ Super, velmi pekne dakujem za promtnu odpoved. Prajem pekný víkend
    ZRZ Este Ivka sa Vás môžem prosím Vás spýtať, ešte mám dva protichodné názory:
    zamestnanci maju v PZ zadefinovanú ZM a variabilnú zložku.
    ked sa počítajú nadčasy, zarátava sa do výpočtu aj variabilná zložka? alebo sa počíta len zo ZM?
    Dakujem velmi pekne
    avalik čítaj ZP ... § 121
    Mzda za prácu nadčas
    (1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 35 % jeho priemerného zárobku.
      zbaliť

    Nadcasy,nerovnomerne roz.PC

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.