Zavrieť

Porady

Je možné, aby mi zdravotná poisťovňa po mojej žiadosti započítala preplatok na poistnom za rok 2014, ktorý bol nižší ako 5 €, ak vo výkaze nedoplatkov za rok 2016 som ho mal vyšší ako 5 €?

Potom by bol nedoplatok za rok 2016 nižší o ten preplatok za rok 2014.
Poisťovňa podľa § 19 ods. 17 zákona 580/2004 Z.z. nevracia preplatky, ktoré sú vyši ako 5,00 Euro. V § 19 ods. 17 zákona 580/2004 Z.z., ani v celom zákone sa o započítaní nepíše vôbec nič, je tam len znenie o nevrátení, ak je preplatok do výšky 5,00 Euro. Poisťovňa teda disponuje mojimi, teda z jej pohľadu cudzími peniazmi a v zákone 580/2004 Z.z. nie je žiadna zmienka o tom, ako má s nimi nakladať.
Má s takouto situáciou niekto skúsenosť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    nemám skúsenosť .... ja keď som mala napr malinkatý nedoplatok (0,70 eur) - tak ročným zučtovaním mi to jednoducho vynulovali. A nepreniesli mi ten dlh do ďalšieho roka. tak predpokladám, že aj pri preplatku je to podobne.
    No ale ak sa ti chce - vyskúšaj dať žiadosť ... a daj nám potom vedieť
    A skontroluj si účet (za všetky roky) v elektronickej pobočke
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Preplatok automaticky nezapocitaju s nedoplatkom z RZZP. Klient časť mesiaca bol PN, uhradil poistné za celý mesiac. ZP v predpise uviedla len časť poistného, v rzzp vyčíslili nedoplatok. Keby si ten preplatok v salde nebol všimol, uhradí celý nedoplatok ... Započítali na základe písomnej žiadosti (zp dôvera)
    Katy a R veronika - ale tu ide o preplatky a nedoplatky už z RZZP (nie zálohové platby) . Neviem, či mu ešte svieti ten preplatok za rok 2014 na účte ??
    som si vždy platila tak, aby nebol žiadny preplatok
    veronikasad Pri zníženej sadzbe poistného (čo nemusí byť tento prípad), sa to nie vždy da. Aspoň preddavky je dobré pred koncom roku skontrolovať a dorovnať..
      zbaliť

    Je možné, aby mi zdravotná poisťovňa po mojej žiadosti započítala preplatok na poistnom za rok 2014, ktorý bol nižší ako 5 €, ak vo výkaze nedoplatkov za rok 2016 som ho mal vyšší ako 5 €?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.