Zavrieť

Porady

Šeflera - ako ju zachrániť ?

Zdravím, kúpil som si do izby kvetinku - šefleru. Nikdy som žiadnu rastlinu doma nemal tak som si vybral toto, lebo je vraj nenáročná. Po 2 týždňoch ale začali listy hnednúť, odpadávať. Z toho čo už som tu našiel to vyzerá že som to prehnal s polievaním - dával som jej každý deň tak že v podstate plávala - no chcel som jej dopriať :-). Už som ju polievať prestal ale hnedé listy každým dňom pribúdajú a vyzerá to že táto vraj nenáročná rastlinka sa ďalšieho roku nedožije. Je nejaký spôsob ako ju zachrániť ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Vyber kvetinu zo zeme a popozeraj v prvom rade korene.Je mozne, ze najdes aj zopar zhnitych,ci poskodenych.Tie vsetky odstrihni,osprchuj korene a zasad do novej zeminy. Najlepsie do nejakej tazsej.
    Po presadeni ju neprenasaj z miesta na miesto a nedavaj na miesto kde je prievan.
    Mala by sa spamatat.

    Seflera sa da rozmozit,ak odstrihnes vrcholec a das do vody.Po case pusti korene a mozes mat novu,zdravu rastlinu.To mozes urobit aj teraz,keby nahodou mala kvetina moc zhnite korene od tvojej prilisnej starostlivosti .-)

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    lujza.j, Žabinka, Citroon22, Kabaka123, Mária27, bettylou
    6

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Asi nechat len uplne preschnut cely korenovy bal, pripadne, ak je to prilis premokrene, tak presadit do novej zeme a co najviac sa zbavit tej premokrenej.
    Po preschuti zalievat len jemne, pockat, co to urobi.
    Bez toho, aby rastlinu niekto videl, tazko povedat, ci to uz ma za sebou alebo sa spamata. Mozno zhodi aj vsetky listy, ale vyrastu nove.

    Co sa tyka nenarocnosti izbovych rastlin, mojim favoritom je jednoznacne
    Zamioculcas – má rád viac sucho ako nadmernú vlhkosť, obľubuje svetlo a nie veľmi chladno, ale vydrzi aj v pritmi, aj bez priameho slnka, mozes nan zabudnut (aj 2 tyzdne nepolievat), prezije ... taky nezmar

    Hlasovalo 4 pouzivatelov

    Užitočné (4)
    Mikae, Žabinka, Ing. Ľubomír Janoška, Kabaka123
    4
    Citroon22 Hmm, ďakujem za tip, dal by som sem aj fotku keby tu bola taká možnosť. nechám ju teda tak, nech tá zem uplne vyschne a možno sa spamätá
    Žabinka ja by som volila druhú možnosť, vybrať zo zeme a zasadiť do novej.. Lebo tá premokrená môže po vyschnutí stuhnúť, ako keď blato vyschne na "kameň", a tam by sa rastlinke nepáčilo.. Mne sa tiež občas podarí preliať kvet, a preschnutie zeminy málokedy pomohlo..

    Mikae je offline (nepripojený) Mikae

    Mikae
    Ja by som tiež volila možnosť 2, čo najskôr presadiť. Lebo to si naozaj prehnal s polievaním. A pritom ako ju vytiahneš zo zeme, tak zisti v ako stave má korene, lebo už mohli začali hniť, potom jej už asi nepomôže nič. Keď budeš presádzať, tak daj naspodok kvetináča trochu kamienkov alebo keramzitu, to by malo trochu zmierniť následky keď náhodou preleješ. Naša neznášala priame slnko a sťahovanie z miesta na miesto. Mám doma dôchodcu šeflerku, dostali sme ju ako darček do nového bytu a to bolo v roku 1992, čiže má 25 rokov. Mala tri výhonky a rástla ako divá. Vždy sme ju po pár rokoch museli zastrihnúť, lebo išla až k hornému susedovi. Ale tiež sme to asi neodhadli s tým strihaním a teraz nám zostal už len jeden výhonok, alebo je to vekom, tiež nevydrží naveky.

    Šeflera - ako ju zachrániť ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.